W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin przyrost pokrywy śnieżnej wyniósł około 35 cm, w połączeniu z silnym wiatrem, który przenosił duże masy śniegu doszło do zagrożenia lawinowego, które dziś zostało opisane trzecim stopniem zagrożenia.
Wysokość pokrywy śnieżnej miejscami sięga 2 m, która na wielu stromych stokach o nachyleniu większym niż około 30° jest związana umiarkowanie bądź słabo, miejsca te są szczególnie niebezpieczne. Zagrożenie występuje głównie w górnych partiach żlebów, za przełamaniami terenu, zagłębieniach terenu oraz za przeszkodami terenowymi.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym może być to samotny narciarz lub snowboardzista jadący płynnie, bez upadków, piechur poruszający się w rakietach śnieżnych, grupa zachowująca prawidłowe odstępy, około 10 m, pomiędzy uczestnikami. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. - informują ratownicy z karkonoskiej grupy GOPR.
Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.
Aktualne komunikaty lawinowe znajdziecie pod TYM linkiem.
Napisz komentarz
Komentarze