Wstępne plany Gminy Miejskiej Lubań związane z realizacją przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego uwzględniały halę sportową i pływalnię Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, budynek Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba w Lubaniu oraz Miejski Dom Kultury. Dla wszystkich tych obiektów przygotowano dokumentację techniczną, zostały wykonane audyty energetyczne i program funkcjonalno-użytkowy oraz analizy przedrealizacyjne, które razem z całą dokumentacją przetargową są niezbędne do wdrożenia przedsięwzięć w formule PPP.
Kolejnym etapem był dialog konkurencyjny na modernizację energetyczną, do którego przystąpiła polska spółka IZIM, należąca do BaltCap Infrastructure Fund. Po opracowaniu oceny efektywności energetycznej partner prywatny wyraził zainteresowanie realizacją inwestycji dotyczącej hali sportowej i basenu MOSiR. Ze względu na zbyt wysokie koszty całości przedsięwzięcia nie było możliwości objęcia działaniami inwestycyjnymi Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Miejskiego Domu Kultury. Z tego względu Gmina Miejska Lubań stoi przed wyzwaniem mającym na celu pozyskanie środków finansowych na realizację pozostałych inwestycji. Na ten moment został już złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie termomodernizacji SP nr 2.
Po zakończeniu negocjacji techniczno-finansowych w ramach dialogu konkurencyjnego, komitet inwestycyjny funduszu BaltCap poprosił o zweryfikowanie wykonalności finansowej poprzez wprowadzenie zadania do wieloletniej prognozy finansowej (WPF). Jest to warunek do kontynuacji drugiej części dialogu konkurencyjnego w obszarze prawnym i dalszej realizacji planów.
Aby działania mogły być kontynuowane podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej lubańscy radni podjęli decyzję o dodaniu do WPF przedsięwzięcia pn. „Modernizacja funkcjonalna i głęboka modernizacja energetyczna infrastruktury sportowej i szkolnej w mieście Lubań”, czyli przebudowę pływalni Laguna i hali sportowej MOSiR Lubań. Kwota planowanych łącznych wydatków bieżących wynosi 2 683 811,00 zł, a wydatków majątkowych 14 291 000,00 zł.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, będziemy w formule PPP remontować halę sportową i basen. Planowany jest gruntowny remont hali wraz z wymianą pokrycia dachu, oświetlenia, modernizacją nawierzchni i dodaniem ścianki wspinaczkowej. Na basenie również zostanie wykonana wymiana dachu, zamontowana nowa niecka wraz ze zmodernizowanym otoczeniem – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Ponadto zostanie wykonany nowy system wentylacyjny, system monitoringu jakości wody, wymienione okna i zmodernizowana instalacja grzewcza. W hali basenowej będzie zlokalizowana również nowa większa sauna. Oba obiekty będą miały nowe ocieplenie ścian i elewację. Zostanie zamontowany nowoczesny system zarządzania energią, mający na celu uzyskanie jak najefektywniejszego jej zużycia. Z uwagi na ponad 20-letni czas użytkowania zarówno basen jak i hala zdekapitalizowały się, dlatego samorząd lubański stanął przed alternatywą remontu lub zamknięcia tych obiektów.
Ta inwestycja nie tylko poprawi jakość usług świadczonych w budynkach użyteczności publicznej, ale w istotny sposób zmniejszy zużycie energii cieplnej i elektrycznej oraz emisję dwutlenku węgla. Wedle planu IZIM przeprowadzi prace remontowe, a następnie będzie odpowiedzialna za utrzymanie budynków. Umowa będzie obowiązywać przez 7 lat. Przedsięwzięcie w formule PPP na tym etapie negocjacji jest jednym z pierwszych w naszym regionie. Skuteczna realizacja inwestycji w formule PPP zwiększa zainteresowanie innych partnerów prywatnych do współpracy z tymi samorządami. Sprzyja to możliwości realizacji kolejnych inwestycji. Przykładem takiego samorządu jest miasto Płock.
Napisz komentarz
Komentarze