Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Akcja zapoczątkowana została w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy do dziś odbierają je z Groty Narodzenia i przekazują dalej. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
W niedzielę 12 grudnia Światełko trafiło do Polski, a wczoraj dzięki harcerskiej sztafecie oficjalnie przekazane zostało na ręce ks. biskupa Antoniego Długosza i ks. Mariusza Szymańskiego Proboszcza Parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju.
Światełko jest też do odebrania w Lubaniu, wczoraj zostało przekazane przez kadrę instruktorską ZHP do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba na Osiedlu Piastów oraz w godzinach dyżuru lubańskiego Hufca ZHP przy ul. Dolnej 7 w środę od godziny 16 do 19.
Napisz komentarz
Komentarze