Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Młodzi Polacy coraz dłużej mieszkają pod jednym dachem z rodzicami

Mają 25-34 lata, ukończone studia, pracę. A mimo to wciąż mieszkają z rodzicami, bo nie stać ich na mieszkanie. Co więcej – nie ma żadnych widoków, że to się szybko zmieni.

Odsetek tzw. gniazdowników – jak nazywani są młodzi dorośli, którzy mieszkają pod jednym dachem z rodzicami – niepokojąco rośnie. Według najnowszych danych Eurostatu, jak podał pulshr.pl,  żyje tak blisko 49 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat.

Dla porównania – w Danii, Finlandii i Szwecji z rodzicami mieszka mniej niż 10 proc. młodych ludzi. Nam jednak bliżej do krajów południa – Grecji, Chorwacji, Włoszech i Portugalii – gdzie, podobnie jak u nas, ten wskaźnik sięga 50 proc.

Za drogi kredyt, za drogie mieszkania

– O ile we Włoszech wysoki poziom „gniazdownictwa” jest determinowany przez uwarunkowania kulturowe, to u nas problemem jest niepewna sytuacja młodych na rynku pracy oraz wysokie w porównaniu do zarobków ceny zakupu i najmu mieszkań – ocenie Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl, cytowany przez pulshr.pl.

Nieznaczną poprawę tej sytuacji przyniósł 2019 rok. Odsetek „gniazdowników” – przypomina Marek Wielgo – spadł wtedy do niespełna 44 proc. Mógł to być efekt wzrostu dostępności mieszkań za sprawą tanich kredytów.

Jednak w kolejnych latach było już tylko gorzej. Ceny mieszkań gwałtownie rosły, a zdolność kredytowa młodych Polaków równie szybko się kurczyła. Było to m.in. skutek podwyżek stóp procentowych i obliczania zdolności kredytowej. Efekt? „Gniazdownictwo”.  

Najem droższy niż zakup na kredyt

Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż Szwed – wynika z danych Eurostatu, które przedstawił portal 300gospodarka.pl.

– Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 roku, od kiedy europejski urząd statystyczny udostępnia nam swoje dane – podkreśla Oskar Sękowski, analityk z HRE Investment, cytowany przez portal.

Od 2003 do 2019 roku średni wiek, w jakim Polacy wyprowadzali się od rodziców, spadał. W 2019 r. wynosił niewiele ponad 27 lat. Od 2020 r., kiedy wybuchła pandemia, sytuacja zaczęła się pogarszać.

– Epidemia przyniosła niepewność i poczucie braku stabilizacji. Ale też na początku pogorszyła sytuację młodych na rynku pracy i zakręciła kurki z kredytami – wylicza Sękowski.

Przyczyniła się także do wzrostu cen nieruchomości.

– Osoby młode przeważnie zarabiają mniej, a konieczność posiadania wkładu własnego utrudnia zakup pierwszego mieszkania. Oczywiście do wyboru jest też najem, ale większość młodych woli mieszkać kątem u rodziców z prozaicznego powodu: jeśli w danym miejscu planujemy mieszkać dłużej, to najem jest dziś po prostu droższy niż zakup na kredyt – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, która przygotowała raport.

Kobiety szybciej idą na swoje

W porównaniu z młodymi Europejczykami Polakom opuszczenie rodzinnego domu zajmuje dużo czasu. Jesteśmy dopiero na 20 miejscu wśród 30 przebadanych krajów.

Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.

W skali europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Na wyprowadzkę decydują się już w wieku przeciętnie od 19 do 22 lat.

W statystykach Eurostatu można znaleźć jeszcze jedną prawidłowość – to kobiety opuszczają rodzinne domy wcześniej niż mężczyźni. W Polsce kobiety wyprowadzają się z domu w wieku średnio 27,6 lat. Mężczyźni – prawie 2,5 roku później.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan 23.02.2023 18:25
Ilu wystartowało ze swoją wiedzą i się zjebawszy? "Licz na na siebie, własna firma, nie bądź niewolnikiem..." Kredytu pod bańkę a potem na szparagi w sezonie (w tle zaklepane ogórki), bo z tym językiem ze szkoły po 12 latach nauki człowiek nie potrafi nic kupić na zachodzie, chyba, że market i sam wezmę... Fajnie tylko w TV posłuchać Pinokiów i po staremu. . Jak jest 0-1 To każdy wie jak głosować i rządzić... odrobinkę lepiej i już - w swoje sakwy! Jeden śpiewał "znowu w życiu mi nie wyszło" - pyk senator, drugi o Marynie - pyk poseł .. i dalej ciągnie by za chwilę zniknąć i spokojnie, młodzi osadzeni w dobrobycie (z rodzinki). Każdy się śmiał, że niedługo za powietrze będzie podatek i pyk - opłata klimatyczna, a że Lubań 80% w roku na czerwono z powietrzem - pyk wynocha monitoring :) Był system, miał działać - jak na zachodzie , dorównać - wyszło jak zwykle CYRK.

Obserwator1 23.02.2023 17:07
Jak tak niby wielce wykształceni ta bogata wolna Europa czeka na takich orłów tylko wyższe wykształcenie a język kołkiem w gębie!Tam mogą co najwyżej wykonywać proste prace i też mało płatne. Jak jest gdzieś tak dobrze to z ich tam zarobkami też wyżej pewnej części ciała nie podskoczą!A po drugie to młodzi są wygodni u mamusi wszystko darmo jak przystało na pasożyta.Kasa co zarobią to ważniejsze dobre auto używki hulaj dusza piekła nie manie mieszkanie i najlepiej mieć wszystko na raz a nie dorabiać się w dłuższym czasie

Gh 23.02.2023 11:16
Takie jest życie, szkoła stres , później praca , mało spania bo jest kredyt do spłacania a na emeryturze to się dopiero zaczyna , łamanie w kolanie ,wygięcie w piecie i faszerowanie wszelkimi lekami Człowiek żyje za krótko zeby przez taki kierat przechodził a nie ma jak u mamy ! Dobytku do grobu nie zabiorę.

Matka 23.02.2023 10:37
A co młodzi mają robić? Za najniższą krajową mieszkania nie kupią, wynajęcie jest jeszcze droższe niż spłacanie kredytu a dostać tak wysoki kredyt to też sztuka. Jeszcze w dużych miastach młodzi mają jakieś większe szanse ale w pipidówach takich jak Lubań szanse marne. Muszą kochać rodziców lub dziadków i uczucia nie mają tu znaczenia.

Jan 24.02.2023 11:01
Matka za mało bywasz w świecie pipidowka nie ma nic do rzeczy liczy się zawartość głowy przebojowość,i najważniejsze nie dać sobie mózgu wyprać tym którzy chcą ,ustalają reguły i ustalają w szkołach program nauczania tylko jakiego ?W Serbi od niedawna młody łepek wystartował z elektrycznymi autami ,światowe tuzy o niego walczą ,do jego wioski nawet drogi asfaltowej nie było.

Śmiech 23.02.2023 10:31
.....no niestety patodeveloperka , sektor banksterski i dziki rynek wynajmu rozwija się w Polsce szybciej niż nierealne mieszkaniowe obietnice obłudnych polityków......pytanie kto od lat w Polsce pompuje ceny działek, materiałów budowlanych i.t.d., kto pozwala bankom uprawiać taki rozbój kredytowy (przykład frankowiczów), a jeszcze ciekawsze jest to kto im na to pozwala !!! Przeciętnemu Polakowi pozostaje jedynie zadłużyć się w banku na całe życie zostając jego (nie)szczęśliwym niewolnikiem - o ile przy obecnej wysokości wynagrodzeń i inflacji ma w ogóle zdolność kredytową przy tych skandalicznych cenach nieruchomości wziętych z d...y !!! Dlatego porównywanie młodego Polaka do przeciętnego Europejczyka to komiczne nadużycie....

szkoda_gadać 23.02.2023 17:35
Wysokość prowizji w bankach i u dewelopera przeraża. Oni nie chcą dużego obrotu z małym zyskiem.

Benz 23.02.2023 09:42
Studia ,praca nic nie znaczy albo masz albo nie masz żyłki do interesu.System edukacji do dno ,po to by oglupic ,a jak glupi to biedny ,a takimi łatwo się rządzi zatrudniamy czasem ludzi po studiach z dwoma kierunkami są beż wyjścia podejmują pracę ,dość często mają kolejnych krwiopijców komorników jednym słowem niezły cyrk Polska kraj z rozpadającej się dykty ,dalej niech wam wmawiają ,że 4 tys zł to to dobra pensja ha ha ha to 8 ,9 pełnych bąków paliwa nie warto dzieci do szkoły posyłać jak ci nauczyciele bidę klepią.

Abc 23.02.2023 20:38
Naucz się poprawnie pisać po polsku bo aż razi w oczy i czytać się tego nie da. Twoja wypowiedź jest niespójna. Trudno cokolwiek zrozumieć z tego słowotoku. Brak w niej podziału na zdania, które powinny być logicznie ze sobą powiązane. To wie już dzieciak w 1 klasie podstawówki. Weź zeszyty dzieciaka i powtórz wiadomości z zakresu zamykania wypowiedzi w zdaniu, a potem dopiero pisz komentarze.

Analfabeta 24.02.2023 12:58
Pisane na szybko w aucie ,w przerwie na zmianę świateł ,jade na Wrocek po koła dyszka w galerii też zostawię pół dyszki ,a ty elokwencie dalej zupę gotuj i pomarzyć możesz...o nowym telewizorze który będzie karmił ciebie do końca twoich dni.,,,,buźka ....

Abc 24.02.2023 16:28
Jasne, chwal się, że masz pieniądze, samochód (przyjdą złodzieje i zabiorą). Tylko coś brak znajomości przepisów ruchu drogowego. Samochód to nie zabawka, a ty nie jesteś robotem wieloczynnościowym. Potem na skrzyżowaniu trzeba czekać aż taką pańcia, czy pańcio dokończy post na fb, czy eluban i ruszy się swoją "lymuzyną" O mój nowy telewizor się nie martw. Działa dobrze chociaż nie karmi. Zupa też nie wykipiała, a drugie (danie) się nie przypaliło. A zakupy nie tylko tobie zdarza robić w wielkich miastach. Wszystkich tam wpuszczają. Niemniej jednak niektórym i tak przydałaby się powtórka z zasad pisowni bo ilekolwiek by wydali na zakupy we Wrocławiu to swojego nieuctwa tym nie zakryją.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama