Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zmiana czasu z letniego na zimowy. W którą stronę przesuwamy wskazówki zegara?

Na nic wieloletnie prace nad zniesieniem obowiązku przestawiania zegarków. Z soboty na niedzielę czeka nas ponowna zmiana czasu.

Kiedy Parlament Europejski debatował o zniesieniu zmiany czasu, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zleciło CBOS, żeby zapytał Polaków, co myślą na ten temat. Okazało się, że zdecydowana większość – 78,3 proc. – nie chce zmiany czasu.

Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to – zdaniem większości (74,2 proc.) badanych – powinien to być czas letni środkowoeuropejski. 

Kolejne badanie opinii Polaków na temat możliwej rezygnacji ze zmiany czasu również pokazało, że zdecydowana większość dorosłych Polaków (79,2 proc.) chce, żeby obowiązywał jeden czas – letni środkowoeuropejski.

Ponieważ PE nie zmienił prawa, nadal przestawiamy zegarki dwa razy w roku: w marcu i w październiku. W tym pierwszym terminie przechodzimy na czas letni, drugim na zimowy. Ta druga operacja właśnie się zbliża.

Czy to jest potrzebne?

Nie. Lekarze od lat mówią, że takie zmiany czasu źle wpływają na nasze samopoczucie. Mimo że jest to efekt, który trwa krótko, to jednak jest uciążliwy. Wiele osób ma problem z wyspaniem się, odpoczynkiem, są rozdrażnione lub właśnie ospałe.

Dlatego Unia Europejska chce znieść obowiązek zmiany czasu. Na to jednak muszą się zgodzić wszystkie kraje członkowskie. Wydawało się, że to tylko kwestia czasu. Tyle że jeszcze przed pandemią Komisja Europejska wstrzymała prace nad zniesieniem obowiązku przestawiania zegarków.

Czyli w nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 października) musimy przejść na czas zimowy i przesunąć wskazówki zegara z godz. 3 na 2. Dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej.

Skąd wzięła się zmiana czasu?

Pierwszym pomysłodawcą przestawiania zegarków dwa razy w ciągu roku był Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, który sądził, że ludzie będą pracowali efektywniej, kiedy wcześniej będą kładli się spać i wstawali. Potem miało to pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło m.in. o robotników w fabrykach, którzy mogli pracować dłużej przy świetle dziennym.

Jednak od lat ekonomiści podkreślają, że współcześnie ten powód już się wyczerpał.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zenobia_U 28.10.2022 20:34
Przed zmianą czasu doszło do objawienia fałszowania dowodów (obliczeń) przyczyn katastrofy smoleńskiej - okazuje się że pospolite Mącirewiczowe kretyństwo na zamówienie kurdupla wydało 42 miliony złotych na stworzenie fałszu wskazującego na zamach - wybuch bomby w samolocie. Gdyby nie niezależne media i odrębne zdanie trzech członków komisji - mielibyśmy zamach, mord polityczny i poległych za ojczyznę a nie wypadek lotniczy.

Miszka 28.10.2022 19:15
Przejdą na czas moskiewski.Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nadal walczy z kolaborantami, dywersantami i szpiegami. Niespodziewanym przeciwnikiem mają być tutaj... duchowni. Szef SBU Wasyl Maljuk przekazał, że od początku konfliktu podejrzewanych o kontakty z wrogiem jest 33 duchownych ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Według szefa SBU, chodzić ma przede wszystkim o duchownych, którzy wprost przekazują Rosjanom informacje. Drugim problemem jest wspomaganie naprowadzania rosyjskiego ostrzału na cele na terenie kraju. Od wybuchu wojny SBU wszczęła 23 postępowania karne wobec takich osób. Ogółem ma być ich rozpoznanych 33. To zła wiadomość dla Ukraińców. Duchownych wszak rzadko kojarzy się z działalnością szpiegowską czy wywrotową. Nie dziwota – przecież Cerkiew Ukraińska jest skundlona z Moskiewską.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama