Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Jak i kiedy policja może nas wylegitymować?

Policyjni stażyści skarżą się, że muszą wylegitymować co najmniej 3 osoby dziennie, bo inaczej trafią na dywanik. Rzecznik praw obywatelskich przypomina: nie można legitymować przypadkowych osób.

Przypomina także, że samo legitymowanie jest szczegółowo określone przepisami.

Trwa to nawet pół godziny

Policja na swojej stronie zapewnia, że „legitymowanie trwa na ogół bardzo krótko” i że „nie dochodzi do naruszenia godności ludzkiej ani praw człowieka”. Tymczasem zdaniem rzecznika praw obywatelskich – jak czytamy na stronie RPO – policja ma za mało terminali do sprawdzania danych. Już to powoduje, że legitymowanie trwa niekiedy nawet do pół godziny.

RPO zauważa przy tym, że chyba nikt nie chciałby być poddany takiej – jak to nazywa policja – „czynności administracyjno-porządkowej” np. w drodze do pracy lub szkoły.

Minimum do wyrobienia

„Od stażystów w patrolach oczekiwana jest aktywność polegająca na ujawnianiu wykroczeń oraz legitymowaniu osób. W przypadku braku zapisów w notatnikach (minimum 3 legitymowania) o takim działaniu zainteresowani muszą sporządzać notatkę wyjaśniającą. W ocenie policjantów taka notatka nie służy niczemu poza wydłużeniem służby” – czytamy na stronie RPO.

Słowem funkcjonariusz, który wylegitymuje zbyt mało osób, ryzykuje, że każą mu zostawać w pracy „po godzinach”.

Musi być podstawa prawna

Co więcej, legitymowanie reguluje prawo. Oznacza to, że policjant nie może legitymować przypadkowych osób bez powodu lub odmówić w trakcie legitymowania podania swojego imienia i nazwiska.

Policjant, który chce kogoś wylegitymować, musi się tej osobie przedstawić, a więc podać swój stopień, imię i nazwisko. Szczegółowo regulują to przepisy prawne. Co więcej, musi to zrobić tak, żeby osoba legitymowana mogła zanotować jego dane.

Musi także wyjaśnić, dlaczego kogoś legitymuje i podać przyczynę. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy funkcjonariusze dopełniają tych obowiązków, bo – jak czytamy na stronie RPO – obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy.

Powodem ukarania bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu.

Obywatel może odmówić

Dlatego rzecznik praw obywatelskich przypomina, że z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że obywatel może odmówić podania swoich danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rar 05.05.2024 21:01
Że też są idioci którzy popierają tych bandytów w mundurach

Lubaniak 26.01.2023 10:46
Jeśli prawdą jest, że młodzi policjanci mają nakaz kontrolowania przypadkowych ludzi to jest skandal, tym bardziej, że nie mamy obowiązku noszenia dokumentów przy sobie. Ale według niektórych policja nic nie powinna, powinna jedynie przytulić do piersi, zaśpiewać kołysankę przestępcy i być bardzo empatyczna. Policjantów nazywa się psami a to nasz kraj i ludzie schodzą na psy.

Kogut 30.07.2023 23:53
Policja powinna służyć obywatelom i dawać przykład.

997 25.01.2023 22:51
***a powiela brednie rzecznika praw obywatelskich- niech was okradają wszystkich po nocach

Tomek 26.01.2023 10:44
A jak to będzie po polsku?

Wolny obywatel 02.04.2023 20:42
Jak marzysz o władzy to jedź do Putina, do Rosji. Zapisz się do ichniejszych służb. Tam są tacy jak ty mile widziani. Masz łapać złodziei, gdy kradną lub gdy ukradną, a nie podejrzewać wszystkich.

Redemptor 25.01.2023 21:12
Nie można legitymować przypadkowych osób! - Tyko jakie to osoby można uznać przypadkowymi. Czy jeżeli patron policyjny spotka osobę wg rysopisu odpowiadająca poszukiwanemu (np. listem gończym) to czy ma prawo legitymować...? Ma nawet obowiązek służbowy nie tylko prawo. Po co w ogóle takimi tematami mieszać w łepetach ludowi swemu? Policja ma prawo i koniec - do policjanta należy ocena czy istnieją podstawy prawne i faktyczne. Przecież taki i inne działania Policji podyktowane są troską o nasze wspólne bezpieczeństwo. Przypadkowo wylegitymowany potencjalny sprawca - odstępuje od zamiaru przestępstwa. Wszytko co się porusza w określonych miejscach i o określonych porach powinno być odnotowane prze z Policję. Od wylegitymowania jeszcze nikomu korona z głowy nie spadła... włos też.

adam 26.01.2023 12:31
w ten sposób to do kazdego przechodnia moznaby podejsc zarzadac podania danych a jako powód legitymowania podac ze legitymuje pana bo potencjalnie podejrzewam pana ze moze pan zaraz nasikac na chodniku albo w sklepie coś ukraść a w domu pobić żone. To nie tak działa. Policjant zgodnie z ust o policji art 14 moze zarzadac danych w przypadku rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, i wykroczeń; Jeżeli ktoś idzie normalnie chodnikiem to niestety brak podstaw do legitymowania .

Karlik 26.01.2023 21:02
Taki ty durnowaty że szkoda z tobą podejmować dyskusji.

Johny 29.05.2023 18:00
Dokładnie takich bzdur co w zesniej ktoś napisał to dawno nie czytałem,wychodzi na to ,że mogą sobie robić co chcą ,nie tak nie ma być bo później dzieje się to co się dzieje ,że spisują sobie bo robią na ilość ,a powód bez znaczenia.Nie mamy swoje prawa i nie może być tak ,że idziesz sobie i zajada ci drogę na sygnale i cię spisują bo tak im się podoba ,a później w pracy czy coś ludzie gadają ,że ty bandzior jakiś bo policja cię na sygnale ostatnio złapała.Dla mnie to jest nad używanie władzy jeśli faktycznie przypominam osobę poszukiwana ok ,ale chcę znać powód ,a nie dlatego ,że poprostu komendant kazał spisywać jak najwięcej ,że niby robią ,a tak naprawdę osób nie bezpiecznych to się boją i nic im nie robią więc twoim zdaniem to jest dla naszego bezpieczeństwa spoko to ty się tak dawaj ja nie będę tylko wtedy jak działają zgodnie z prawem

Lulu 05.05.2023 10:34
Ty to chyba za komuna tęsknisz co weź przemyśl to co napisałeś bo naprawdę aż nerwica chwyta

Jery 25.01.2023 18:10
Ciemna noc jedzie sobie złodziej. Policja zatrzymuje chce sprawdzić bagażnik a on na to nie macie prawa , nic nie pokaże. Policja grzecznie pana złodzieja przeprasza i puszcza. Żeby was ten złodziej okradł bo takie ma prawo

Heniek 26.01.2023 07:19
Ciebie to niech za to pałką w łeb za każdym razem jak ich mijasz stukną.. bo tak chyba lubisz

Seba 30.03.2023 18:15
A po czym policjanci poznają, że złodziej ? Nie każdy złodziej wygląda jak złodziej i jeździ w pasiaku. Jeżeli policjanci mają podejrzenie popełnienia przestępstwa to mogą legalnie legitymować - inaczej nie, bo musieliby legitymować na zasadzie "nie podoba mi się ta gęba to legitymujemy" albo legitymować wszystkich jak leci.

Jjj 25.01.2023 14:45
Ok znamy swoje prawa , moze w końcu ktos napisze artykuł jakie mamy obowiązki ???

Hebel 25.01.2023 13:14
To bardzo źle, że noe można legitymować przypadkowych osób. Bardzo bardzo żle! Tyle że terminale być muszą bo inaczej policjanci od parady bez nich tylko będą.

adam 26.01.2023 12:37
kazde legitymowanie trzeba uzasadnic i teraz podchodzisz do przypadkowej osoby która siedzi na lawce i co jej powiesz -prosze mi sie wylegitymowac bo tak chcę i koniec? Albo prosze mi podac dane bo podejrzewam ze pan tak stoi na chodniku przed przejsciem dla pieszych i zaraz pan moze popelnic wykroczenie i przejsc na czerwonym swietle ?To nie tak działa

Balbina 26.01.2023 21:05
W jakim celu cymbalisto wymyślasz takie sytuacji skoro nigdy tak policja nie postępuje? Co chcesz tym udowodnić? Chyba swoją głupotę czyli tendencje do rojenia!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama