Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Patrol saperski podsumował dwa dni prac

Bolesławieccy saperzy jako pierwsi weszli do lubańskich sztolni i na zmianę z górnikami pracowali tam przez dwa dni. W tym czasie udało się zbadać 1/4 podziemnego kompleksu, sprawdzając czy nie został zaminowany. Co znaleziono wewnątrz i jak przebiegały prace?
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Patrol saperski podsumował dwa dni prac

Autor: Patrol Saperski 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu

Po 76 latach od wysadzenia wejść przez wycofujące się z Lubania wojska niemieckie, podziemia pod Kamienną Górą w Lubaniu zostały otworzone. Dokonali tego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc w nocy z 15 na 16 września 2021 roku po ponad miesiącu prac górniczych i 10 latach przygotowań.

W czwartek rano dostaliśmy zgłoszenie, że znaleziono w podziemnym chodniku białe cienkie przewody elektryczne prawdopodobnie minerskie. Z uwagi na fakt, że sztolnie pochodziły z okresu II wojny światowej oraz że wejście do tuneli było wysadzone przez wycofujących się żołnierzy niemieckich, sprawę potraktowaliśmy bardzo poważnie. Rozpoczęliśmy działania minersko - pirotechniczne związane z rozpoznaniem znalezionych przewodów elektrycznych, jak i miejsca w którym znajdował się obiekt podziemny. - opisuje plut. Walery Czyż, z 23. patrolu saperskiego.

W ten sposób saperzy jako pierwsi rozpoczęli eksplorację tuneli od miejsca, gdzie znaleziono przewody. Zadaniem ich było wykrycie ewentualnych ładunków wybuchowych, do których mogły być podłączone przewody minerskie oraz przeprowadzenie rozpoznania minersko-pirotechnicznego podziemnych korytarzy.

Początkowo saperzy poruszali się bardzo powoli. Na wejściowym odcinku sztolni, który zabudowany był starą drewnianą obudową, po sprawdzeniu 3 każdych metrów wchodzili górnicy. Wzmacniali strop i ściany, przedłużali rury odprowadzające i doprowadzające powietrze oraz ustawiali czujnik wielogazowy, kontrolujący jego skład. Podczas dwóch dni prac saperzy sprawdzili 1/4 obiektu, ten według niemieckich map ma mieć długość 915 metrów.

Ostatecznie wykryto kilkanaście odcinków niemieckich przewodów minerskich oraz fragmenty lontu prochowego w różnych miejscach podziemi umieszczony na ścianach, belkach stropu lub leżących na spągu. Oprócz tego pod ziemią znaleziono wiele przedmiotów związanych z budową tych tuneli np. wagoniki górnicze, wiertła górnicze, kilofy, młoty, torowiska wąskotorowe oraz inne przedmioty.

Głównym problemem naszych prac było oświetlenie. Podziemia są wykute w bazalcie jest to czarna skała, która bardzo pochłania światło, więc wykorzystywaliśmy tu między innymi skonstruowane na ten cel przez SMGŁ z Lubania akumulatorowe podręczne oświetlacze. W naszej pracy przydało się i zostało wykorzystane w praktycznym działaniu zdobyte wcześniej doświadczenie w organizowanych już od kilku lat szkoleniach dla saperów w różnych obiektach podziemnych na Dolnym Śląsku. - relacjonuje plut. Walery Czyż.

Niestety z uwagi na niestabilną konstrukcję korytarzy prace saperskie w pozostałej części obiektu przerwano. Saperzy wrócą do prac pod ziemią gdy górnicy ustabilizują części korytarzy, które się osypały. Jednocześnie przerwano eksplorację kompleksu, bo znalezione przewody minerskie i fakt, że wejścia do sztolni zostały starannie wysadzone, każe zakładać, że w dalszej części obiektu kryć mogą się pozostawione przez niemieckich saperów pułapki.

Patrol Saperski stacjonuje w 23 Śląskim Pułku Artylerii w Bolesławcu jednostce bezpośrednio podległej dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
aaa 22.09.2021 17:14
tam nic nie ma!!!

Anna 22.09.2021 19:22
to akurat już wiadomo i chyba dotarło do nich że to tylko czarna dziura...

Jontek 22.09.2021 10:35
Kuzynka fryzjerki sąsiadki klienta kioskarki mówiła, że panajerzusiowe suplementy pomogły na hemoroidy urzędnikowi z magistratu miejskiego a słyszała o tym w kolejce po kartofle od pani co zna siostrę stylistki paznokci pierwszej żony tego urzędnika.

??? 22.09.2021 10:24
Przecież to radzieckie przewody minerskie i lont

Удивлен (Zdziwiony) 22.09.2021 15:50
O, jaki znawca. Z fotki rozpoznał że przewody minerskie są ruskiej roboty. Какой ты молодец.

saper 22.09.2021 19:22
Dokładnie. Masz rację. Schron wysadzili sowieci.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama