Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 03:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc?

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś w Polsce pojawią się pierwsze letnie upały. Silne działanie słońca i wysokich temperatur może prowadzić do udaru. Warto przypomnieć sobie, jak go rozpoznać i reagować w sytuacji zagrożenia.
Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc?

Autor: iStock

Warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje udaru: cieplny oraz słoneczny. Podobne do nich objawy wykazuje również tzw. „wyczerpanie cieplne”. Poniżej opisujemy symptomy każdego z nich oraz kroki, które należy podjąć, jeśli będziemy podejrzewać ich wystąpienie u siebie lub drugiej osoby.

WYCZERPANIE CIEPLNE

Ta przypadłość może dotyczyć szczególnie osób, które w czasie upałów nie dbają o uzupełnienie płynów w organizmie. W przypadku odwodnienia i utraty soli może pojawić się nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi. Wyczerpanie cieplne to uczucie silnego zmęczenia, któremu mogą towarzyszyć: zwiększone pocenie się; poczucie braku siły; wilgotna, zimna skóra o bladym odcieniu; przyspieszone, słabo wyczuwalne tętno; nudności i wymioty oraz zasłabnięcie.

Co robić w przypadku wystąpienia powyższych objawów?

Przede wszystkim należy przenieść się do chłodnego, zacienionego miejsca i w pozycji leżącej zadbać o rozluźnienie ubrania. Jeśli to możliwe, należy na całym ciele wykonać zimne okłady. Niewielkimi łykami należy przyjmować wodę aż do momentu poprawy samopoczucia. Jeżeli pojawią się wymioty, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Objawy powinny ustąpić najpóźniej po 30 minutach. W przeciwnym wypadku można podejrzewać, że doszło udaru cieplnego.

UDAR SŁONECZNY

W przeciwieństwie do udaru cieplnego, reakcja organizmu następuje nie w wyniku wysokiej temperatury, a za sprawą działania promieni słonecznych na skórę głowy. Dolegliwość tę nazywamy inaczej porażeniem słonecznym. Polega na przekrwieniu opon mózgowych oraz mózgu i występuje zwykle u pacjentów, którzy przez dłuższy czas eksponowali na słońcu głowę oraz kark. Objawy, które mogą świadczyć o udarze tego typu, to silne bóle oraz zawroty głowy; poparzona, silnie zaczerwieniona skóra oraz uczucie niepokoju.

Co robić, jeśli wystąpią powyższe objawy?

Pacjenta należy natychmiast przenieść w chłodne miejsce i obłożyć jego głowę wilgotnymi, zimnymi okładami. Trzeba również pić duże ilości wody i jeśli jest to możliwe, wziąć chłodną kąpiel. W międzyczasie należy skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o pomoc.

UDAR CIEPLNY

O udarze cieplnym mówimy wtedy, kiedy długotrwałe działanie wysokiej temperatury, często połączone z wysoką wilgotnością i ograniczonym dopływem powietrza, niebezpiecznie rozgrzewa ciało. Jego ciepłota staje się tak wysoka, że nie ma możliwości jej samodzielnego obniżenia. Objawy, które mogą świadczyć o tej przypadłości, to: gorączka powyżej 39 st. C.; skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha; przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

Jak reagować?

Największym błędem przy podejrzeniu udaru cieplnego, jest podawanie choremu płynów. Trzeba bezwzględnie zrezygnować z tej czynności. Należy natomiast obniżać temperaturę ciała zimnymi okładami, a jeśli to możliwe, nawet kąpielą lub prysznicem z zimnej wody. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112).

Uwaga!

Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków, może skutkować śpiączką lub nawet śmiercią!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Paranienormalni
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jan-SanTreść komentarza: W obecnych czasach, wszechobecnego internetu i chociażby takich mediów jak eLuban czy strony lokalne na Facebooku - niech sobie zawiaduje gazetą Urząd Miasta w osobie sekretarza. Nie nazywajmy jej "tubą" skoro tubą będzie i dobrze - Urząd potrzebuje mieć medium dla prezentacji swojej pracy, planów i zbierania opinii. Szkoda gdyby uległa "zagładzie:" i odeszła na półki archiwum czy do muzeum.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:05Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: TomaszekTreść komentarza: No to jak sobie Wielki Heros Cnót Wszelakich czyli JaPa2 poczyta te komentarze to się wew grobie przewróci na któryś bok albo na brzuch - to znaczy w niebie... bo głoszą że odszedł do Domu Ojca czyli żyje.... Tylko dziwnym, że cuda ustały.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Jan Paweł II autorytetem dla młodych? Odpowiadają w sondażuAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Od 2014 do 2023 roku regularnie leżała, co piątek, na "moim" stole. Co się potem stało? Smutne.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: JanTreść komentarza: W kierunku Niemiec ... "0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu" - w końcu precyzja! wydech x 2,1 = co masz we krwiData dodania komentarza: 3.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Pędzili po A4. Jeden po alkoholu, drugi miał na liczniku ponad 210 km/h
ReklamaPowiat Lubań
Reklama