Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zwolnienie z wuefu wystawi tylko specjalista. Zmiana już od 1 września

W nowym roku szkolnym długotrwałego zwolnienia z wuefu nie wystawi już lekarz rodzinny. Uczeń uzyska je tylko od specjalisty, np. kardiologa lub ortopedy.

Autor: iStock

Według danych Ministerstwa Zdrowia, a przytaczanych przez Najwyższą Izbę Kontroli, w 2018 roku nawet 30,5 proc. uczniów mogło borykać się z nadwagą. W uporaniu się z tym problemem nie pomaga to, że zwolnienia lekarskie z wychowania fizycznego dostępne są dla każdego. Często bez uzasadnienia. Obecnie wystawić je może nawet lekarz rodzinny.

Zdaniem Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki, nawet 30 proc. dzieci nie chodzi na lekcje wuefu. 

– Te statystyki zostaną radykalnie zmniejszone, ponieważ tzw. zwolnienia z lekcji wuefu, semestralne czy dłuższe, będą respektowane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas lekarz rodzinny – wyjaśnił w rozmowie z RMF FM.

Drugą, ważną w ocenie resortu sportu zmianą, która również zostanie wprowadzona już 1 września, będzie uruchomienie programu Narodowa Baza Talentów. Początkowo będzie on funkcjonował w dwóch województwach: lubelskim i opolskim. Ale już od roku szkolnego 2023/24 obejmie placówki edukacyjne w całej Polsce.

– Program Narodowa Baza Talentów został zakupiony przez Ministerstwo Sportu i przekazany Ministerstwu Edukacji, a za jego pośrednictwem nauczycielom wychowania fizycznego. Każdy nauczyciel będzie zobowiązany do przeprowadzenia wielu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych – zapowiadał Bortniczuk.

To rozwiązanie ma służyć również do monitorowania tego, ilu uczniów nie chodzi na zajęcia lub nie poddaje się wspomnianym testom. Wyłonione zostaną też osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest za wysoki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kacper 22.07.2022 13:04
Niestety nie we wszystkich szkołach nauczyciele wf potrafią zachęcić do lekcji. Czasami wręcz zniechęcają. Zajęcia z w-f powinny być kreatywne i tu niestety nauczyciel powinien się wykazać ......a nie w kółko piłka albo bieganie. Dlaczego na zajęciach nie wprowadzić np. aerobicu dla dziewcząt ze starszych klas??? A u nas jak zwykle chore podstawy programowe a dla nauczyciela w to graj, bo wówczas nic więcej nie musi......podstawa go wyręcza z myślenia i kreatywności.

Bogna 20.07.2022 11:44
Zamiast nowego operatora zwolnień, to pora myśleć, czemu dzieci nie chcą iść na wf(może ktoś kreatywnie pomyśli, skąd dzieci mają takie brzuchy i kości krzywe)

Ucicielnica 19.07.2022 15:31
Jest i tak i nie w temacie. Bo jednak nie umiemy ani uczyć się, ani obserwować. Bo skoro np. w Niemczech uczeń w wyjątkowych sytuacjach ma zwolnienie lub przekierowanie do zajęć alternatywnych to w Polsce tego rozwiązania nie ma. Poza tym gminy dopłacają do zajęć innych niż obowiązkowe. Tam też promowana jest jakakolwiek, ale jest aktywność ruchowa. W Polsce jak możemy uciekamy od ruchu. Wprowadzanie, czegoś co lekarzom tylko zwiększy roboty, jest jakby odwrotnością celu.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama