Wczoraj powiat lubański objęty został strefą I niebieską, ustanawiającą szczególne środki kontroli zwalczania ASF. Sytuacja jest jednak dynamiczna i może zmieniać się z godziny na godzinę, tym bardziej, że sąsiadujący od zachodu powiat zgorzelecki objęty został strefą II, a sąsiadujący od północy powiat bolesławiecki III najwyższą strefą kontroli. Obecnie najbliżej występujące ogniska ASF zanotowano w województwie lubuskim, w gminach Przewóz i Szprotawa.
Rolnicy mają wprowadzone ograniczenia dotyczące przemieszczania świń i zobowiązani są, tak jak do tej pory, do utrzymywania bioasekuracji w gospodarstwach. Ograniczenia dotyczą również myśliwych, którzy każdego odstrzelonego dzika muszą poddać badaniu w kierunku ASF. - usłyszeliśmy od Justyny Torbicz, zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lubaniu.
Z tym ostatnim jest problem, bowiem odstrzelone sztuki muszą być przechowywane do czasu przebadania na obecność ASF w specjalnie przygotowanych chłodniach, a obowiązek ich zakupu został przerzucony na koła łowieckie. Do czasu ich zorganizowania koła łowieckie proszone są o powstrzymanie się od polowań.
Na piątek (16.07) zaplanowano spotkanie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczyć będą rolnicy posiadający trzodę chlewną, myśliwi i punkty skupu dziczyzny. Objęcie powiatu lubańskiego ograniczeniami związanym z zapobieganiem ASF obowiązuje do odwołania.
Afrykański Pomór Świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI.
Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługa świń.
Przez ,,dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
Napisz komentarz
Komentarze