Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 21:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nekrolog Lubania. Wydłużono termin zbierania podpisów pod protestem

Na przełomie roku z inicjatywy Zdzisława Bykowskiego na miejskich słupach ogłoszeniowych zawisły nekrologi Lubania. Przekaz mocny, dosadny i potrzebny, bo... w czasie świąt i sylwestra ekologiczna przyszłość miasta zeszła na drugi plan.
Nekrolog Lubania. Wydłużono termin zbierania podpisów pod protestem

Autor: Zdzisław Bykowski

Zdzisław Bykowski, mieszkaniec Lubania i były pracownik Kopalni Księginki, wydrukował 24 nekrologi w formacie A3 i z własnych funduszy opłacił ich wywieszenie na miejskich słupach ogłoszeniowych. Inicjatywa okazała się trafiona i potrzebna, bo klepsydra trafiła do wyobraźni mieszkańców.

Sprawa dotyczy wyrobiska po Kopalni Księginki, które po zakończeniu eksploracji miało stać się miejscem wypoczynku mieszkańców regionu. O pierwotnych planach rekultywacji przeczytacie poniżej.

W połowie grudnia 2020r. jako pierwsi dotarliśmy do informacji, że Eurovia Bazalty S.A. obecny właściciel terenu, zamiast wydawać fundusze na kosztowną rekultywację planuje wypełnić nieckę Kopalni Księginki odpadami sklasyfikowanymi w 44 kategoriach, które obejmują popioły lotne, żużle odlewnicze, pyły gazów odlotowych, jednym słowem odpady określane mianem innych niż niebezpieczne. Aby to zrobić musi uzyskać zgodę starosty na zmianę kierunku rekultywacji. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście „Do Lubania może trafić 13 milionów ton odpadów”.

Informacja o planach spółki oburzyła wiele osób, natychmiast też pojawiła się inicjatywa zbierania podpisów pod protestem przeciwko zmianie kierunku rekultywacji wyrobiska pokopalnianego, z wodno – leśnego na miejsce składowania odpadów.

Podpisy są zbierane przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej przy wsparciu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu. Głos mieszkańców sprzeciwiających się takiemu zagospodarowaniu terenów położonych na obrzeżach miasta jest istotnym argumentem dla wydania negatywnej opinii w sprawie zmiany kierunku rekultywacji terenów po Kopalni Księginki. Opinię taką wydać muszą: Urząd Górniczy, Lasy Państwowe i Urząd Miasta w Lubaniu. Przypomnijmy, że ostateczna decyzja należy do Starosty Lubańskiego, jednak opiera się ona na w/w opiniach i musi być wydana zgodnie z literą prawa, a głos mieszkańców jest istotnym elementem w sprawie.

Podpisy poparcia pod protestem przeciwko zmianie kierunku rekultywacji wyrobiska pokopalnianego, z wodno – leśnego na miejsce składowania odpadów, miały być zbierane do 4 stycznia 2021r. Przypuszczać można, że złożenie przez korporację kopalnianą wniosku tuż przed świętami i sylwestrem nie było przypadkiem. W czasie świątecznych przygotowań ekologiczna przyszłość Lubania zeszła na drugi plan, do 4 stycznia do RCEE wpłynęło około 400 podpisów!

Jak się dowiadujemy, dzięki nekrologowi Zdzisława Bykowskiego na przełomie roku zainteresowanie protestem gwałtownie wzrosło. Dzięki decyzji Starosty Lubańskiego, do połowy stycznia wydłużono czas na składanie opinii, dzięki temu termin zbierania i składania podpisów pod listami protestacyjnymi zostaje wydłużony do dnia 15.01.2020 roku. Jak i gdzie złożyć podpisy przeczytacie TUTAJ.

W liście do redakcji Zdzisław Bykowski opisuje jak wyglądał pierwotny plan rekultywacji Kopalni Księginki. Zestawiając jego opis z wizją zwożenia przez najbliższe 60 lat odpadów z całej Europy wydaje się, że jest o co walczyć.

Od 1982. pracowałem w dziale górniczym księgińskich kamieniołomów, Łużyckich Kopalń Bazaltu. Od 1988. do jesieni 1993. byłem kierownikiem tego działu.
Do moich obowiązków należało m.in. przygotowanie zakładu do stanu po zakończeniu eksploatacji złoża.
Kopalnie miały obowiązek sporządzania, aktualizowanych co kilka lat, planów rekultywacji terenów poeksploatacyjnych.

W ostatnich latach swojej tam kariery przygotowałem stosowne zlecenie dla naszego branżowego biura projektów BiProSkal we Wrocławiu na wykonanie planu rekultywacji, ze wskazaniem kierunku wodno-leśnego, konkretnie, docelowo miały to być tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.

Nawet przez myśl nam nie przeszło, by cel był inny, np. wysypisko.

Jak to miało docelowo wyglądać?

Jak pamiętam, zaplanowaliśmy bezpieczne i wygodne dojścia oraz dojazdy do wyrobisk od strony miasta. Zbiorniki wodne otoczone miały być licznymi, tarasowo położonymi alejkami. Przewidzieliśmy liczne ławeczki z koszami na śmieci a nawet latarnie. Było też kilka placyków na spotkania w większym gronie, np. rodzinne posiłki (wtedy chyba jeszcze nie wynaleziono grilla). Były też specjalne dwa czy trzy miejsca do wędkowania.

Teren miały ozdabiać liczne trawniki, zadrzewienie, zakrzaczenia i rabatki kwiatowe.

Co z punktu widzenia odwiedzających te tereny było najważniejsze, zaplanowaliśmy absolutny brak stromych, więc niebezpiecznych urwisk. Wszystkie zbocza miały być zasypane ziemią z odkrywek bądź piaskiem, pod kątem maximum 45 stopni. Tak, by dojście do lustra wody były bezpieczne, i bez groźby osuwisk mas ziemnych.

Naprawdę, patrząc na stanowiące załączniki do planu liczne mapy, było na co patrzeć!

Prognozowany koszt tak ambitnej rekultywacji był niezwykle wysoki. Ale traktowaliśmy to jako oczywistość. A zakład górniczy, planując wydatki, MUSIAŁ być przygotowany na takie koszty (podobnie jak na pokrywanie ewentualnych szkód górniczych).

Podczas rozmów z dyrektorami o rekultywacji i jej kosztach żartowaliśmy, że w ten sposób, choć w części spłacimy, jako kamieniołomy, dług wobec miasta i jego mieszkańców za uciążliwość naszej działalności: dewastację krajobrazu, zapylenie Księginek, powodowane przez odstrzały wstrząsy sejsmiczne, szkody górnicze w sąsiedztwie, szczególnie w budynkach tzw. "leśniczówki" czy przejazd przez Lubań wielkich ciężarówek z kruszywem.

Kilka lat później sporządzono kolejny plan. Jego zawartości nie znam. Ten "nasz" plan pewnie gdzieś jeszcze jest w archiwach. 

Zdzisław Bykowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gggg 06.01.2021 16:03
i nie ma następcy, następną kadencję i tak wygra obecny

Jo 06.01.2021 15:29
Tylko przed wyborami jestesmy potrzebni rzadzacym a po wyborach to juz nikt Nas nie potrzebuje .Zrobią co chcą i jak chcą o zgode obywateli juz nie musza pytač. Tak to działało i nadal działa .

Kos 05.01.2021 19:54
I tak zrobią jak chcą . My jesteśmy potrzebni tylko podczas wyborow .

Gregor 05.01.2021 14:34
To jest 541667sztuk ciężarówek pełnych odpadów odpadów

HANS 05.01.2021 09:31
Do mieszkańców nie dociera ile tirów przejedzie przez miasto wioząc trzynaście milionów ton ODPADÓW.

Jarek 05.01.2021 09:27
Panie Starosto czy przy okazji tej "inwestycji"urzędnicy zamierzają wprowadzić w błąd mieszkańców i złamać ustalenia konsultacji społecznych ,zmienić za ich plecami projekt budowlany i złamać zapisy Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach tak jak to miało miejsce w tej sprawie?Wszystko kosztem zdrowia mieszkańców?:https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwAR3QzTvPbtbuFuSEQzRI3Xxysa32E8JKLYDpSFjG_8OTR1JLNjHZNAqXeng

R 05.01.2021 01:30
Jeszcze jedno smietnisko koło domku to miał to zobaczy co to jest.

To to jeden wielki *** 04.01.2021 21:55
Jak dla mnie to mogą cały Lubań tym zasypać. I tak nie ma tu nic godnego uwagi.

JÓZEK 04.01.2021 21:06
NIE TYLKO STAROSTA ALE I BURMISTRZ POTRZEBUJĘ NA NOWY PŁASZCZYK DO NICH NA POSESJE NIECH ZAWIOZĄ TE ODPADY POZDRAWIAM JESTEM ZA

luban 04.01.2021 22:31
nakarmić ich tymi odpadami

Romek 04.01.2021 20:23
Bardzo dobrze wreszcie nasze kochane Miasteczko będzie miało kasę na basen na kamiennej i kładkę na ul Robotniczej. POPIERAM !

Ekonom 04.01.2021 20:14
Panie Zdzisławie! Waleremu to zwisa zwiędłym kalafiorem - przyświeca mu kasa i tylko kasa - poza tym spokojnie odejść na emeryturę bo już od zasiedzenia ma odsiedziny. W tej sprawie ma wsparcie Ministra od Środowiska i możemy sobie protestować do tak zwanej us....nej śmierci.

mona 04.01.2021 20:13
czy nie można go w**.....,wywieść na taczkach.

Bog sprawiedliwy 04.01.2021 22:26
wystarczy aby taczke tego syfu zjadl

RS 04.01.2021 19:52
Brawo p. Zbyszku ! Bo jak tak dalej pojdzie to zamienimy maski na gazmaski .

Grzegorz 04.01.2021 18:16
Ale jak ZGiUK zwozi z kilkunastu gmin odpady do Lubania a jego mieszkańcy ponoszą najwyższe koszty związane z odbiorem odpadów to już nikt jakoś nie protestuje?

Stop wysypisku 04.01.2021 17:18
Lasy państwowe wydały pozytywną opinię dla eurovi. Trzeba walczyć jeszcze mocniej!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama