Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 15:45. Na numer alarmowy zadzwonił przechodzień, który zauważył psa pozostawionego w aucie zaparkowanym w nasłonecznionym miejscu. Zwierzę szczekało i ciężko dyszało.
Na miejsce natychmiast skierowano patrol policji. Funkcjonariusze zastali zamknięty pojazd i psa, który początkowo był pobudzony, ale szybko tracił siły. Z uwagi na realne zagrożenie życia, mundurowi zdecydowali się wybić tylną szybę i przez okno podali wodę wycieńczonemu zwierzęciu.

Policjanci ustalili, że właścicielką auta jest mieszkanka powiatu karkonoskiego. Kobieta przyjechała po dziecko do szkoły i – jak tłumaczyła – nie spodziewała się, że zajmie to tyle czasu. Ze względu na trudną sytuację rodzinną, została pouczona.
Nawet uchylona szyba nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zwierzę może ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi, a nawet udusić się. W takich przypadkach mamy prawo użyć wszelkich środków, w tym wybić szybę, by ratować życie” – podkreślają funkcjonariusze.
Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach…
- Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła „powiewu’’. Miska z wodą pozostawiona dla psa też sprawy nie załatwi. Wcale nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
- Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
- Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
- Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Napisz komentarz
Komentarze