Od poniedziałku górnicy z firmy AMC ręcznie usuwali bazalt szczelnie wypełniający sztolnię nr 1, która prowadzi do wnętrza góry. Prace prowadzone były powoli, ale systematycznie. W ciągu trzech dni taczkami wywieziono około 100 ton bazaltowych głazów, które niejednokrotnie ważyły po kilkadziesiąt kilogramów. W ten sposób w środę po południu dotarto do drugiej betonowej ściany.
Powiązane: Dzieje się, choć tego nie widać
Od wejścia do podziemi poszukiwaczy dzieli już tylko wylana przez wojska niemieckie betonowa ściana zamykająca bufor od wewnątrz. W tej chwili trwają przygotowania do wejścia do podziemi, tak aby nikt nie ucierpiał.
Przypomnijmy, badacze pracujący przy projekcie Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu zakładają, że sztolnie mogą być zaminowane. Dlatego prace muszą być starannie zaplanowane i po przejściu przez drugą betonową ścianę w pierwszej kolejności prowadzone będą przez saperów z Bolesławca. Konieczne jest przygotowanie się do stworzenia bezpiecznych warunków do pracy w podziemiach, te były zamknięte przez 76 lat i jest możliwe, że konieczna będzie budowa dodatkowej wentylacji.
Jedno jest pewne, już wkrótce dowiemy się co kryją lubańskie podziemia, które przez wiele lat były miejską legendą. Dziś jesteśmy świadkami tworzącej się historii.
Gigant medialny zainteresowany sztolniami
Historia lubańskich podziemi skusiła w końcu kanał Discovery. W środę plac budowy odwiedził przedstawiciel amerykańskiego giganta medialnego. Discovery od początku przyglądało się działaniom lubańskiego stowarzyszenia, jednak po fiasku poszukiwań złotego pociągu w Wałbrzychu stacja sceptycznie podchodzi do podobnych projektów. Jak się okazuje do wczoraj.
Super wiadomością na dziś jest to, że naszym projektem zainteresował się amerykański gigant medialny Discovery. Dziś gościliśmy przedstawiciela stacji - Oliviera Krügera, z którym omówiliśmy warunki współpracy. Był pod wrażeniem naszych dotychczasowych działań i zagadkowego miejsca, które eksplorujemy. - informuje Sebastian Terenda, koordynator projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu.
Pytanie co kryją podziemia Kamiennej Góry wciąż pozostaje otwarte. Na pewno setki metrów podziemnych chodników, bo to już potwierdzono wykonując pionowe odwierty. Czy będzie tam coś więcej? Odpowiedź poznamy już wkrótce.
Możecie wspierać projekt, bo fundusze nadal są potrzebne.
Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/podziemia-luban
Link do licytacji na Fb: https://www.facebook.com/kamiennagoraluban/posts/361673985317770
Napisz komentarz
Komentarze