Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Chcą awansować, nie zawsze mogą. Kobietom ciągle niełatwo robić kariery

Pracują i lubią się rozwijać, ale na rynku wciąż przegrywają z mężczyznami. Krzywdzące stereotypy potrafią przyćmić nawet ich wysokie kompetencje.

Kobiety wciąż nie mają równych szans na awans i rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach. Mimo to muszą one sprostać większym wymaganiom niż panowie. Taką opinię wyraziła prawie połowa uczestniczek badania przeprowadzonego przez 30% Club Poland wspólnie z UN Global Compact Network Poland

Zawodowa dyskryminacja

Kobiety są dobrze wykształcone i mają bogate doświadczenie zawodowe, ale i tak trudniej im o dobrą posadę. Są dyskryminowane m.in. ze względu na płeć, sytuację rodzinną i wiek.

Powiedzenia typu „kobietami nawet w pracy rządzą hormony” lub „ambitne kobiety są trudne we współpracy” padają z ust różnych osób, w różnym wieku i o odmiennym statusie społecznym. Chociaż panie stanowią prawie 52 proc. naszego społeczeństwa, na najwyższych szczeblach korporacyjnej hierarchii wciąż jest ich niewiele.

Niech nas usłyszą!

Tymczasem z raportu „Niech nas usłyszą! Głos kobiet w korporacjach” wynika, że sukces zawodowy (awans) jest ważny dla ponad 90 proc. kobiet. Prawie połowa z nich była zainteresowana karierą na najwyższych szczeblach firmy. Kobiety raczej nie odmawiają awansów – około 70 proc. z nich nigdy sama z niego nie zrezygnowała. Te, które to zrobiły, jako powód najczęściej wskazywały problemy rodzinne.

Stereotypy hamują rozwój

W rozwoju zawodowym kobiet przeszkadzają stereotypy. Ponad połowa respondentek sondażu stwierdziła, że płeć była pretekstem do gorszego traktowania ich w miejscu pracy. Zwykle miłe albo zgryźliwe komentarze dotyczyły wyglądu – uśmiechu, wzrostu itp.

Zdarzało się też powtarzanie takich stereotypów jak np. mówiący o tym, że kobiety są nietechniczne. Niemal co trzecia z pytanych została pominięta przy premii i awansach. Ponad jedna czwarta nie mogła dojść do głosu w trakcie dyskusji albo – gdy jej się to udało – zmagała się z uporczywym przerywaniem.

Praie połowa ankietowanych oceniła, że kobiety w ich branży nie mają równych szans na awans lub rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach. Na dodatek od kobiet – jak twierdzi 55,7 proc. – oczekuje się więcej.

Polityka różnorodności

Wyższe wynagrodzenie za pracę oraz za dodatkowe obowiązki, a także elastyczność czasu i miejsca pracy oraz możliwość rozwoju np. poprzez udział w szkoleniach – to elementy, które w opinii większości respondentek pomogłyby im w podjęciu nowych wyzwań i wspinaniu się po kolejnych szczeblach hierarchii.

Kluczem do rozwiązania problemu zawodowej dyskryminacji w firmach może być także wprowadzenie założeń polityki różnorodności i równych szans. Osiągnięcie równości płci do 2030 roku to jeden z celów zrównoważonego rozwoju według ONZ. Zwrócono w nim uwagę m.in. na wzmocnienie pozycji kobiet w kontekście nieodpłatnej pracy w domu i spraw opiekuńczych, z naciskiem na ideę partnerstwa oraz rodzicielstwa. 

Unijne instytucje już się porozumiały w kwestii nowych przepisów, w których założono, że firmy zatrudniające ponad 100 pracowników będą musiały ujawniać, ile płacą kobietom, a ile mężczyznom zatrudnianym na tych samych stanowiskach. Jeżeli sprawozdania dotyczące pensji wykażą różnice między płacami kobiet i mężczyzn na poziomie przynajmniej 5 proc. lub więcej, pracodawcy we współpracy z przedstawicielami pracowników będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę wynagrodzeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Paulima_M 09.03.2023 13:49
Bedzie uchwala Sejmu - niech sobie uchwalają. Nigdy nie fascynowała mnie postać JP2. Nie potrafiłam zrozumieć co jest porywającego w jego przekazie. Nie rozczulały mnie jego wygłupy. Nie przeżywałam w związku z jego osobą żadnych osobistych emocji. Do czasu kiedy zdałam sobie sprawę, że jego obsesja dotycząca seksu i prezerwatyw to także odradzanie używania ich, gdy szalał HIV, a nie było jeszcze żadnych leków. Potem uświadomiłam sobie, że w Irlandii kościół prowadzi domy pracy niewolniczej dla „upadłych kobiet” i siłą odbiera im dzieci. To mi wystarczyło, żeby szefa tej instytucji uznać za osobę, która raczej nie zasługuje na uwielbienie jakim się cieszy. Były lata 80-te. O pedofilii jeszcze się nie mówiło. Kiedy zaczęły pojawiać się informacje na ten temat, a było to jeszcze za jego pontyfikatu, stało się dla mnie jasne, że on wie. JP2 przecież nie był głupi! Wspierała go mądrość Ducha Świętego – to był niemalże prorok naszych czasów. Nie zdziwiło mnie, że nie tylko wiedział, ale też przenosił przestępców seksualnych z parafii na parafię. Chronił i osłaniał najgorszy rodzaj zwyrodnialców. Tak się to robi w Kościele od wieków, proste. Współczuję ludziom, którzy dopiero dziś mierzą się ze straszną prawdą o „świętym” JP2. Jednak sądzę, że i oni wiedzieli, tylko nie chcieli się z tym pogodzić. Teraz, kiedy opadła maska, jest praca do wykonania. Trzeba nauczyć się widzieć i otaczać opieką najsłabszych, najbardziej bezbronnych, zamiast chronić urojoną wielkość. To narodowy narcyzm zasilał kult JP2, zagłuszając zdrowy odruch ochrony najmłodszych i najsłabszych. O nich trzeba myśleć. O ich krzywdzie, zniszczonym życiu, tragedii. I o tym co zrobić, żeby Kościół przestał móc ukrywać i chronić przestępców. Czarna mafia, konfidenci i pedofile, zwyrodnialcy i oszuści zawsze i od zawsze tak postrzegam Kościół a film o Papciu naczelnym mafii sukienkowej obejrzałam wręcz z satysfakcją że nie pomyliłam się w ocenie Kościoła i jego naczelnego .

TYLKO KONFEDERACJA 09.03.2023 11:47
Do garów ewentualnie rodzic dzieci od 14 roku życia. To był błąd ze pozwoliliśmy kobietom uczyć się pisać i czytac o nadaniu praw wyborczych nie wspominając

Łysy 09.03.2023 11:41
Korwin wam to wyjaśni . Tylko KONFEDERACJA

MNMNMNMNMNM 08.03.2023 19:51
Kto jest autorem tego "artykułu"? Bo odnoszę wrażenie że to jest subiektywna opinia jakiejś sfrustrowanej kobiety nie poparta w dodatku żadnymi dowodami czy badaniami.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama