Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 10:49
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Narodowe Czytanie - Moralność pani Dulskiej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu zaprasza 4 września na Narodowe Czytanie. W tym roku czytać będziemy “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Narodowe Czytanie - Moralność pani Dulskiej

Autor: MiPBP w Lubaniu

4 września 11. na Placu Feliksa Netza przy ratuszu odbędzie się coroczne Narodowe Czytanie. Biblioteka zaplanowała czytanie dramatu z podziałem na role przez zaproszonych gości, wystawę przypominającą poprzednie edycje wydarzenia oraz prezentację multimedialną przedstawiającą informacje o utworze, jak i o Gabrieli Zapolskiej.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Peło 26.08.2021 16:06
No mam nadzieję że żaden pełowiec nie osmieli się czytać bo to przecież pisowski projekt. Cóż pożyjemy zobaczymy kto jest kto

Frantisek 26.08.2021 13:02
No wybrali dobrze. Cala ta banda spod znaku PiS z Adrianem na czele to klasyczny objaw dulszczyzny. Tacy właśnie są czołowi PiS-dziece: zupełnie inni w domu, w swoich czterech ścianach, a inni dla reszty świata. Dulszczyzna to określenie filisterskiej pseudomoralności, opartej na fałszu i obłudzie. Oznacza dbanie wyłącznie o pozory, tworzenie wizerunku na potrzeby publiczności. Jest to przywara ludzi słabych i niesamodzielnych, konformistów a przy tym bez honoru. Takich mamy rządzących.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama