Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Składając zeznanie roczne możemy skorzystać z wielu ulg i odliczeń. Ulgą, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością jest odliczenie wydatków na cele termomodernizacyjne.
  • Źródło: US w Lubaniu
Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Autor: gov.pl

Powoli zbliża się okres rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypominamy zatem, że zeznania podatkowe PIT za rok 2022 należy składać w okresie od 15 lutego do 2 maja 2023 r. 

Zachęcamy do skorzystania z usług e-Urzędu Skarbowego pod adresem www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy  Jest to bezpieczny i nowoczesny portal przeznaczony do obsługi osób załatwiających sprawy z urzędami skarbowymi. Wypełnienie zeznania za 2022 r. nie będzie prostym zadaniem i tylko skorzystanie z usługi Twój e-PIT ułatwi wypełnienie tego obowiązku.

Składając zeznanie roczne możemy skorzystać z wielu ulg i odliczeń. Ulgą, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością jest odliczenie wydatków na cele termomodernizacyjne.

Ulga ta przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domu jednorodzinnego, także w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej.  Nie można więc odliczać w ramach tej ulgi wydatków na termomodernizację innych budynków (np. wielorodzinnych – bloki, kamienice, itp.) oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nie może też odliczać wydatków ktoś, kto nie ma własności lub współwłasności danego domu (czyli np. najemca). 

Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego we wspomnianych budynkach. Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym jest:

• ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych;

• ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia; spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków;

• wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych;

• całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Mówiąc prościej - za przedsięwzięcie termomodernizacyjne uważane są działania ulepszające budynek mieszkalny w taki sposób, że zmniejszone zostaje zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, podgrzewania wody, zmniejszone zostają straty energii lub też następuje wymiana źródeł energii na odnawialne. Tym samym prosta wymiana np. okna na okno nie korzysta z odliczenia. Odliczyć możemy wymianę przykładowego okna, jeśli nowe okno ma lepsze parametry cieplne.

Odliczeniu podlegają wydatki, które:

• są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489);

• dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek;

• zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku;

• nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

• nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. 

W przypadku małżonków limit dotyczy każdego odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 tys. zł. W przypadku, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie wówczas, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków kwot określonych, między innymi, w art. 26h tej ustawy. 

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek.

Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Jeśli w okresie trzech lat przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane powstanie konieczność zwrotu ulgi poprzez doliczenie do dochodu wcześniej odliczonej kwoty z tego tytułu za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysiek 01.02.2023 18:03
A co z ludźmi którzy mieszkają w budunkach wielorodzinnych i ponieśli koszty termomodernizacji typu pompa ciepła itp. Dlaczego nie są brani pod uwagę? Gorszy sort?

Ww 01.02.2023 14:21
A dlaczego dom jednorodzinny podzielony pomiędzy 3 rodzeństwa już nie podlega uldze

Bida aż piszczy 01.02.2023 10:33
Najpierw trza mieć kasę na inwestycje. Jak każdy wie w powiecie króluje minimalna krajowa jeśli ktoś ma UoP. A nie każdy ma robotę to jedno, a drugie usilnie zachoruje się umowę zlecenia w powiecie. Tracimy wszyscy. Więc skąd robić aż takie inwestycje?

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama