Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 21:48
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Świadectwo energetyczne. Czy każdy budynek musi mieć taki dokument?

Właściciele domów boją się, że muszą wydać pieniądze na świadectwo energetyczne budynku. Czy w każdym przypadku jest ono potrzebne? Wyjaśniamy.

Nowy obowiązek to rezultat parlamentarnych decyzji. Właścicielom mieszkań i domów od nowego roku dojdzie nowy obowiązek. Muszą zadbać o świadectwo energetyczne. Zmiany były zapowiadane od dawna, ale dla wielu osób dziś jest to zaskoczenie.

Co to jest świadectwo energetyczne?

– Dokument określany mianem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku zawiera komplet danych i wskaźników energetycznych dotyczących budynku lub jego części. Określają one całkowite zapotrzebowanie na energię, żeby użytkowanie budynku było możliwe zgodnie z jego przeznaczeniem – wyjaśnia firma energetyczna Tauron.

I dodaje, że taki dokument można uzyskać szybko i sprawnie. Wystarczy zatrudnić certyfikowanego audytora energetycznego. Ta usługa kosztuje.

– Z reguły jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu. Ważny jest tutaj cały profil architektoniczny: konstrukcja dachu i ścian, liczba przegród budowlanych, rodzaj zastosowanych instalacji, technologia budowy, posiadana dokumentacja techniczna. Zasadniczo koszt zaczyna się od 150-200 zł wzwyż (mieszkanie) i 300-500 zł wzwyż (dom jednorodzinny). Domy wielorodzinne, jak i budynki innego przeznaczenia, wyceniane są indywidualnie. Podsumowując, ostateczna kwota jest ustalana po wstępnym zapoznaniu się ze specyfiką obiektu – informuje jedna z firm, która zajmuje się wydawaniem świadectw.

Jeżeli nie dom lub mieszkanie nie będą miały takiego dokumentu, to ich właściciel może zostać ukarany. Jej wysokość poznamy przed wejściem przepisów w życie. Stąd biorą się obawy wielu osób.

Czy świadectwo energetyczne zawsze jest potrzebne?

Okazuje się, że nie. Ale po kolei...

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konkretnie artykułem 3 ust. 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, taki obowiązek będzie dotyczył osób, które sprzedają lub wynajmują budynek czy mieszkanie – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Taki dokument musi mieć także każdy nowy obiekt, który powstanie.  

– Inwestorzy powinni załączać świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie – wyjaśnia serwis money.pl.

I podkreśla, że rząd uważa świadectwo za niezmiernie ważne. Celem obowiązku posiadania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej, jeśli chodzi o oszczędność energii w budynkach.

– Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania z tym związany – dodaje resort.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 14.03.2023 18:38
kolejne kretyństwo, które przyklepało PIS

Marcin 14.10.2022 07:15
To jest wymysł unijnych urzędników, nasi musieli klepnąć boby łunia kary nam soliła. To w takim razie skoro zewnetrzny organ może nam obywatelom dosolić opłaty, które w żaden sposób nie były konsultowane z obywatelami ,to po co nam prezydent czy rząd albo parlament. Jakiś tam urzędas będzie wymyślał cos, po czym będzie to prawem Polsce i tyle. Co tam że obywatel wyda parę setek na nikomu niepotrzebne "swiadectwa", my w łunii jesteśmy ekologiczni i dbamy waszymi pieniędzmi o "ekologię ". Niech mi ktoś jeszcze krzyknie o demokracji to nie ręczę za siebie bo w łunii jej nie ma na pewno.

WALDI21460 13.10.2022 21:23
Proponuje miec wy....ne i nie skladac zadnych deklaracji. Nie mozna stale siedziec na dupie i na wszystko sie godzić! LUDZIE! To sa Nasze, ciezko zarobione pieniadze, do ktorych chca sie dobrac te nieroby. Przykladowo: skad 80 letnia babcia, na rencie ma, wziac na swiadectwo energetyczne mieszkanka, na ktore juz ja w tych czasach nie stac, bo nawet, jak dostaje dodatek mieszkaniowy, to leki pochlaniaja wiekszosc z tego, ile co miesiac dostaje. Wegla nie ma, gaz w ch... drogi. Ile bedziecie siedziec i godzic sie na wszystko, jak te barany! Idziecie na rzeź i tego nie widzicie! Płacicie podatki z kazdej strony, podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa nic wlasciwie, nie ma na leczenie, ciagle nas w żywy ryj okradają! wiec niech spi.....ą! Jesli teraz nie wstaniecie z kolan wkrótce bedziecie żarli piach. Tyle w temacie!

Są ważniejsze problemy 13.10.2022 13:18
A może mądrale z pis policzą mi, i innym Polkom i Polakom, ile w ciągu roku mam zabieranych skladek zdrowotnych, a i tak MUSZĘ iść do lekarza prywatnie, bo termin na NFZ nawet 2 lata (kardiolog), albo mam ból kolana, a do ortopedy najbliższy termin za 5 miesięcy, i ile w związku z tym wydaję pieniędzy??? I dlaczego mając skierowanie z gabinetu prywatnego muszę płacić za rtg, rezonans, tomograf? Pytam z jakiej racji? To gdzie są moje pieniądze te ze składki zdrowotnej? Może na tym się skupcie, bo zaczyna mnie trafiać. Wymyślacie same pierdy, a my powoli nie mamy na leki i lekarzy!!! Mnie nie wiozą od razu do szpitala MSWiA!!! Tylko szukam lekarza prywatnie, bo na NFZ to tylko kaszelek i katarek!

kawa 13.10.2022 12:19
Jak uwzględnić w bilansie ceiplnym, zwierzaki biegające po domu,może załóżmy mi coś w rodzaju krokomierzy oczywiście odpłatnie, no a co z bzykaniem- może jakiś licznik.

Lawanda 13.10.2022 11:41
A jeżeli ktoś ma - jak w tym kabarecie - małżonkę z kręgu polarnego (Eskimoskę) i sam też preferuje "zimny chów"? Żadne formy ani systemy ocieplania, docieplania ich nie interesują ....

Anty 13.10.2022 09:03
Jak by tu jeszcze złupić obywatela...., co by tu jeszcze........co by tu jeszcze......

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama