Rekreacja, turystyka, sport, komunikacja, ekologia – te tematy łączy znany i lubiany rower. Z kolei dolnośląskie samorządy połączy trasa rowerowa licząca ponad 1800 km.
O sile kobiet i kobiecości w ogóle. O tym, jak dbać o siebie i swoje dobre samopoczucie. Okazuje się, że lubańska książnica, to nie tylko skarbnica książek.
W ubiegłym tygodniu miasto Lubań gościło Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz przedstawicieli 19 samorządów, zaangażowanych w budowę odcinka Via Regia Cyklostrady Dolnośląskiej.
- Dzisiejsze spotkanie to spotkanie inicjujące współpracę przy realizacji Cyklostrady na tym odcinku, który prowadzi od Gminy Złotoryja, przez Gminę Bolesławiec w stronę granicy, także z odnogą prowadzącą na południe przez Gminę Leśna do Gminy Mirsk. To bardzo piękna turystycznie trasa, Trasa Via Regia – opowiadał Piotr Nowicki, Dolnośląski Oficer Rowerowy.
Przypomnijmy, że Cyklostrada Dolnośląska to zakrojony na dużą skalę projekt budowy sieci długodystansowych dróg rowerowych, obejmujących całe województwo dolnośląskie.
- Sama obecność tej ilości samorządów na dzisiejszym spotkaniu świadczy o tym, że jest ogromne zainteresowanie i pytania były raczej pytaniami technicznymi, a więc pytania „Jak?”, a nie „Czy?”, a to dobrze wróży cyklostradzie – nie krył zadowolenia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Cyklostrada to projekt tworzony z myślą nie tylko o turystach, ale i mieszkańcach regionu. Liczymy również na przypływ zagranicznych miłośników dwóch kółek. Dolny Śląsk to miejsce różnorodne terenowo, przyrodniczo i architektonicznie.
- Szkieletowy przebieg dolnośląskiej cyklostrady przez Lubań to dobra wiadomość nie tylko dla cyklistów, ale również dla tych, którzy potencjalnie widzą w tym szansę na dobrą promocję miasta, jak i prowadzenie biznesu – podkreślił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Dla miasta i powiatu lubańskiego dodatkowym atutem jest bliskość dwóch granic, a „nasze” odcinki Cyklostrady będą łączyły się z infrastrukturą rowerową sąsiadów z Czech i Niemiec.
- Tak naprawdę będziemy takim jedynym punktem, gdzie te ścieżki będą się niejako krzyżowały: i w stronę Czech, i w stronę Niemiec. Ciekawe założenie, mam nadzieję, że to się powiedzie – zaznaczył Walery Czarnecki, Starosta Powiatu Lubańskiego.
Burmistrz Lubania zapowiedział, że samorząd będzie dążył do jak najszybszego zakończenia prac. Z dużym prawdopodobieństwem, infrastruktura lubańskiego fragmentu Cyklostrady Dolnośląskiej będzie gotowa już w 2023 r.
18 i 19 listopada br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna już po raz trzeci zaprosiła mieszkanki naszego miasta i okolic do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
- Głównym zamierzeniem jest pokazanie biblioteki, jako miejsca atrakcyjnego, że to nie jest tylko wypożyczalnia drętwa, ponura, że tutaj miejsce znajdzie dla siebie każda kobieta – zapewniała Izabela Uśpieńska-Domagała, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Prezentacje, warsztaty rękodzielnicze, pokazy kosmetyków oraz spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin – to tylko kilka z propozycji, jakie przygotowano dla uczestniczek wydarzenia.
- Biblioteka nasza żyje, ściąga swoje czytelniczki i nie tylko proponuje książki, ale także inne rzeczy potrzebne nam na co dzień – opowiadała pani Irena.
Festiwal Kobiet jest również próbą integracji lubanianek. Być może, dzięki tej inicjatywie, panie odkryją tu nowe hobby czy inną aktywność, która stanie się sposobem na życie.
Zumba w bibliotece? Czemu nie!
- To może nie jest ściśle związane z miejscem, jakim jest biblioteka, ale to też takie oderwanie od codzienności, sposób na spędzanie czasu… To jest to, o czym każda kobieta powinna pamiętać – podkreśliła dyrektor biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze