Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 listopada 2024 01:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Lubań. Stanowcze NIE dla pomysłu "nowej rekultywacji"!

Dla potencjału przyrodniczego, edukacyjnego i turystycznego, jak również dla dobra miasta. Lubań zamierza wydać negatywną opinię w sprawie zmiany kierunku rekultywacji terenu zajętego przez Eurovia Bazalty S.A. Kopalnia Lubań. Poniżej stanowisko lubańskiego magistratu.
Lubań. Stanowcze NIE dla pomysłu "nowej rekultywacji"!

W zeszłym tygodniu do Urzędu Miasta Lubań wpłynął wniosek ze Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wniosek dotyczy prośby o zaopiniowanie aneksu do projektu rekultywacji kopalni położonej na terenie Gminy Miejskiej Lubań. Aneks ten odnosi się do projektu z 2002 roku, który określał dotychczasowy kierunek rekultywacji kopalni odkrywkowej. Zgodnie z Ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych każda kopalnia ma mieć określony kierunek rekultywacji. Decyzję ustalającą wydaje starosta, ale zgodnie z ustawą ma on przy tym obowiązek zasięgnąć opinii właściwej gminy (na terenie, której znajduje się kopalnia), Urzędu Górniczego i Lasów Państwowych (w przypadku leśnego kierunku rekultywacji).

Do dnia dzisiejszego dla kopalni Eurovia ustalony był kierunek wodno-leśny. W aneksie jaki otrzymał urząd widać zaś chęć zmiany tego kierunku na wyłącznie leśny (dla głównej części kopalni, gdzie jeszcze dzisiaj odbywa się eksploatacja). Docelowe zalesienie wymaga wcześniejszego zasypania terenu. Stąd zmiany w projekcie przewidują zasypanie całej odkrywki różnego rodzaju odpadami. Przy czym odpady miejscowe, powstałe w wyniku działania kopalni, stanowią jedynie 0,4 mln ton. Z kolei odpady, które miałyby zostać przywiezione z zewnątrz to aż 13 mln ton.

Dla Gminy Miejskiej Lubań jedynie pierwszy sposób zagospodarowania terenu jest akceptowalny. Inny kierunek rekultywacji nie jest brany pod uwagę.

- W naszej okolicy widzimy, że praktycznie wszystkie dawne odkrywki są dzisiaj najciekawszymi miejscami pod względem przyrodniczym, edukacyjnym i turystycznym – zaznacza Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, Tomasz Bernacki. -  Wystarczy spojrzeć na Wielki Las Lubański, gdzie w takich miejscach powstały piękne stawy. Przez kilka lat, kiedy lubańska kopalnia była nieczynna, mogliśmy zauważyć w jaki sposób przyroda sama zagospodarowuje teren. Odkrywka naturalnie wypełniła się wodą i pojawiło się tam dużo ptactwa wodnego. Zbiornik bardzo szybko zarybił się, zaś przy odpływie zbiornika bobry zaczęły budować żeremia. Dodatkowo oczy cieszył widok imponujących słupów bazaltowych – wyjaśnia T. Bernacki.

- Chcielibyśmy, aby Kamienna Góra i Wielki Las Lubański miały możliwość pokazania swojego potencjału rekreacyjno- turystycznego – uzupełnia Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. - Planowana trasa Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej przebiega obok kopalni. Gdybyśmy teraz zaczęli zwozić tam odpady to po pierwsze stracilibyśmy szansę na niesamowity widok. Po drugie proponowana zmiana kierunku rekultywacji zwiększyłaby jej koszt. Ponadto zwózka odpadów trwałaby od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, a to wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodowym i być może przywózką odpadów od naszych sąsiadów. Jak można teren o takim potencjale zasypać odpadami? – retorycznie pyta burmistrz.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty miasto Lubań zamierza wydać negatywną opinię co do zmiany kierunku rekultywacji kopalni. Jednak decydujący głos w poruszanej kwestii należy do starostwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Agnieszka Wierzbicka 18.12.2020 11:01
Las na odpadach, czyli "nowoczesna" rekultywacja. Muszę sprostować. Rekultywacja wyrobiska kamieniołomu na złożu Księginki Północ będzie miała kierunek leśny. W wielkim skrócie podam sposób, jak to najlepiej zrobić, żeby zarobić a się nie narobić i rekultywację zrobić? Patrz - scenariusz z Rębiszowa. Do wyrobiska będą przywożone odpady niekomunalne np. pohutnicze. Po usypaniu odpowiedniej warstwy zostanie ona przykryta warstwą izolacyjną. Na to przyjdą następne warstwy: odpady - izolacja - odpady- izolacja. W ten sposób powstanie "tort". Ponieważ wypełnianie "takiej dziury" będzie trwało, jak na tym portalu wyliczono ok. 66 lat, no niech będzie nawet 50 i kiedy już się zapełni całkowicie na ostatniej warstwie izolacyjnej zostanie POSADZONY LAS a mieszkańcy będą "szczęśliwi", bo za 30 lat wyrośnie im nowy las. Ja tego na szczęście nie dożyję. Nie mam tu rodziny a Wy i następne pokolenia?

On 17.12.2020 13:59
Kto pozwoli na takie barbarzynstwo ,zostanie zakuty w dyby pod Basztà Bracka i obrzucony zgniłymi jajcami . ???

kaj 16.12.2020 11:46
Tak pisza ze jestesmy smietnikiem europy,przeniesli swoje zaklady i zatrowaja nam klimat i pisza ze nie dbamy ekologie.

Miłośnik przyrody 15.12.2020 22:47
No to zostawimy naszym przyszłym pokoleniom brud ,smrod i śmietnisko . Świerki , jeziora i śpiewy ptakow to nie dla Polakow . Niszczyciele Polski , wandale ! ???

Yon 15.12.2020 21:43
Niech sobie hitlerowcy u siebie zakopują śmieci.

zMoniuszki 15.12.2020 21:20
A starosta czemu nie ma zdania? Coś już dogaduje się z Eurovią?

Lutek 16.12.2020 22:37
Tak jak napisałem wcześniej, starosta jest od dawna oderwany od rzeczywistości. Podobnie burmistrz, zastepca oraz inni z magistratu. Nie mają pojęcia o tym co trapi mieszkańców miasta czy powiatu.

Agnieszka Wierzbicka 15.12.2020 20:02
Przywieźć i wysypać. Wczoraj otrzymałam wiadomość, w którą nie mogłam uwierzyć. Lubań leży na największej w Polsce pokrywie wulkanicznej. Od końca XIX wieku założono tu kopalnię skał bazaltoidowych. Po procesie wydobywczym pozostały wyrobiska. Starsze zamieniły się w malownicze jeziora. Ostanie, jedno z najokazalszych malowniczych wyrobisk eksplorator - koncern Eurovia chce wypełnić, w ramach rekultywacji odpadami z zachodu, które nie są niebezpieczne, ani komunalne. Wystąpili z wnioskiem o zmianę kierunku rekultywacji z wodno-leśnego na .... nie wiem jak to nazwać – odpadowy? Przyroda już się wzięła za zagospodarowanie tego wyjątkowo pięknego obiektu, ptactwo wodne, ryby, płazy, gady. Zaczęła się tworzyć naturalna ostoja dzikiej przyrody (określa się ten proces mianem sukcesji wtórnej). To ja propaguję Ziemię Lubańską i relikty wulkanizmu, zachęcam do odwiedzania lubańskiego szlaku wulkanicznego, prowadzę m.in. studentów, geologów czy mineralogów z Polski Niemiec i Czech. I co? Za jakiś czas mam ich prowadzić do wyrobiska i pokazywać jak się „rekultywuje” w inny sposób i, że to jest lepszy sposób niż pozostawienie przyrodzie? Już tak przeprowadza się rekultywację w Rębiszowie w gminie Mirsk. Owszem jest to najprostszy i najbardziej prymitywny sposób na rekultywację. Podpisuje się umowę z odpowiednią firmą. Ta przywozi odpady. Nie jestem naiwna, że za darmo. Normalnym jest, że kto dostarcza, wszystko jedno jakie odpady, musi za to zapłacić temu, który jest odbiera. Tym sposobem zasypanie dziury wyrobiska niewiele kosztuje. Nowoczesne kierunki zagospodarowywania terenów pokopalnianych mają zupełnie inne podejście. Nasi zachodni sąsiedzi tworzą na obszarach pokopalnianych Pojezierze Łużyckie, tworzą geoparki a u nas co będzie? Ja się na to NIE ZGADZAM! Nie zgadzam się z twierdzeniem, że przecież mamy swobodny przepływ surowców i towarów w ruchu granicznym. A my mamy prawo żyć w środowisku takim, które daje wytchnienie a nie ciężarówki z odpadami do wrzucenia w wyrobiska. Jako mieszkanka Ziemi Lubańskiej, jako edukator ekologiczny nie zgadzam się na przestarzałe podejście do rekultywacji, które trzeba wreszcie zrewidować i spojrzeć, jak na szansę poprawy wizerunku terenu, na który w spadku pozostawiły i pozostawią kamieniołomy a nie jako zło konieczne, które na pociechę można za pieniądze dać zasypać. Nie ma znaczenia, że tam już powstaje życie. Jak widać, nie ma ono zbyt wielkiej wartości, a że dla Lubania pokopalniane zbiorniki wypełnione wodą są szansą m.in. na ocieplający się klimat to też nie ma żadnego znaczenia. Agnieszka Wierzbicka.

Mieszkaniec 15.12.2020 22:28
Malo tego przy obecnej sytuacji suszy taki naturalny zbiornik moze sluzyc za zbiornik retencyjny pitnej wody. A po drugiej stronie kopalnia "Jozef" Pieknie przyroda owladnela swoja piecza i widac zwierzyne dziki sarny borsuki lisy wydry itd. A skaly bazaltowe w roznym krztalcie jednym slowem Cod Przyrody. I jestem na NIE DLA SMIECI

Ptakolub 16.12.2020 10:21
Racja. Na dawnym "Józefie" są też ptaki wodne: rodzinka łabędzi, czaple siwe a nawet od kilku lat swoje młode wychowują tam gęsiówki egipskie.

mieszkaniec 15.12.2020 16:41
Popieram p Burmistrza i p Biernackiego to prawda że będą przewożone odpady z Niemiec tak jak mają klopot inne miejscowosci nie zgadzamy sie z P Starostą

Hogsofwar 15.12.2020 16:08
Brawo Lubań !

Lokals 15.12.2020 15:02
Jeżeli na to pozwolą, będzie to jednoznaczne że dostał ktoś za taką decyzję łapówkę. Żaden inny argument, aby na to pozwolić nie jest logiczny. Zobaczymy czy się sprzedadzą.

xyz 15.12.2020 14:37
niech tylko starosta wyda przychylną opinie na zwóżke smieci od germańców... ludzie go zmiotą z powierzchni ziemi.... gwarantuje.... nie bedzie miał życia w tym mieście.... i to nie groźba ale logiczny wywód w temacie....jak niemcy chca składować śmieci niech robią to na swojej ziemi....

Mieszkanuec 15.12.2020 14:29
A moze tak przeprowadzic jakas ankiete kto za a kto przeciw. A nie odrazu zasypac smieciami i zrobic europejski smietnik. A znajac zycie walizka pujdzie pod stolem i zgoda wyrazona.

Lubaniak 15.12.2020 13:53
Burmistrz Lubania tylko zapowiada jakieś wielkie plany co do rekreacji Kamiennej Góry, i na zapowiedziach się kończy. Panie Burmistrzu-Zapowiadaczu czas przejść do konkretów.

Lutek 15.12.2020 12:00
Starosta i burmistrz są oderwani od rzeczywistości. Mozna się spodziewać zaskakujących rozwiązań.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama