Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 18:34
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Korona z bolesławieckiej ceramiki dla Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego

Miss Polonia to jeden z najstarszych konkursów piękności na świecie. Jego historia sięga 90 lat wstecz, a po latach przerwy w 2019 roku konkurs powrócił na Dolny Śląsk. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a dziś poznaliśmy wyjątkową koronę przeznaczoną dla laureatki dolnośląskiej edycji konkursu.
Korona z bolesławieckiej ceramiki dla Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego

Wybory Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego to wybór przede wszystkim charyzmatycznych ambasadorek naszego regionu, znających jego historię, kulturę i tradycję. Jego misją jest wspieranie akcji promujących region, wydarzeń charytatywnych oraz innych projektów istotnych dla regionu. Regionalny Konkurs Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego, powrócił do nas po latach przerwy. Nowa edycja odbyła się w 2019 roku, gdy poznaliśmy obecną Miss - Sarę Pożarlik.

Co roku dbamy o to, aby poszerzać wiedzę naszych kandydatek o Dolnym Śląsku, dlatego wraz z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzamy szkolenia na ten temat, które kończą się testem wiedzy o regionie- dodaje organizator Marcin Chabier.

Unikatowa nagroda

Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowana została korona, którą otrzyma tegoroczna zwyciężczyni. Jest to pierwsza na świecie korona wykonana z ceramiki. O procesie tworzenia opowiedziała Magda Gazur, główny projektant, z MANUFAKTURY w Bolesławcu:

Kiedy rok temu dostałam propozycję wykonania korony z kamionki bolesławieckiej dla przyszłej zwyciężczyni Konkursu, byłam nieco zaskoczona. Do tej pory wyroby z Bolesławca królowały na stołach, a nie w formie ozdób. Problem był trudny do rozwiązania, ale dawał też nowe wyzwanie projektowe. Pierwsze podjęte próby nie były owocne i po wielu podejściach proces projektowy stanął w miejscu. W końcu natchnieniem stała się, wykonywana na małą skalę z ręcznie zdobionych koralików, biżuteria. Wtedy zaczęliśmy myśleć o koronie w zupełnie inny sposób. Pozostawało już tylko doprecyzowanie szczegółów plastycznych i technicznych. Każdy koralik wytworzony ręczną metodą odlewania z masy lejnej został ręcznie ozdobiony w odcieniach kobaltu - koloru najbardziej kojarzonego z bolesławiecką ceramiką. Misternie ułożone względem siebie elementy przeplatane wzajemnie w formie wianka stworzyły naturalną, lekką w charakterze i odbiorze ozdobę głowy, która przeszła oczekiwania nas wszystkich.

Wykorzystanie ceramiki bolesławieckiej, dotychczas kojarzonej z przedmiotami użytku codziennego, do wykonania korony oraz biżuterii, jest wyrazem istotnego znaczenia wyrobów regionalnych w kulturze.

Dolny Śląsk słynie nie tylko z pięknej przyrody i ogromnej liczby zabytków, ale jego bogactwo kryje się również w wyrobach regionalnych. Ceramika bolesławiecka to produkt, który zdobył już popularność w regionie i poza granicami kraju. Tym razem chcemy pokazać, że rękodzieło ma duży potencjał oraz szerokie zastosowanie. Zależy nam na promocji województwa poprzez produkty, które mają bogatą tradycję i są nieodłącznie związane z Dolnym Śląskiem – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

krystyna 05.03.2021 13:10
Przepiekna biżuteria,

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: A miał być Hyży...Treść komentarza: Koncertu MDK sam nie robi tylko na rozkaz władz, które się wtrącają w wybór gwiazd pojęcia nie mając ile co kosztuje. A potem olaboga zróbcie cokolwiek najlepiej za darmo. I wielkie oczy że kupę kasy brakuje, ale zrobić musicie. To jest impreza miejska i organizatorem jest Urząd Miasta czyli burmistrz. Niech okulary zmieni i zobaczy co się dzieje a nie uśmiechy i heheszki jak to dobrze w Lubaniu że Cleo przyjeżdża chcociaż.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni LubaniaAutor komentarza: GienekTreść komentarza: Masakra. Gorszego nie mogli wybrać. Czyli dalej syf kiła i mogiła na drogach. To mogli bez konkursu droga awansu go zrobić dyrektorem. Po co ten kabaret i zawracanie ludziom duży. Ustawka polityczna i tyle. Wstyd że Starosta na to pozwala.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:33Źródło komentarza: Zmiana na stanowisku dyrektora PZD w Lubaniu. Piotr Sujecki nowym szefem jednostkiAutor komentarza: toiTreść komentarza: tak, tak, tłumacz łajzy, które śmiecą nie dość że w parku to jeszcze nie u siebie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 15:17Źródło komentarza: Ktoś urządził sobie wysypisko nad Formozą. Spacer z widokiem na śmieciAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Mam wrażenie że te imprezę robi się tylko dla swoich a zdanie ludzi zwłaszcza tych z centrum się nie liczy… pomijając fakt że festiwal minerałów to porażka bo drogo jak sam skur… centrum miasta zablokowane czyli pożywka i premia dla straży miejskiej… od wielu lat już w tym nie uczestniczę bo szkoda mi czasu i kasy a przede wszystkim ludzi którzy mieszkają w centrum i często gęsto pracują w w sobotę i niedziele i muszą do tej pracy wstać…Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:56Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni Lubania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama