Pierwsza z nich dotyczyła wyrażenia zgody na realizację przez Powiat Lubański zadań inwestycyjnych dofinansowanych ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Na mocy ustawy, gminy i powiaty mogą korzystać z nowego instrumentu w ramach tarczy antykryzysowej – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Celem programu jest częściowa rekompensacja strat samorządów w ich dochodach spowodowanych wybuchem pandemii.
W ramach tych środków nasz powiat otrzymał promesę na kwotę 1.612.363,00 złotych. Jest to maksymalna ilość środków finansowych, na które nasz powiat może liczyć w ramach tego funduszu.
Kwota ta została wyliczona na podstawie jednolitego algorytmu, który zastosowano do określenia kwot należnych z funduszu dla wszystkich samorządów w kraju.
Druga regulacja dotyczyła zmiany Uchwały z dnia 27 marca br. w sprawie emisji obligacji komunalnych oraz zasadach ich zbywania i wykupu. Ma to związek z podjęciem wcześniejszej uchwały. W przypadku uzyskania dofinansowania na zadania majątkowe realizowane przez nasz samorząd, środki własne powiatu (zaangażowane jako wkład z dochodów jednostki w ramach zadań finansowych z innych środków zewnętrznych), zostaną przeznaczone na wcześniejszy wykup obligacji. Zmniejszenie zadłużenia z roku 2021 spowoduje zwiększenie możliwości inwestycyjnych w kolejnym roku budżetowym oraz pozytywnie wpłynie na indywidualny wskaźnik zadłużenia.
Przyjęto również zmianę uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz Uchwały Budżetowej Powiatu Lubańskiego na 2020 rok. Wprowadzono nowe zadania inwestycyjne tj. przebudowa drogi powiatowej w Zapuście, na długości 890 metrów oraz osiągnięcie efektywności energetycznej przez Powiat Lubański. Zadanie to będzie polegało na wymianie oświetlenia na oszczędne energetycznie w wybranych siedzibach jednostek organizacyjnych powiatu jak i w samym budynku starostwa.
Napisz komentarz
Komentarze