- Gdy w niedzielę wieczorem wróciłam z wieczornego spaceru moje ubrania śmierdziały dymem – usłyszeliśmy dziś od jednej z mieszkanek Uniegoszczy.
Faktycznie, niskie temperatury sprawiły, że z kominów w atmosferę popłynęły kłęby dymu. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach zlokalizowanych w kotlinach, które się nie przewietrzają. Dziś o 11. najgorzej było w Kościelniku i Lubaniu.
Na stacji pomiarowej na Osiedlu Piastów jakość powietrza zaczęła się pogarszać już od 17. w niedzielę, by przed 20. przekroczyć wartość alarmową 50 µg/m3. O godzinie 23 ilość pyłów zawieszonych PM10 wynosiła 128 µg/m3. Sytuacja utrzymywała się na podobnym poziomie przez całą noc, by rano wystrzelić w górę do poziomu 279 µg/m3 o godzinie 10:00.
Z kolei w Kościelniku w niedzielne południe normy jakości powietrza zostały przekroczone aż o 534%. Akurat ten wynik był jednorazowy, jednak jakość powietrza w Kościelniku pozostawia wiele do życzenia, wieczorem i w nocy przekroczenie poziomów alarmowych pyłu zawieszonego PM10 wynosiło tam około 300%.
Niestety dramatycznie zła jakość powietrza odnotowywana jest na wszystkich stacjach pomiarowych w regionie, standardowo wieczorem i rano normy przekraczane są o ponad 200%.
Dobra jakość powietrza jest jedynie w wyżej położonych miejscowościach, w powiecie lubańskim jedyna stacja, która w ciągu doby nie odnotowała przekroczenia stanu alarmowego zlokalizowana jest w Świeradowie-Zdroju na ul. Bronka Czecha.
Aktualną jakość powietrza możecie monitorować obserwując mapy:
Lubań - mapa WIOŚ >> TUTAJ
Gmina Lubań – mapa Syngesos >> TUTAJ
Leśna, Pobiedna – mapa Airly >> TUTAJ
Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój - mapa Airly >> TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze