Temperatura spalania osiąga ok. 1000°C - giną wtedy: dżdżownice (użyźniające i spulchniające glebę), biedronki, mrówki, gady, płazy, drobne ssaki itd. Palenie łąk jest szczególnie niebezpieczne dla ptaków, zwłaszcza tych gniazdujących na ziemi. Ogień zabija dzikie pszczoły i trzmiele, niezwykle cenne dla różnorodności biologicznej naszego regionu. Właśnie one wiodą prym w zapylaniu kwiatów roślin uprawnych.
Po zimie trawy palą się bardzo szybko. Rozprzestrzenianiu się ogania towarzyszy wiatr powodujący, że przemieszcza się on z prędkością ok. 20 km/h. W przypadku wysokich traw może to być nawet 60 km/h. Aktywna osoba jest w stanie biec z prędkością ok. 19 km/h. Porównując te wartości można wywnioskować, że człowiek znajdujący się w niebezpieczeństwie pożarowym stanowi zagrożenie dla samego siebie.
Wypalanie traw nie powoduje szybszego odrastania młodej trawy. Ziemia w tym czasie ulega wyjałowieniu. Wypalona zostaje warstwa próchnicy i zostaje zahamowany naturalny proces rozkładu resztek roślinnych. Wyniszczeniu ulega flora bakteryjna odpowiedzialna za asymilację azotu z atmosfery. Maleje zdolność wchłaniania wody przez glebę, a wzrasta spływ powierzchniowy wód do cieków wodnych.
W 2020 roku wypalanie traw znajdowało się na drugim miejscu pod kątem interwencji straży pożarnych (227798 pożarów traw). Z pożarem wiąże się dym pochodzący z ognia, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Znajdują się w nim rakotwórcze tlenki, powodujące zatrucia i alergie. Spalanie traw jest kategorycznie zabronione, a za czyn ten grozi kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności zgodnie z art. 124 o ochronie przyrody i art. 131 p.12.
Podsumowując podpalanie traw i nieużytków rolnych przynosi same szkody zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego, dlatego po raz kolejny apelujemy NIE WYPALAJCIE TRAW!
Zapraszamy do zapoznania się z kampanią społeczną zrealizowaną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej pn. „STOP pożarom traw” www.stoppozaromtraw.pl.
Napisz komentarz
Komentarze