Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 09:18
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wody termalne - mrzonka czy realne możliwości? Można to sprawdzić

Czy gminy w regionie mogą skorzystać z dobrodziejstw źródeł geotermalnych? Można to sprawdzić zgłaszając się z prośbą o przygotowanie wstępnej opinii dotyczącej występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych w gminach.
  • Źródło: gov.pl - Wody termalne dla samorządów
Wody termalne - mrzonka czy realne możliwości? Można to sprawdzić
Mapa obszarów perspektywicznych dla poszukiwania i ujmowania wód termalnych

Autor: gov.pl

Wody termalne stanowią cenny surowiec wykorzystywany w w wielu dziedzinach gospodarki. W naszym regionie wykorzystywane są między innymi w Cieplicach, gdzie osiągają, (według Wikipedii) średnią temperaturę 44 °C i od lat wykorzystywane są tam w lecznictwie uzdrowiskowym.

Według badań geologów Sudety wraz z przedgórzem zaklasyfikowano w całości jako obszar perspektywiczny dla ujmowania wód termalnych. W Sudetach strefami szczególnie predysponowanymi do występowania wód termalnych są głębokie rozłamy tektoniczne. Nie stoi więc nic na przeszkodzie, aby dowiedzieć się czy na terenach innych gmin w regionie istnieje podobny potencjał. Tym bardziej, że samorządy wstępną ekspertyzę mogą otrzymać za darmo.

Od sierpnia 2021 r. na prośbę jednostek samorządu terytorialnego eksperci Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego przygotowują bezpłatnie wstępne opinie na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych w gminach. To efekt inicjatywy podjętej wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW.

Dotychczas opracowano 76 takich opinii (12 dotyczyło gmin z województwa dolnośląskiego), dla 38% lokalizacji ocena potencjału wypadła pozytywnienie co oznacza, że te samorządy mogą planować np. budowę ciepłowni geotermalnych. 45% lokalizacji otrzymało ocenę negatywną, a w 17% rekomendowano przeprowadzenie dalszych badań.

Akcja przygotowywania bezpłatnych opinii nadal trwa. PIG-PIB zaprasza do kontaktu wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, zainteresowane wykorzystaniem potencjału geotermalnego.

Każda opinia zawiera informacje dotyczące: budowy geologicznej, stanu rozpoznania hydrogeologicznego i geotermalnego, możliwości ujęcia wód termalnych (m.in. przewidywana szacunkowa głębokość otworu wiertniczego, wydajność, temperatura i mineralizacja wód termalnych), zauważonych na tym etapie prac najpoważniejszych konfliktów mogących uniemożliwiać realizację potencjalnej inwestycji geotermalnej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama