W ciągu dekady gmina Olszyna zalewana była czterokrotnie. Straty wycenione zostały łącznie na terenie powiatu na ponad ćwierć miliarda złotych. Sześć lat temu wielka woda dosłownie spustoszyła centrum Olszyny. Do dziś mieszkańcy ze strachem wspominają kolejne powodzie.
Mieszkańcy i samorządowcy powiatu lubańskiego na skuteczny system ostrzegania przeciwpowodziowego czekali od lat. Po każdej powodzi zostawały jedynie obietnice.
Projektowanie nowatorskiego systemu ostrzegania o wielkiej wodzie trwało ponad rok. Teraz w dorzeczu rzeki Kwisy rozpoczął się montaż elektronicznych wodowskazów.
Nowy system pomoże kontrolować zrzucanie nadmiaru wody ze zbiorników retencyjnych. A to z kolei ma zmniejszyć ewentualną falę powodziową w dorzeczu Kwisy. Co najważniejsze – system pozwoli obserwować wzbierające wody w potokach Gór Izerskich. To daje szanse mieszkańcom i służbom na szybką reakcję.
- 12 automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowanych na rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych powiatu lubańskiego. Na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku zalewie Złotnickim i Leśniańskim – podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański. Zaprojektowany system wyposażony będzie w aplikację do zarządzania programem pomiarowym, bazą danych, ich dystrybucją oraz weryfikacją informacji. Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Lubaniu – dodaje.
Dostęp do odczytów stanów wód będzie posiadała praktycznie każda zainteresowana osoba. Bez wątpienia wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu a uruchomienie sytemu planowane jest na początku marca przyszłego roku.
Projekt o wartości ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze