Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 7 stycznia 2025 03:34
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Komunikat Kurii Biskupiej dotyczący Kolędy 2021/2022

Tradycją jest, że po świętach Bożego Narodzenia księża odwiedzają w domach swoich parafian. W ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiczną kolęda miała formę wspólnych modlitw w kościołach. Wczoraj Wikariusz Generalny Diecezji Legnickiej przekazał decyzję, jaką w sprawie zbliżających się wizyt duszpasterskich podjął Biskup Legnicki.

Za czas odwiedzin duszpasterskich przyjęto okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów.

Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. Zwyczajowo księża zostawiają pamiątkowe obrazki.

Wczoraj ks. prałat Robert Kristman, Wikariusz Generalny Diecezji Legnickiej przekazał decyzję, jaką w sprawie zbliżających się wizyt duszpasterskich podjął Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski.

Kierując się troską o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej, podjął decyzję, że forma przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej 2021/2022 pozostaje w kompetencjach Księdza Proboszcza danej wspólnoty parafialnej.

KOMUNIKAT LEGNICKIEJ KURII BISKUPIEJ

WS. WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ 2021/2022

Okres Adwentu sprzyja refleksji dotyczącej ostatecznego celu życia człowieka oraz uświadamia nam ogrom łaski, która spotkała ludzkość w momencie Narodzenia Pańskiego,

We wspólnocie Kościoła ten czas obfituje w mnogość form głoszenia słowa Bożego oraz doświadczenie Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty podczas adwentowych rekolekcji, a okres Narodzenia Pańskiego staje się możliwością kontaktu z osobami powierzonymi naszej trosce we wspólnotach parafialnych podczas wizyty duszpasterskiej tzw. kolędy.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski, kierując się troską o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej, podjął decyzję, że forma przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej 2021/2022 pozostaje w kompetencjach Księdza Proboszcza danej wspólnoty parafialnej.

Po odpowiednim rozeznaniu, zgodnie z obowiązującymi w danych momencie przepisami państwowymi i sanitarnymi, Ksiądz Proboszcz podejmie decyzję o formie i czasie przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej co zostanie ogłoszone w kościołach danej wspólnoty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotr 16.12.2021 21:22
U nas ksiądz nie chodzi po kolędzie zaprasza rodziny na Msze i kto chce to idzie a kto nie chce nie idzie przymusu nie ma. I tyle, żadnych konsekwencji żadnych kopert. i jest super.

Piotr 16.12.2021 21:17
Jak ksiądz ci nie potrzebny to nie pluj jadem na księdza i kościół a tym bardziej na Boga. Bo w islamie już był byś bez głowy. A u nas plują i nic żadnej konsekwencji.

Pasterz 15.12.2021 16:31
Artykuł sponsorowany?

Loki 14.12.2021 23:00
A ten co sprzedawał dom za dwa i pół miliona też zrezygnuje z daniny świątecznej biedaczek pewnie będzie głodował

Djdkdd 14.12.2021 21:41
Jak tak bardzo zależy online zróbcie. Wyślę wam tez obrazek banknotu powinno wystarczyć bo po to przychodzicie i kazdy to wie

2m 14.12.2021 21:06
"Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach" - ha ha ha

Misjonarz 14.12.2021 20:50
No i gdyby nie TVN 24 nie dowiedzielibyście się wielebni i owczarnio jaką kasę od rządu dostał pan szaman z Torunia. Jak podliczono nieoficjalnie - bo te dane nie są publikowane, mimo że pieniądze publiczne - uwaga! 382 miliony! Tak się doi skarb państwa i jeszcze "grosze wdowie" na podane konta ... Do dzisiaj nie rozliczył "świadectw udziałowych" jakie wyłudził pod pozorem ratowania Stoczni Gdańskiej...

Redemptor 14.12.2021 19:57
Takie żniwa odpuszczają? Widocznie taka wola ich Boga. Od czasów Średniowiecza do domów katolików pukają wielebni, aby zebrać między innymi należną Kościołowi daninę. Samo słowo "kolęda" wywodzi się z rzymskich kalend styczniowych (calendae) związanych ze świętem ku czci odradzającego się słońca. W swej pierwotnej postaci były to wzajemne życzenia pomyślności domowników. W średniowieczu powstała właśnie tradycja kościelnej columbatio – daniny (stołowej) zbieranej w różnych parafiach. Zwyczaj obchodzenia domów przez kolędników z inscenizowaniem przedstawień o tematyce biblijnej, wzbogaconej lokalnym folklorem, przetrwał do dziś. Jeszcze w grudniu zaczyna się wielkie pielgrzymowanie po domach, często do późnych godzin nocnych. Ci, co przyjmują kolędę wiedzą, ile jest w niej miejsca na zainteresowanie duszpasterza sytuacją w domu i ewentualną pomocą rodzinie, a ile zainteresowania położoną na białym obrusie kopertą. Na terenie Lubania działalność duszpasterską prowadzi pięć parafii: p.w. Świętej Trójcy, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba, Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Świętego Maksymiliana Marii Kolbego oraz św. Jadwigi. Co ciekawe od lat wiernych ubywa a parafii przybywa. Z dobrze poinformowanych źródeł – bowiem Kościół takich danych nie wiedzieć dlaczego nie publikuje – wynika, że na ogólną liczbę około 21 345 mieszkańców Lubania księgi parafialne obejmują ogółem blisko 18 800 ochrzczonych, (około 6600 rodzin) czyli wyznawców katolicyzmu w wydaniu rzymskim. Z tej ilości praktykuje około 12.600 osób. Wiedząc jaka taksa obowiązuje, łatwo zatem obliczyć jakie dochody Kościoła dotychczas unikały opodatkowania. Warto, by w "Raporcie o stanie..." znalazły się dane o lokalnych dochodach kościelnych, o kosztach utrzymania, może okazało by się, że są tak niskie iż wymagają dodatkowego wsparcia ze strony budżetu miasta. Wprawdzie "nikt w probostwach z głodu nie umiera, ale możliwym, że wyobrażenia o luksusach i dostatkach duchownych są coraz bardziej odległe od rzeczywistości" – pisał niedawno jeden z katolickich tygodników. W niektórych parafiach "komórki ekonomiczne rad duszpasterskich” opracowują sprawozdania finansowe parafii, które są (mają być) prezentowane publicznie. Skoro Kościół tak szeroko chce uczestniczyć w życiu publicznym, co stoi na przeszkodzie aby ... się w tym zakresie nieco otworzył czyli upublicznił?

Lubanka 14.12.2021 19:51
Zagadka dla katechetów: Z biegiem czasu sędziwy Dawid tak sie posunął w latach, że nie mógł sie rozgrzać, choć okrywano go kocami. 1 Krl 1,02 Wówczas powiedzieli mu jego słudzy: ”Trzeba, aby wyszukano panu memu, królowi, młoda dziewice, a ona będzie przy królu czuwać i mieć o niego staranie. I będzie spała na twym łonie, a przez to ogrzewała pana mego, króla”. 1 Krl 1,03 Szukano wiec pięknej dziewczyny w całym kraju izraelskim, az wreszcie znaleziono Szunemitke Abiszag i przyprowadzono ja do króla. ============= Pytanie: Czy dziewoja skutecznie ogrzała Dawida?

Wyklety 14.12.2021 19:36
Teraz ksiadz chodzi z terminalem do kart tak wiec drobnych nie szykujcie mile widziane zlote karty i co dusza laskawa szczęś boże !!!

Nikita 14.12.2021 16:18
Parafia Maksymiliana Kolbe tylko na zaproszenie a ci ktorzy nie zaproszą odnotowani zostaną jako ci ktorzy nie przyjmują. No i dobrze czas zakonczyć nawiedzanie po domach i zgarnianie czystej gotowki bez podatku. Ci ktorzy zapraszają muszą dać wiecej kasa musi być i to nie mała.

Rysiu 14.12.2021 16:17
Juz czekam i zacieram rece, umowa na kupno nieruchomosci lezy na stole.

lubaniak 14.12.2021 14:52
Mam nadzieję, że to nachodzenie po domach się skończy. Niech chodzą do tych co ich zaproszą.

Leśnianka 14.12.2021 18:13
Tak właśnie przecież jest. Kto sobie nie życzy tego Księża nie odwiedzają. Tylko, kiedy chce się wyprawić pogrzeb, to wtedy Ksiądz jest potrzebny. ,

qewdf 14.12.2021 22:22
ksiądz wcale nie jest potrzebny do pogrzebu. Poza tym jak zapłacisz to przyjdzie każdy z nich.

Pokrzywa 15.12.2021 06:21
Jak mówią "Pan Bóg lasu nie zrównał, to i ludzi nie zrówna" szczególnie księży. W niedawnym czasie opłacałem (bo to nie składanie ofiary), jeden po drugim, dwa pogrzeby. Przy pierwszym zabrakło mi ok 2 zł do sugerowanej kwoty "co łaska". Wielebny nie odpuścił, czekał aż z zakamarków portfela mojego i żony wygrzebiemy drobnicę i odliczymy dwa zeta. No cóż zbawienie kosztuje. Przy drugim pogrzebie inny ksiądz, znając naszą sytuację materialną, wziął tylko pół "należnej stawki". Można - można.

wiochal 15.12.2021 09:11
"Leśnianka" a po co szaman ma wyprawić pogrzeb? Widziałaś jak wygląda pogrzeb prowadzony przez mistrza ceremonii? Byłem już na kilku gdzie nie ma szamana a ksiądz nie dorasta do pięt mistrzowi ceremonii. A i kasa mniejsza.

Hu 15.12.2021 10:10
Po cholerę ksiądz na pogrzebie. Dalej wierzysz w piekło i niebo? Pogrzeb może być świecki. Bez klechy.

Dlb 14.12.2021 20:44
Zgadzam się w 100 procentach

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama