Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Uchodźcy pojadą koleją do Drezna i Berlina. Międzynarodowy transport humanitarny

Dzięki porozumieniu marszałka Dolnego Śląska z władzami niemieckich landów oraz współpracy Kolei Dolnośląskich z Deutsche Bahn obywatele Ukrainy będą mieli możliwość skorzystania z transportu kolejowego do Drezna i Berlina. Międzynarodowy transport humanitarny pomoże w sprawnym przemieszczeniu się strumienia uchodźców, którzy przybywają na Dolny Śląsk.
Uchodźcy pojadą koleją do Drezna i Berlina. Międzynarodowy transport humanitarny

Autor: UMWD

Nasza pomoc dla obywateli Ukrainy trwa od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Staramy się dostosowywać ją do zmieniających się potrzeb tak aby działać systemowo. Dlatego poza przejazdami pociągami humanitarnymi Kolei Dolnośląskich z Przemyśla na Dolny Śląsk - a trzeci taki pociąg specjalny jest właśnie w drodze do Wrocławia - chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy bezpieczne i szybkie przemieszczanie się na zachód do Niemiec – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W ciągu ostatnich 14 dni do Polski przyjechało z ogarniętej wojną Ukrainy blisko 1,5 miliona obywateli tego kraju. Każdego dnia samorządy, organizacje pozarządowe, a także setki tysięcy wolontariuszy pomagają im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, zorganizowaniu czasowego miejsca pobytu ale także w umożliwieniu dalszej podróży w kierunku zachodniej Europy.

Zwracamy się z prośbą do mediów, aby szeroko komunikować o wszystkich naszych działaniach jakie podejmujemy aby pomagać przybywającym na Dolny Śląsk obywatelom Ukrainy. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i sprawne przekazywanie informacji jest kluczowe aby skutecznie udzielić pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Organizowanie Międzynarodowych Transportów Humanitarnych to kolejna z inicjatyw podejmowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego, która ma za zadanie pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Od początku trwania konfliktu zorganizowano już 3 transporty humanitarne Kolei Dolnośląskich z Przemyśla, w którym gromadzi się największa ilość Ukraińców przekraczających granicę z Polską. W sumie przetransportowano już w ten sposób około 1700 osób, głównie matek z dziećmi oraz osób starszych. Dzięki decyzji Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy mogą korzystać z przejazdów kolejowych za darmo. Do dziś z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich po całym regionie skorzystało już około 20 tysięcy obywateli Ukrainy.

Zauważamy, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przemieszczać się w kierunku Niemiec. Będziemy podejmować decyzje które im to ułatwią, jesteśmy gotowi rozszerzać ofertę Kolei Dolnośląskich która odpowie na te potrzeby. Chciałbym przypomnieć, że wszyscy Ukraińcy przebywający na Dolnym Śląsku mogą przemieszczać się po regionie koleją za darmo – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Jednocześnie w Międzynarodowym HUBie Pomocy Humanitarnej zorganizowanym z inicjatywy marszałka Dolnego Śląska na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu gromadzi się pomoc rzeczową, która jest następnie wysyłana do ogarniętej wojną Ukrainy. Pierwszy transport pomocy humanitarnej wraz z konwojem karetek przekazanych przez wrocławskie Pogotowie Ratunkowe wyjechał wczoraj do partnerskiego Obwodu Dnipropietrowskiego.

W pomoc włączyły się także dolnośląskie podmioty służby zdrowia. Centrum medyczne DOLMED, dzięki przekazanej przez Sejmik województwa dotacji wysokości 1,5 miliona złotych kupuje sprzęt medyczny dla ukraińskich szpitali. Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc prowadzi zbiórkę darów, które są na bieżąco przekazywane Ukrainie, a regionalne uzdrowiska zapewniają miejsca czasowego pobytu dla obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Monika_T 11.03.2022 21:35
A co robi Kościół rzymsko katolicki w sprawie uchodźców? - pyta lubanianka Grażyna U. "Bo jakoś więcej mieli do powiedzenia w sprawie mojej macicy, niż o wojnie w Ukrainie...."

Wiluś 11.03.2022 17:44
Jak może być komentarzy "0" - skoro jest odnośnik z marginesu "Komentarze" - co tam kombinujecie?

Redemptor 10.03.2022 18:06
To niech wiedzą, wszyscy uchodźcy jedynie słusznego u nich wyznania, że: Rosyjska chrześcijańska cerkiew, wyznawcy tego samego Boha wew Trójcy uważa, że inwazja na Ukrainę była potrzebna, bo Zachód kusił (siłą!) do grzeszenia pod tęczową flagą. Wojna ma więc wymiar metafizyczny. Zahłasił Cyryl I – ojciec rosyjskiego Kościoła prawosławnego. Już na dzień przed inwazją na Ukrainę udzielił błogosławieństwa batalionom zgromadzonym przy granicach. „Żyjemy w okresie pokoju, ale zdajemy sobie sprawę, że również w czasach pokoju powstają zagrożenia. Niestety i w obecnym momencie istnieją zagrożenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, co dzieje się na rubieżach naszej Ojczyzny. Dlatego myślę, że nasi wojskowi nie mogą mieć żadnych wątpliwości co do tego, że dokonali oni jedynie słusznego i prawidłowego wyboru w swoim życiu” – takie dał „słowo boże” 23 lutego podczas obchodów „Dnia Obrońców Ojczyzny”. A nie tak dawno: „Każdy człowiek żyjący w wolnym społeczeństwie powinien mieć prawo wyrażać swoje opinie”, mówił patriarcha na antenie państwowej telewizji. Przez chwilę wydawało się nawet, że Kościół razem z wiernymi odmawia modlitwę „Bogurodzico, przegoń Putina”. Tamte protesty w Rosji zostały jednak zdławione, a cerkiew podryfowała w kierunku stabilnej, ciepłej władzy. Kościół od lat – jaki by nie był – kundli się z władzą… A rosyjska cerkiew nawet z bolszewikami.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama