Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To wspaniały jubileusz - Cisowianki obchodzą 40-lecie zespołu

Zespół Folklorystyczny Cisowianki powstał w 1982 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Henrykowie. Wczoraj swój jubileusz Cisowianki uroczyście obchodziły wraz z mieszkańcami i sympatykami zespołu.

Autor: Gmina Lubań

Nieczęsta uroczystość 40-lecia istnienia zespołu to wielki dzień dla obecnych i byłych członków zespołu, dla Gminy Lubań, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, dla każdego, kto w jakikolwiek sposób związany jest z zespołem. Z okazji Jubileuszu 40-lecia działalności, składam serdeczne gratulacje i wyrazy szczerego uznania za aktywną działalność na rzecz upowszechniania kultury i tradycji Gminy Lubań Dziękuje wszystkim Członkom Zespołu, za niezwykłe zaangażowanie i stałą obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy – serdecznie dziękujemy za rozwijanie zainteresowań w dziedzinie muzyki i śpiewu oraz upowszechniania wiedzy o kulturze regionalnej, ludowej i narodowej naszego kraju. Życzę wszelkiej pomyślności w dalszej pracy, dobrych inicjatyw obfitujących w liczne sukcesy artystyczne oraz kontynuowania aktywnej działalności twórczej - aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe - powiedziała Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, wójt Gminy Lubań.

Zespół Folklorystyczny Cisowianki powstał w 1982 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Henrykowie. Założycielami zespołu była Maria Chodorska i Marian Kubala. Zespół nazwę przyjął od wiekowego, rosnącego w Henrykowie pomnika przyrody – cisa.

"Cisowianki" bawiły publiczność nie tylko na imprezach lokalnych, ale również wojewódzkich, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Corocznie zespół bierze czynny udział w lokalnych imprezach dożynkowych i innych. Jest częstym gościem różnych uroczystości w ościennych powiatach, a także zapraszany jest na uroczystości ogólnopolskie. Repertuar "Cisowianek" to nie tylko stare unikalne pieśni folklorystyczne, ale także obrzędowe i kościelne. Biorąc udział w różnych uroczystościach "Cisowianki" prezentują również tradycyjne ludowe potrawy, wypieki oraz rękodzieło (wieńce, wianuszki, bukiety oraz inne ozdoby mające korzenie w kulturze ludowej). Zespół gościł trzy razy na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i dwukrotnie wracał z sukcesem. W 1998 roku wyśpiewał unikalnymi, starymi kolędami pierwszą nagrodę, otrzymując od każdego jurora maksymalną ilość punktów, a w 2002 i 2007 roku powrócił z wyróżnieniem. Za całokształt swojej pracy zespół posiada wiele dyplomów i wyróżnień, a także podziękowanie za szerzenie folkloru od Ministra Kultury i Sztuki.
Promując kulturę ludową wśród dzieci i młodzieży, zespół spotyka się z uczniami na terenie gminy i miasta Lubań. Na spotkaniach tych przekazuje młodemu pokoleniu tradycje kulturowe poprzednich pokoleń, naszych ojców, matek, babć i dziadków (tradycje bożonarodzeniowe, wielkanocne, świąt ludowych, Święta Chleba, Zaduszek) i przypomina skąd wywodzą się nasze korzenie. Dzieci i młodzież zdobywają bezcenną wiedzę dotyczącą wykonywania tradycyjnych wypieków, ozdób dożynkowych i świątecznych. Podczas spotkań w szkołach zespół przekazuje tradycje kulturowe poprzednich pokoleń.
“Cisowianki” to grupa bardzo chętna do wszelkich działań promujących kulturę ludową, niezwykle pomysłowa i posiadająca na swym koncie bardzo bogaty repertuar. “Cisowianki” koncertują w wielu miejscowościach, biorą udział w przeglądach zespołów folklorystycznych zdobywając sukcesy, są zapraszane na różne festiwale i konkursy, często występują w Niemczech oraz w Polsce dla niemieckiej publiczności. Zespół nagrywał wiele audycji dla telewizji i radia, wziął udział w programie pokoleń “Tylko z pieśnią na ustach”. Ich działalność dla naszego regionu jest bezcenna.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama