Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Izerskie piękno w biegu. Przed nami 10 Letni Bieg Piastów

Jubileusz młodszego brata wielkiego zimowego Biegu Piastów! Letni Bieg Piastów rozegrany zostanie w tym roku po raz dziesiąty. Jak zawsze na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Zapisy otwarte!
Izerskie piękno w biegu. Przed nami 10 Letni Bieg Piastów

Gdy w 2013 roku stowarzyszenie Bieg Piastów postanowiło organizować Letni Bieg Piastów w biegach górskich, przyświecała mu idea ożywienia Gór Izerskich latem. Chciało też nawiązać do działalności swoich bratnich wielkich biegów narciarskich, zrzeszonych w Worldloppet, które maja swoje wersje letnie.

Tak narodził się Letni Bieg Piastów, początkowo na dystansach 10 i 20 km. W 2015 km rywalizacja odbywała się także na dystansie maratońskim (42 km 195 m). W następnym roku maraton zastąpiono pięćdziesiątką. Później dodano do programu rekreacyjny (bez rywalizacji) marsz nordic walking. Dla najmłodszych organizowane są dwa biegi: Letnia Wyprawa Zuchów oraz Bieg Przedszkolaka.

Trasy Letniego Biegu Piastów zawsze zaczynają się i kończą w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Na przestrzeni lat zmieniały się w zależności od pomysłów organizatorów, opinii biegaczy, jak również w trosce o ochronę środowiska i w zależności od możliwości logistycznych. Niezmienne jest to, że uczestnicy Letniego Biegu Piastów mogą zobaczyć w trakcie rywalizacji najpiękniejsze zakątki polskiej części Gór Izerskich. Najkrótsza Jakuszycka Dwunastka pokazuje Orle z popularną stacją turystyczną, monumentalną skałę Granicznik, przepiękną rzekę Izerę, która stanowi granicę polsko-czeską, forsowny, ale niezwykle atrakcyjny krajobrazowo Samolot (tak nazywa się trasa, której nazwa pochodzi od samolotu, rozbitego tutaj w poprzednim wieku).

Gdy ktoś biegnie Jakuszycki Półmaraton, okrąży Kozi Grzbiet, minie piesze przejście graniczne w pobliżu czeskiego Harrachova, pokona podbieg prastarą Szklarską Drogą. Ultramaratończycy biegną dodatkowo tuż pod kopalnią Stanisław oraz przez wspaniały Wysoki Kamień z jedną z najpiękniejszych panoram w Sudetach.

Letni Bieg Piastów – jak każdy długi bieg – jest wymagający, ale uchodzi za zawody idealne na debiut w górach. Nawierzchnia trasy jest urozmaicona, z dominacją przyjaznego stopom szutru. Podbiegów nie brakuje, ale jeśli ktoś biega regularnie, jest w stanie pokonać pełen dystans bez przerw w marszu (albo z krótkimi takimi przerwami).

W Letnim Biegu Piastów startowały, należące do najlepszych ultramaratonek świata Aleksandra Niwińska i Patrycja Bereznowska, doskonała maratonka Dominika Stelmach, a wśród mężczyzn takie znakomitości jak Marcin Świerc, Miłosz Szcześniewski i Robert Faron. Najwięcej zwycięstw (licząc wszystkie dystanse) odnieśli Karolina Obstój (sześć) i Jacek Sobas (pięć).

10 Letni Bieg Piastów odbędzie się w sobotę i niedzielę 27 i 28 sierpnia. Na listach startowych jest już ponad 600 zawodników z Polski i pięciu innych krajów. Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza wszystkich chętnych! Do końca maja obowiązuje najniższa opłata startowa. Na wszystkich zawodników czekać będą pamiątkowe, praktyczne gadżety, na trasie doskonale zaopatrzone punkty odżywcze, obsługiwane przez wolontariuszy, a na mecie pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Zapisy i szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl.

10 Letni Bieg Piastów organizowany jest dzięki wsparciu sponsorów: firm KGHM Polska Miedź, PKO Bank Polski, Brubeck i Quest.

Program 10 Letniego Biegu Piastów

27 sierpnia 2022 (sobota):

9:00 START Ultramaraton Jakuszycki

10:00 START Półmaraton Jakuszycki

28 sierpnia 2022 (niedziela)

10:00 START Jakuszyckiej Dwunastki

10:20 START Marszu Nordic Walking


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama