Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wkrótce do naszych domów wejdą kontrolerzy. Po co państwo to robi?

Już od nowego roku urzędnicy czy kominiarze będą chodzić po domach. Zmierzą nam nawet grubość ścian.

Zapowiadane były już wcześniej, ale ich termin powoli się zbliża. W styczniu 2023 roku rozpoczną się w Polsce masowe kontrole domów. Będą miały konkretny cel.

Chodzi o Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Do 30 czerwca każdy – pod groźbą kary pieniężnej – musiał podać, czym ogrzewa dom. Takie dane zbierały samorządy, które następnie przekazywały je do rejestru krajowego. Teraz na tej podstawie przyznawane są dopłaty do ogrzewania.

Nie taki jednak był cel CEEB

Państwo chce wiedzieć, czym ogrzewamy budynki, bo to pozwoli lepiej planować np. proekologiczne inwestycje czy programy. A przy okazji zweryfikować, czy stan faktyczny zgadza się z informacjami zawartymi w deklaracji złożonymi wcześniej do CEEB. 

Kontrole będą kolejną częścią zbierania takich danych. Dzięki nim dokładnie zostaną zinwentaryzowane budynki i zebrane dane o ich stanie technicznym: grubości ścian, dachu czy rocznego zużycia paliw.

Teoretycznie każdy właściciel budynku mógłby sam podać takie dane, ale skąd ma wiedzieć, jak grube są ściany jego domu? Dlatego właśnie w teren zostaną wysłani eksperci – zapowiada główny inspektor nadzoru budowlanego.

Kontrolę przeprowadzą m.in. kominiarze, upoważnieni do tego pracownicy gmin czy inspektorzy ochrony środowiska.

Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE w pierwszym kwartale 2023 roku – informuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Nadzowy Budowlanego.

Co sprawdzą urzędnicy?

  • grubość ścian,
  • dachu,
  • rodzaj ocieplenia,
  • roczne zużycie paliwa,

Co zyska właściciel domu?

Państwo przekonuje, że zaletą takiego rozwiązania jest zgromadzenie wszystkich informacji o danej nieruchomości w jednym miejscu. A to pozwoli np. zamówić przez internet przegląd kominiarski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

***** 09.11.2023 23:14
Rozumiem jeżeli ktoś ma dom ubezpieczony to kontrole powinny być żeby nie doszło do wyłudzenia odszkodowania, ale jeżeli nie to w jakim celu to niby ma być. Za chwilę nawet do łóżka będą zaglądać czy śpimy pod ekologiczną pościelą. To po woli zaczyna być chore.

miesz 17.10.2022 12:59
Tego jeszcze nie grali, będą mierzyć grubość ścian (tylko ***a nie domyśli się, że cel kolejnej kontroli jest ściśle tajny), w mieszkaniu, w którym mieszkam 12 lat, miałem co najmniej 20 kontroli, prawie 2-rocznie. Za każdym razem jako powód wtargnięcia niespodziewanego do prywatnego mieszkania, wymyślane są tak niedorzeczne preteksty, że to naprawdę przestaje być zabawne. Pewnego razu, ni z gruchy, ni z pietruchy, przyszło dwóch facetów bez jakichkolwiek identyfikatorów, dokumentów, jedynie z elektryczną probówką w ręku jednego, ale taką dużą, długą i poinformowali mnie, że przyszli sprawdzić, czy mam "napięcie w gniazdach elektrycznych", po wejściu drugi wyciągnął latarkę i spenetrowali całe mieszkanie, zaglądając w każdy kąt. Kiedy opuścili mieszkanie i byli na klatce schodowej, odezwałem się w te słowa: -przecież mieliście sprawdzić napięcie w gniazdach-, odpowiedz brzmiała: -to sprawdzimy innym razem-. Nikt mi nie powie, że takie zachowanie administracji jest normalne, piszę "administracji", ponieważ powiedzieli, że są z polecenia administracji, kiedy mailowo zwróciłem się z zapytaniem do Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, odpowiedz nie nadeszła nigdy. Czasami dla zmylenia "przeciwnika" trzymają w rękach puste kartki papieru do drukarek. Kiedy mieszkałem na poprzednim mieszkaniu przez 22-lata przedstawiciel administracji był tylko RAZ przez ponad 2-dekady, przy wymianie okien na plastiki i był niespełna 5-minut, zapowiadając swoje przyjście telefonicznie. Teraz pętają się o 8-rano, 21-wieczorem, a kiedy zwraca się im uwagę, że taką wizytę należy zapowiedzieć pisemnie lub telefonicznie, odpowiadają, że oni mają takie prawa, bo to mieszkanie tylko czasowo należy do mnie, a faktycznie jest własnością miasta, więc właścicielem mojego mieszkania jest nie kto inny, jak sam pan burmistrz Słowiński, powinien penetrować lokale mieszkalne wraz z pierwszą damą Lubania.

Nadzór Budowlany 16.10.2022 19:42
Oj będą kary za samowole budowlane.

Misiek 16.10.2022 19:39
Przy okazji wyjdą na jaw wszystkie samowole budowlane.

prusakolep 16.10.2022 18:12
Lezie drabiniuż po kuminie, fiku myku i... Zaraz! jak to było?

bhp 15.10.2022 13:48
Państwo przekonuje, że zaletą tych kontroli jest zgromadzenie wszystkich informacji o danej nieruchomości w jednym miejscu-cytat z artykułu. Sprytne.Wystarczy potem ogłosić stan klęski-ot choćby z powodu braku węgla, gazu, prądu, i można będzie, zgodnie ze zmianami w przepisach o klęskach, które ten rząd najprawdopodobniej przeforsuje (oby nie ,bo to już nas całkowicie pozbawi jakiejkolwiek wolności) władować nam do mieszkania, domu np.emigrantów. Brzmi jak teoria spiskowa ? Jeszcze, ale stać się faktem może tak szybko, jak mrugnięcie okiem.

Chalina 15.10.2022 10:11
Un tutej nie mieszka.

bhp 15.10.2022 08:51
Jeśli te odwiedziny będą zapisane w dzienniku ustaw, to nic nie zrobimy, a jeśli się zbuntujemy to naruszymy prawo, chyba ,że to będzie na zasadzie rozporządzenia tak jak to było z maseczkami no i się zacznie cyrk. Społeczeństwo niestety pokazało, że daje się łatwo zastraszyć a i zniesie też wiele.Może jak cena węgla i drożyzna osiągną niebotyczne wartości zagrażające już ludzkiemu bytowi(a to już się zbliża wielkimi krokami), to naród się obudzi, choć patrząc na polskie społeczeństwo, na jego obojętność wobec zła, któremu się coraz bardziej oddaje w "opiekę", traci się nadzieję na akt buntu.

dar 15.10.2022 06:18
Sranie w banie w porcelanie może jeszcze niech w majtki nam zerkną albo do sypialnego łóżka ...

Niestety 15.10.2022 13:30
Już zajrzeli. Słyszaleś/aś o rejestracji ciąż?

Grubo Jamisty 15.10.2022 00:41
....był taki Czechoslovacky film: NIKOGO NIE MA W DOMU ^.... I NIE BĘDZIE!!! P.s Ale wał...grubość ścian a może podać im grubość ciała Jamistego!?!

bhp 15.10.2022 00:13
Nie długo będą kontrolować jakie majtki człowiek nosi-skandal

Hebel 14.10.2022 23:36
Tak bez nakazu??? Ale ja o czym innym: Otuż szybko zaczynamy dzielić ludzi na dwie kategorie: Kategoria pierwsza ma dopłatę do nowego pieca z montażem i do komina nawet do 20'000PLN bo ma: ocieplenie ściany stropu i dachu. Kategoria druga nie ma tej dopłaty bo nie ma ocieplone, ogrzewa kopciuchem, truje ludzi i trzeba np. zabrać im paliwo bo trują bo co innego z nimi robić. Mało tego zamiast normalnej kanalizy czy oczyszczalni własnej mają szambo(sama nazwa wskazuje). To co trzeba z tymi szambiarzami zrobić? Koncesję na prawo do wywozu tego szamba ustanowić!!! Żeby z tym wywozem prosto nie było, żeby chronić interes kilku wywożących(tych co koncesję od burmistrza akurat nie wiedzieć czemu, a po uważaniu jednak dostali) kosztem wielokrotnie większej grupy tzw. szambiarzy. Na biedniejszych zarabia się najłatwiej w dodatku "legalnie". Po wprowadzeniu koncesji nie wystarczy sprawny technicznie beczkowóz po przeglądzie i co tam jeszcze jest wymagane do poruszania się takim pojazdem po drodze z szambem w środku beczki. Potrzeba jest koncesja do uzyskania (po uważaniu) u burmistrza. Całkiem jak na handel bronią palną z tym że na handel bronią koncesję mamy automatycznie po spełnieniu wymagań ustawodawcy. Wywóz szamba to co innego. Beczkowóz z koncesją winszuje sobie 700PLN (a co)po starej cenie paliwa za wizytę, rozjedzie ci podwórko no i po zgłoszeniu czekasz nawet 2 tygodnie!!! aż raczy. Całkiem jak w ekskluzywnym sklepie gdzie klientów nie ma za to snuje się niespiesznie drożyzna. Tymczasem sąsiad mający sprawną beczkę i tak samo sprawny traktor koncesji nie posiada i zyg zyg marchewka oczyszczalnia od niego szaba nie przyjmie:)) Sąsiad ma beczkę połowę mniejszą, akurat pod takie szambo jak masz. Jest pod ręką i wziął by 200 czy 250PLN zadowolony że zarabia na przegląd techniczny beczki i traktora oraz paliwo no zostanie mu nawet na nowe opony i remont traktorka. Niekoniecznie zaraz na studia syna czy ferie w Austrii. Ale koncesji nie dostał i nie zarobi nic. Koncesja ma zalety: wprowadzamy raz nie nagłaśniając i nie poddając pod głosowanie. Po czasie nikt nie pamięta. No może po 15 czy 20 latach jest bakteria w wodociągu w Pisarzowicach bo podsiąkła pod ujęcie wody z punktu nielegalnego zrzutu szamba. Bo rozlanie po polu jest tak nieekologiczne że strach pomyśleć. Ale bez afery, wystarczy przechlorować wodociąg nawet i czterema tabletkami do basenu, zbadać czy dobrze i ani słowa o koncesji. Gdyby ktoś pytał co to koncesja to jest źródło wynaturzeń i wszelkiej patologii pierwotne. O tego się zaczyna.

jaa 14.10.2022 21:41
wlasciciel nic nie zyska eksperci powinni od razu dzialac i przekazac do rozbiorki budynki Wprowadza kontrole nad wszystkim wszystkie informacje wyciagna a sami kradna i cisza Panstwo powinno jeszcze sprawdzac co kto je i czym ......

Wkurzona 14.10.2022 20:18
Hahaha już akurat wpuszczę:)) może mi jeszcze pod kołdrę zajrzą?? Mòj dom moją warownią i łapy precz od mojej prywatności👹

bhp 15.10.2022 00:15
już się pis postara o nakazy

Miki 14.10.2022 19:51
Wielu mieszkańców już zaczyna czyścić broń kolekcjonerską.

stary 14.10.2022 21:32
Broń powiadasz, kolekcjonerską powiadasz, a wiesz, że na broń kolekcjonerską potrzeba mieć pozwolenie, a tak w ogóle to już za samo ładowanie broni poza strzelnica mogą dowalić karę za naruszenie zasad bezpiecznego posługiwania się bronią a nawet broń skonfiskować... Miłej zabawy swoimi czarnoprochowcami i sobie czasem paluszków nie odstrzel dzieciaczku...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama