Gospodarka odpadami to temat ważny, ale na co dzień bardziej skupiamy się na opłatach za wywóz nieczystości, niż na samym ich ograniczaniu czy segregowaniu. Na ostatniej sesji miejscy radni wysłuchali sprawozdania z działalności ZGiUK Lubań. Spółka sama w sobie ma się przyzwoicie, jednak bez ograniczenia i segregacji śmieci przez samych mieszkańców zasoby infrastrukturalne mogą nie wystarczyć. Mimo spadku liczby mieszkańców, ilość wytwarzanych śmieci niebezpiecznie rośnie. W 2021 roku 16 367 mieszkańców złożyło deklaracje w sprawie wywozów odpadów. Średnio każdy mieszkaniec wytworzył 522 kg odpadów w ciągu roku. To o 197 kg więcej niż średnia krajowa i 72 kg więcej niż średnia europejska.
Większa ilość odpadów to większe opłaty
ZGIUK prowadzi gospodarkę odpadami dla 14 gmin, średnia opłata od mieszkańca to 32,50 zł, górna granica opłaty ustalona przez ustawodawcę to 38,38 zł. Duży udział w odbieranych odpadach mają odpady zmieszane, co prawda równocześnie rośnie ilość odpadów segregowanych, więc tendencja jest pozytywna, jednak spóźniona. Z kolei podwyżki cen energii elektrycznej I gazu bezpośrednio wpływają na koszty jakie ZGiUK ponosi w celu utylizacji odpadów niepodlegających recyklingowi. Z drugiej strony zyski spółki ze sprzedaży surowców wtórnych są niewielkie, więc pewnie jeszcze w tym roku miejscy radni będą dyskutować o podwyżkach dla mieszkańców. Jak wskazywał w trakcie sesji Jacek Baran, prezes ZGiUK Lubań - istotnym elementem, mającym wpływ na koszty gospodarowania odpadami, jest ich ilość i odpowiednia segregacja.
Ze sprawozdania wynika, że Gmina Miejska Lubań osiąga około 24,30% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i przekazywanych do składowania, przy maksymalnym poziomie 30% wynikającym z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wynosi około 22%, przy minimalnych 20% wynikających z ww. ustawy. Natomiast poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku odpadów budowlanych i rozbiórkowych to 100%, przy wymaganych minimalnie 70%.
Całe sprawozdanie Jacka Barana, prezesa ZGiUK możecie zobaczyć pod TYM linkiem w zakładce Archiwum. Od 38 minuty nagrania z sesji z dnia 22.02.2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze