Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 10:52
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Ruszyła budowa innowacyjnego systemu wodowskazów w Powiecie Lubańskim

1,5 mln zł – tyle kosztować będzie jeden z najnowocześniejszych systemów ostrzegania powodziowego na Dolnym Śląsku, zlokalizowany w Powiecie Lubańskim. Innowacyjny system wodowskazów, którego budowa właśnie ruszyła, zapewni spokojny sen mieszkańcom takich gmin jak Leśna czy Olszyna, które w minionej dekadzie wielokrotnie pustoszyła wielka woda. Projekt zostanie sfinansowana w ramach partnerskiego programu Powiatu Lubańskiego i niemieckiego Löbau.
Ruszyła budowa innowacyjnego systemu wodowskazów w Powiecie Lubańskim

Autor: Powiat Lubański

W ciągu dekady gmina Olszyna zalewana była czterokrotnie. Straty wycenione zostały łącznie na terenie powiatu na ponad ćwierć miliarda złotych. Sześć lat temu wielka woda dosłownie spustoszyła centrum Olszyny. Do dziś mieszkańcy ze strachem wspominają kolejne powodzie.

Mieszkańcy i samorządowcy powiatu lubańskiego na skuteczny system ostrzegania przeciwpowodziowego czekali od lat. Po każdej powodzi zostawały jedynie obietnice.

Projektowanie nowatorskiego systemu ostrzegania o wielkiej wodzie trwało ponad rok. Teraz w dorzeczu rzeki Kwisy rozpoczął się montaż elektronicznych wodowskazów.

Nowy system pomoże kontrolować zrzucanie nadmiaru wody ze zbiorników retencyjnych. A to z kolei ma zmniejszyć ewentualną falę powodziową w dorzeczu Kwisy. Co najważniejsze – system pozwoli obserwować wzbierające wody w potokach Gór Izerskich. To daje szanse mieszkańcom i służbom na szybką reakcję.

 - 12 automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowanych na rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych powiatu lubańskiego. Na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku zalewie Złotnickim i Leśniańskim – podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański. Zaprojektowany system wyposażony będzie w aplikację do zarządzania programem pomiarowym, bazą danych, ich dystrybucją oraz weryfikacją informacji. Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Lubaniu – dodaje.

Dostęp do odczytów stanów wód będzie posiadała praktycznie każda zainteresowana osoba. Bez wątpienia wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu a uruchomienie sytemu planowane jest na początku marca przyszłego roku.

Projekt o wartości ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Glanzowany 11.11.2022 15:48
Nie róbcie propagandy, Walery by lipy nie poparł na pewno! System pizwoli reagować przed faktem a nie po fakcie, co jest skuteczniejsze.

Waldek 11.11.2022 07:30
Sposób na powódź? Regulujmy, betonujmy!

ChybaZdrowy 10.11.2022 23:12
Skoro taki przebiegły system będzie to zmniejszy się ilość osób w zarządzie kryzysowym ?Bo po co tam ludzie skoro będzie system,a 1,5 banki musi się zwrócić czy nie ?Ale będzie bezpiecznie

nemo 10.11.2022 18:51
nie ma jak kiedy sami eksperci się wypowiadają

e2e2 14.11.2022 10:16
"eksperci" to płodzą ten super system

powodzianin 10.11.2022 18:26
A władze Leśnej stoją na stanowisku, że potoki nie powinny być czyszczone. Cytat z wypowiedzi Szymona Surmacza: "błędne jest podejście, że pogłębianie i oczyszczanie koryt wodnych zapobiegnie powodziom. Jest wręcz odwrotnie, gdyż woda będzie mogła szybciej wezbrać, ale również i szybciej spłynąć." Tak odpowiedział, gdy radni apelowali o zajęcie się zarośniętymi korytami potoków, które już dwa razy zatopiły miasto.

ddd2 10.11.2022 15:48
Jak woda wyleje to będzie widać po co marnować 1,5 miliona aby dostać informację, że woda wylewa? Chyba powinniście wykorzystać te pieniądze na poprawę bezpieczeństwa pogłębić dna rzek zrobić zbiorniki aby nadmiar wody spuścić, ale co ja tam wiem. Czyli teraz jak zaleje media expert to właściciel tego marketu dostanie smsa, że mu sklep zalało świetne zagospodarowane 1,5 miliona xD

marzanna 10.11.2022 15:41
Jaki system ?Na powodzi najlepiej się zarabia.Urzędnicy coś o tym mogą powiedzieć.

iwent 10.11.2022 14:10
No i to jest jakieś realne działanie, które może pomóc w radzeniu sobie z zagrożeniem powodziowym. W przeciwieństwie do pozornych działań burmistrza Leśnej, który dał ponad 500 tysięcy gminnych pieniędzy na bezsensowny projekt, w którym do tej pory główną atrakcją był model rzeki z rur PCV, co by pokazać niedouczonym autochtonom, skąd się bierze powódź. Bo my nie wiedzieli, a teraz już wiemy i możemy spać spokojnie. Podobnie jak towarzystwo Szymona, co za prowadzenie takich evencików przytula naprawdę przyjemną kasę.

zulu 10.11.2022 13:40
Milion euro?Czasami wystarczy wyciąć drzewa z koryta rzeki.

Wszystko robią za miliony a nic nie widać 10.11.2022 08:34
Kolejne wyrzucenie pieniędzy. Gdzie ta rowerostrada czy jak jej tam co już były zapowiedzi że powstaną oznakowania trasy, miejsca wypoczynku za duże pieniądze, gdzie ścieżki dookoła jeziora? Wszystko budujecie a nic nie widać, a co z pieniędzmi? Potasowane i rozdane? Walek bierz Stefana i wyp....

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama