Miejskie parki, place i skwery to miejsca, gdzie odnotowuje się największą liczbę ujawnianych przez strażników miejskich (często przy wykorzystaniu miejskich kamer) wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej. Jest to właściwy moment na dokonanie krótkiego podsumowania zestawień z tegorocznego sezonu letniego (m-c lipiec i sierpień) i odniesienia się do danych z sezonu sprzed roku.
Wobec sprawców których wykroczeń społecznie uciążliwych lubańscy strażnicy miejscy podejmowali interwencje najczęściej? Niestety nadal przoduje uciążliwe dla mieszkańców i mało estetyczne spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wobec tej grupy w okresie 2-óch miesięcy strażnicy miejscy podjęli 141 interwencji. Dla porównania podczas ubiegłorocznych wakacji takich wykroczeń odnotowano 101.
Nie stanowią incydentu interwencje, podczas których sprawcy wykroczeń przeciwko Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi równolegle dopuszczają się popełniania innych wykroczeń w miejscach ogólnodostępnych, delikatnie ujmując - w sposób naruszający zasady współżycia społecznego w zakresie dobrych obyczajów. Nieobyczajne wybryki, niszczenie mienia użytku publicznego, zaśmiecanie, wykrzykiwanie słów nieprzyzwoitych – wszystko to dokonywane zazwyczaj transparentnie i przy obecności przechodniów, w tym nierzadko dzieci i młodzieży.
Przy tej kategorii wykroczeń dane są jednak bardziej pozytywne niż w przypadku spożywania alkoholu, ponieważ ich ujawniona liczba w porównaniu do sezonu wakacji z roku 2021 zmalała z 39 do 18 przypadków. Można przypuszczać, że spowodowane jest to praktykowaną od lat konsekwencją interweniujących strażników, którzy przede wszystkim wobec stałych i niepokornych bywalców miejskich ławek zakańczają swoje działania kierowaniem do sądu wniosku o ukaranie, co dla sprawcy kończy się coraz częściej orzeczeniem czterocyfrowej grzywny, kary ograniczenia wolności lub aresztu. Każda podjęta przez strażnika interwencja jest jednak rozpatrywana indywidualnie. To funkcjonariusz podejmuje decyzję, jaki środek karny w danej sytuacji będzie adekwatny, a jego zastosowanie spełni cel zapobiegawczy i wychowawczy.
Podczas tegorocznych wakacji z mniejszym szacunkiem traktowano miejską zieleń. Odnotowano bowiem nieduży wzrost liczby ujawnionych przypadków niszczenia lub uszkadzania roślinności niż w zeszłorocznym okresie – z 4 do 8 wykroczeń.
Pozostaje mieć nadzieję, że świadomość i rozsądek części społeczeństwa w opisywanym temacie będzie sukcesywnie wzrastać, a sezon letni 2023 w Lubaniu odznaczy się wyraźnym spadkiem popełniania wykroczeń społecznie uciążliwych – dla dobra lokalnej społeczności.
Napisz komentarz
Komentarze