Często policjanci prowadząc czynności związane z kradzieżami i włamaniami docierają do osoby, która taką rzecz kupiła i wtedy zaczyna się problem kończący się sprawą w sądzie.
Dlatego w przypadku zakupu rzeczy po atrakcyjnej cenie należy dążyć do sporządzenia umowy zakupu, zapisać dane osoby sprzedającej, poprosić osobę sprzedającą, aby przekazała wraz z rzeczą paragon za zakup sprzedawanej rzeczy i upewnić się czy rzecz nie pochodzi z kradzieży. Wystarczy sprawdzić choć media społecznościowe, aby dowiedzieć się co w ostatnim czasie zostało skradzione w naszej okolicy.
Zachowania, które stanowią przestępstwo paserstwa:
Nabycie – najpowszechniejszym przykładem nabycia jest zakup rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego.
Pomoc do zbycia rzeczy – jest to jakiekolwiek zachowanie, które ułatwia zbycie rzeczy, np. jej sprzedaż. W praktyce polega to na pośrednictwie między zbywcą a nabywcą, znalezieniu nabywcy czy też dostarczeniu rzeczy do miejsca transakcji.
Przyjęcie rzeczy – oznacza przejęcie przez pasera władztwa nad rzeczą na podstawie porozumienia z posiadaczem rzeczy, jednakże jest to przejęcie nietrwałe. Może tu chodzić o użyczenie, przechowanie, przerobienie, dalsze przekazanie osobie trzeciej. Co istotne z przyjęciem rzeczy mamy do czynienia również wtedy, gdy rzecz zostanie złożona w mieszkaniu pasera, nawet jeśli nie zostanie oddana do jego rąk.
Pomoc do ukrycia rzeczy – jest to każda czynność, która zmierza do ukrycia rzeczy lub ma na celu ułatwienie jej ukrycia. W praktyce można wskazać następujące przykłady: umieszczenie rzeczy w kryjówce, dostarczenie środka transportu, przewożenie rzeczy, pośredniczenie w jej ukryciu, stanie na czatach itp.
Napisz komentarz
Komentarze