Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:29
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Utoniemy w śmieciach i opłatach?

Statystyczny mieszkaniec Lubania wytworzył w 2021 roku 522 kg odpadów, to dużo więcej niż średnia krajowa i europejska. W tym tempie śmietnisko przy ul. Bazaltowej, przewidziane na najbliższe 10 lat, może zapełnić się wcześniej.
Utoniemy w śmieciach i opłatach?

Gospodarka odpadami to temat ważny, ale na co dzień bardziej skupiamy się na opłatach za wywóz nieczystości, niż na samym ich ograniczaniu czy segregowaniu. Na ostatniej sesji miejscy radni wysłuchali sprawozdania z działalności ZGiUK Lubań. Spółka sama w sobie ma się przyzwoicie, jednak bez ograniczenia i segregacji śmieci przez samych mieszkańców zasoby infrastrukturalne mogą nie wystarczyć. Mimo spadku liczby mieszkańców, ilość wytwarzanych śmieci niebezpiecznie rośnie. W 2021 roku 16 367 mieszkańców złożyło deklaracje w sprawie wywozów odpadów. Średnio każdy mieszkaniec wytworzył 522 kg odpadów w ciągu roku. To o 197 kg więcej niż średnia krajowa i 72 kg więcej niż średnia europejska. 

Większa ilość odpadów to większe opłaty

ZGIUK prowadzi gospodarkę odpadami dla 14 gmin, średnia opłata od mieszkańca to 32,50 zł, górna granica opłaty ustalona przez ustawodawcę to 38,38 zł. Duży udział w odbieranych odpadach mają odpady zmieszane, co prawda równocześnie rośnie ilość odpadów segregowanych, więc tendencja jest pozytywna, jednak spóźniona. Z kolei podwyżki cen energii elektrycznej I gazu bezpośrednio wpływają na koszty jakie ZGiUK ponosi w celu utylizacji odpadów niepodlegających recyklingowi. Z drugiej strony zyski spółki ze sprzedaży surowców wtórnych są niewielkie, więc pewnie jeszcze w tym roku miejscy radni będą dyskutować o podwyżkach dla mieszkańców. Jak wskazywał w trakcie sesji Jacek Baran, prezes ZGiUK Lubań -  istotnym elementem, mającym wpływ na koszty gospodarowania odpadami, jest ich ilość i odpowiednia segregacja

Ze sprawozdania wynika, że Gmina Miejska Lubań osiąga około 24,30% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i przekazywanych do składowania, przy maksymalnym poziomie 30% wynikającym z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wynosi około 22%, przy minimalnych 20% wynikających z ww. ustawy. Natomiast poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku odpadów budowlanych i rozbiórkowych to 100%, przy wymaganych minimalnie 70%.

Całe sprawozdanie Jacka Barana, prezesa ZGiUK możecie zobaczyć pod TYM linkiem w zakładce Archiwum. Od 38 minuty nagrania z sesji z dnia 22.02.2022 r. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jan 27.02.2022 12:40
A co z przedsiębiorcami, sklepikarzami, małymi firmami. Umowy na minimalną ilość odpadów ( 1 - 2 pojemniki) , a odpadów multum. Praktycznie codziennie plastyki, kartony itp. wrzucają do podziemnych pojemników usytuowanych m.in. na parkingu ul. K.Wielkiego. ZGiUK nie nadąża wywozić przedsiębiorcy oszczędzają kasę - a porządnym mieszkańcom planuje się podwyżki. Gdzie logika , gdzie kontrole służb UM . Najłatwiej ścigać tych bez układów i znajomości .

hebel 25.02.2022 18:25
Spalarnia śmieci to zagraniczna technologia, trzeba to od kogoś kupić. Technologia droga bo temperatury wysokie bardzo i materiały b. drogie, i czas życia elementów gorących krótki, i jak się nie daj... to wszystko zrypie to nikt już tego nie naprawi. A potem szukaj jak firma od spalarni się zwinęła. Do spalania potrzebujemy zrębków drzewnianych po 50zł za metr3.... Uzyskujemy tylko ciepło chyba że hak Niemcy w Rostocku postwimy gigantyczną spalarnię i będziemy na jej bazie napędzać elektrownię dowożąc z całego kraju śmieci pociągami. Artelnatywą jest polska technologia poddawania śmieci dobrze od ponad 100 lat mającym procesem czadnicowym, jak przy produkcji koksu. Niskie temperatury, kilkunastokrotnie tańsze materiały i ich obróbka. Powstaje gaz czadnicowy zawierający: węglowodory, tlenek węgla(można go wykożystać do syntezy np. paliwa płynnego z gazu czy innej chemii. Oraz Uwaga!!! Król Wodór Pierwszy. Najtańsze źródło wodoru obecnie i to nie uzyskanego z gazu ziemnego (jak to promują Niemcy) co jest eeekologicznie bez sensu(ma sens ekologiczny rozwalanie wody przy pomocy prądu elektrowni atomowej bo to nie wyzwala CO2 do atmosfery ale Niemcy z elektrowniami atomowymi walczą nader aktywnie). Taką instalację do przerabiania śmieci zamówił w zeszłym roku do Dubaju szejk arabski jakiś. Przyjechał do profesora w garniturze! powiedział że kasa będzie z góry na projekt........... Reszta jest do wyguglania. Nie chce mi się sprawdzać szczegółów. Instalacja nie jest droga, przynosi zyski, niskie ryzyko awarii, łatwość naprawy ewentualnie.... gdyby cuś się spsuło. Łatwe skalowanie. Zostaje mało odpadów a te można do spalarni. Może to jest metoda??

Mieszkaniecc 25.02.2022 10:01
Dopoki nie zrobimy spalarni śmieci na model szwedzki(polską firmą co najlepsze) to bedziemy w tych śmieciach tonąć

Żenada 25.02.2022 06:40
To jest śmieszne, że ja mając dzieci muszę płacić za siebie i za każde dziecko i mam jeden kosz na śmieci, a moja mama płaci sama za siebie i też dysponuje jednym koszem... Za takie opłaty każdy domownik powinien mieć swój osobny kosz, a jak nie to dzieci powinny być zwolnione z tych opłat, bo to jakaś paranoja

kibic 25.02.2022 17:40
ZGIUK z LUBAŃIA ma w *** ludzi jak PUTIN RUSKICH zbierają śmieci z całej POLSKI a płacimy za wszystkich

Małgorzata 25.02.2022 05:18
Perspektywa istnienia skladowiska odpadów dobiega końca bo juz tworzą sie tam hałdy ale miasto inwestuje miliony w budowe potężnej bazy i biurowca zamiast nabyć byle wyrobisko zeby mieć miejsce do skladowania odpadów!!! Wiec sprawa śmierdzi na kilometr

Baska 24.02.2022 21:11
W informacji jest napisane: w 2021 roku 16367 mieszkańców złożyło deklaracje w sprawie wywozu śmieci. Mieszka nas w Lubaniu więcej. Można sprawdzić kto nie złożył deklaracji a wtedy mniej śmieci leżałoby w lesie i w innych miejscach za miastem.

Rudxik 24.02.2022 21:08
Więcej niech pakują żywność w folie i papiery to będzie tego jeszcze więcej

Grzegorz 24.02.2022 20:29
Segregacja to fikcja a skladowisko juz dawbo jest zapelnione ale obsluga kolejnej gminy nie stabowila problemu..... To juz początek końca tej spółki...

Obywatel 24.02.2022 18:23
Najlepiej zrobic jak kiedys było a teraz to sami musimy sortowac i wiecej jeszcze za to płacic siedza za biurkiem i szukaja kasy

Zośka 24.02.2022 17:22
Głównym problemem jest to ,że nie ma już miejsca na składowanie odpadów mieszanych. Gdyby nie tych 13 obcych gmin, bylibyśmy w dobrej sytuacji a tak dziura stała się górą. Chciałaby się dowiedzieć jakie realne korzyści zostały przysposobione dla naszego miasta. Tamte gminy pozbyły się problemu, nie mają smrodu, myszy i szczurów oraz nie doczekają skażenia wód gruntowych . Lubań jest bardzo innowacyjny. Mamy też PEC, który miał innowacyjny program ogrzewania miasta spalaniem słomy - a czym ogrzewa?

Sąsiad 25.02.2022 16:43
Tak się składa, że ościenne gminy na etapie budowy partycypowały w kosztach, ale w zyskach przez te lata tylko Lubań. Jak oddacie ościennymi gminom koszt wkładu i równo podzielicie się zyskami z tych wszystkich lat, to możemy rozmawiać o wywożeniu śmieci gdzie indziej.

Xx 24.02.2022 14:45
Gdzieś należy rozpisać odpady przywiezione do kraju.

GERALT 24.02.2022 14:33
A co się dzieje z rewolucyjną technologią plazmowego zgazowywaniu śmieci autorstwa Panów z WTT S.A., miała już być uruchomiona pierwsza instalacja w tym roku w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu Sp. z o.o.. Było parę artykułów a tamtym roku i od tamtej pory cisza, ktoś wie co się z tym dzieje bo jak przedstawiali tą technologię to by rozwiązało problem śmieci nie tylko u nas ale na całym świecie.

regent 24.02.2022 16:44
Niestety to samo, co np. z opatentowaną przez naszych naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego metodą stuprocentowego odzysku komponentów odpadowych z blistrów farmaceutycznych (opakowania po tabletkach). Wejście do eurokołchozu wiązało się z wyznaczeniem nam miejsca „w szeregu”. Nasza rola, to tania siła robocza i konsumpcja zagranicznych (czyt.w większości niemieckich) towarów. Żadnej innowacyjności, żadnego wychylania się. Przykład? „Oklepany” już grafen, czy zdominowanie Europy w obszarze transportu drogowego. I co ? Już nas załatwili m.in. pakietem mobilności. „Do szeregu marsz!” Smutne…

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama