Od 1 lipca wynagrodzenia z tytułu umów cywilno-prawnych mogły spaść nawet o 25%. To powrót do wynagrodzeń na jakie personel ratownictwa medycznego mógł liczyć w 2015 roku. Już w ubiegłym tygodniu połowa załogi jeleniogórskiego pogotowia poinformowała, że nie zamierza przedłużać obowiązujących do końca czerwca 2021 roku umów.
Jesteśmy traktowani niepoważnie. Mamy dosyć późny czas przed podpisaniem kolejnych aneksów, czyli kontynuacją umowy jeśli chodzi o umowy cywilno-prawne. Nie wiemy na czym stoimy, tak naprawdę nie są nam gwarantowane zarobki w takiej wysokości na jakie możemy liczyć teraz – powiedział Michał Barski, ratownik Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
Swoje odejście zapowiedziało ok. 70 ratowników medycznych. Dla mieszkańców regionu, w tym powiatu lubańskiego, oznaczałoby to znaczne ograniczenie dostępu do opieki medycznej. Na szczęście po proteście ratowników pod siedzibą Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu udało się wypracować pewne porozumienie.
Nasza Załoga wraz z Dyrektorem Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze zapewnia ciągłość świadczenia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego od 1 lipca br. Podstawę naszej wspólnej decyzji stanowi gwarancja Ministerstwo Zdrowia, że środki przeznaczone na kontynuację wypłaty wynagrodzeń w kwotach nie niższych niż na dzień 30 czerwca 2021 r. są zabezpieczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia – czytamy w komunikacie jeleniogórskiego pogotowia.
Napisz komentarz
Komentarze