Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 14:30
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama
Reklama

Lubańska pętla rowerowa z torem do kolarstwa górskiego

Lubański samorząd stara się o pozyskanie środków na budowę toru do kolarstwa górskiego, a dokładnie toru do doskonalenia techniki jazdy na rowerze MTB – XC „cross country". Wstępna lokalizacja to „zielone wzgórze”.
Lubańska pętla rowerowa z torem do kolarstwa górskiego

Autor: Fotka od Fabricio Macedo FGMsp z Pixabay

Samorząd województwa zakłada dofinansowanie budowy 30 takich torów na Dolnym Śląsku. Celem programu jest stworzenie torów do kolarstwa górskiego - terenowej jazdy na rowerze - służących do nauki lub doskonalenia techniki jazdy, prowadzenia szkółek i treningów dla adeptów kolarstwa MTB i poprawy bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Obiekty mają być dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Projekt doskonale wpisuje się w zapowiadany przed kilku laty pomysł budowy trasy rowerowej w parku na Kamiennej Górze. Zabiegali o to członkowie działającego w Lubaniu klubu kolarskiego oraz fani dwóch kółek, których w regionie nie brakuje. 
Z przyczyn technicznych w tej chwili pod uwagę brana jest jednak inna lokalizacja. Magistrat chce to połączyć z przebiegiem pętli rowerowej, która etapami powstaje wokół Lubania. Tym, co przemawia na niekorzyść parku na Kamiennej Górze jest fakt, że teren ten otoczony jest ochroną konserwatorską.

Na razie chcemy to zrobić na zielonym wzgórzu w okolicach krzyża milenijnego. W tej chwili projektant musi jeszcze określić czy zmieścimy się tam z wytycznymi wskazanymi w założeniach projektu. Mamy tam hektar przestrzeni na której rosną krzaki i tam ulokowalibyśmy urządzenia rowerowych parków umiejętności, a część single track pomiędzy drzewami. W ten sposób zagospodarowujemy teren, który dziś leży odłogiem i jest to w nawiązaniu do przebiegającej obok Lubańskiej Pętli Rowerowej. - powiedział eLuban.pl Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Tu dodać trzeba, że zielone wzgórze to wstępna lokalizacja i jeżeli tor nie zmieści się w tym miejscu, do „gry” wróci park na Kamiennej Górze. Lubańskiemu samorządowi sprzyjają również kryteria według, których oceniane będą składane wnioski. Jednym z nich jest działanie na terenie gminy klubu prowadzącego szkolenia kolarskie.

Według wytycznych, program zakłada budowę parku rowerowego z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Długość trasy i elementów wyposażenia uzależniona jest od lokalizacji i uwarunkowań terenowych wynikających z pochylenia terenu, zadrzewienia, występowania naturalnych przeszkód terenowych (kamienie, korzenie) oraz występowania naturalnych cieków wodnych lub odpływów przecinających trasę. Z opracowanej analizy wynika, że koszt budowy parku to 900 tys. zł. Inwestycja finansowana będzie z trzech źródeł: 33% środki Województwa Dolnośląskiego, 33% środki pochodzące z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, pozostałe to środki własne inwestora.

W ramach programu planuje się wykonanie:

Obligatoryjnie budowy trasy technicznej głównej o długości min 400m i max 2000m o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych.

Pozostałe elementy:

  • Budowy trasy typu ‘single track’ o długości min 250m
  • Budowy trasy pump track o długości min 120m , naturalnej nawierzchni z bandami z masy bitumicznej/asfaltowej
  • Budowy trasy pump mini o długości min 50m i max 100m bezpiecznej dla dzieci 4-7 lat o naturalnej nawierzchni
  • Budowa placu manewrowego o naturalnej nawierzchni
  • Budowa wiaty, kontenera szatniowego oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego.

Zainteresowani szczegółowe wytyczne według których zbudowany ma zostać tor znajdą pod TYM LINKIEM. Tu są natomiast Rysunki Techniczne i schematy.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 17.03.2023 10:09
Zacznijmy dbać o to co już wybudowano, Przy ścieżce rowerowej śmietnik P R O S I o uwolnienie go ze śmieci. Teraz wybudują PARK ROWEROWY to miejsce na kontener śmietnikowy też wybudujcie

keri 16.03.2023 11:03
Idealny teren do tego to autodrom po WOPie. Teraz zarośnięty ale trasy nadal są widoczne bo wytyczone są wkopanymi oponami.

Maciek z klanu 15.03.2023 22:31
Świetna inicjatywa ! Jeżdżę na rowerze MTB praktycznie przez cały rok i takie miejsce byłoby idealnym parkiem do treningów. Wyrazy wdzięczności że tak fajne miejsca powstają w Lubaniu. A dla ludzi którym się wiecznie nic nie podoba proponuję kupić większy telewizor i w ogóle nie wychodzić z domu.

ABC 15.03.2023 18:44
"Tym, co przemawia na niekorzyść parku na Kamiennej Górze jest fakt, że teren ten otoczony jest ochroną konserwatorską.".... Ale ci rowerzyści z klubu mają to za nic i rozjeżdżają park tworząc sobie dróżki między drzewami... Naprawdę widać to gołym okiem, a spotkać ich może w weekendowe poranki, szczególnie lnie dłuższych weekendów kiedy ludzi nie ma... Nawet z Kościelnika przyjeżdżają pojeździć sobie w parku... Jakby kawałek dalej poligonów i lasów nie było....

ALN 16.03.2023 07:26
tak ale jak wycinaja drzewa abys mogł parkowac to jest OK jprd człowieku

ABC 16.03.2023 10:21
Tak tak... Szczególnie na parkingu w parku na Kamiennej Górze.... 🤦🤦🤦 Błysnąłeś... 🤦🤦🤦

Wedr 15.03.2023 18:38
Chyba naszych wlodarzy i rajców Budda opuscil, że wpadli na tak genialny pomysł lokalizacji toru. Mistrzowie niedorozwoju umysłowego, żeby na takim skrawku lasku wcisnąć tor, oczywiscie bez żadnego zaplecza typu parkingi itp. Kawałek lasku, który jest ostoją dla saren, lisów, wiosną bażanty tokują, ba nawet dziki podchodzą; trzeba zaorać i wybudować tor. Chcecue zrobić tor, zróbcie na wyrobisku, jest doskonała okazja aby w trakcie jego rekultywacji zaprojektować i wykonać tor nawet z zapleczem techniczno gastronomicznym. Myślcie ludzie trochę, to nie boli.

lubaniak 15.03.2023 17:52
Tras rowerowych naokoło Lubania nie brakuje. Wystarczy odrobina kreatywności. Bardziej potrzebna ludziom była by droga rowerowa z Lubania do Wykrot, co umożliwiło by bezpieczny dojazd rowerem do pracy. Jestem pewien, że naprawdę sporo osób korzystało by z tego.

rowerowy 15.03.2023 17:25
Za kamienną góra, w stronę przylasku, w lesie też jest dużo miejsca gdzie można zrobić ciekawe trasy. Więcej miejsca, dłuższe pętle. Kwestia tylko jak z możliwościami technicznymi, finansowymi i prawnymi

mtb 15.03.2023 21:28
Jakieś małe singletracki w lesie lubańskim mogły by zdać egzamin. Niedaleko jest Świeradów i Czeska strona tras, które przyciągają wielu ludzi. Także mały przystanek na single koło Lubania też by mógł być brany pod uwagę. W sam lesie jest dużo wzniesień na fajne trasy. Często tam jeżdżę również poza wyznaczonymi trasami i ścieżkami także las lubański sprzyja rowerom. Jedyne co to właśnie ta kwestia możliwości

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertTreść komentarza: a moze ktos specjalnie zostawil te dane, bo chce gnoj zrobic komus.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:11Źródło komentarza: Ktoś urządził sobie wysypisko nad Formozą. Spacer z widokiem na śmieciAutor komentarza: wowTreść komentarza: Czytam, widzę, czuję po portfelu i myślę więc wiem na kogo głosować bez latarnika.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:01Źródło komentarza: Nie wiesz, na kogo głosować? Latarnik Wyborczy pomoże Ci podjąć decyzjęAutor komentarza: HahahahaTreść komentarza: Na pewno nie jest ukierunkowany na Trzaska, lewactwo nie maczało w tym paluchów, na pewno.. ;)Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:51Źródło komentarza: Nie wiesz, na kogo głosować? Latarnik Wyborczy pomoże Ci podjąć decyzjęAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Naprawdę nie można tego zrobić gdzieś na uboczu? Gdzie będzie możliwość normalnego poruszania się, więcej miejsca, a przy okazji nie będzie to utrudniać życia mieszkańcom? Nie mieszkam w centrum, więc niby mnie to nie dotyczy, ale pozamykają znowu ulice na kilka dni, narobią syfu, nastawiają badziewia, a później nawet nie ma jak tamtędy przejść i wszyscy się cisną. Chcą ściągnąć „tłumy” do centrum? Żeby o 21 zamknąć wszystko z każdej strony? I oczywiście karuzele przy samych murach, drzewach i ruchliwej ulicy, obsługiwane przez Ukraińców. Ktoś to w ogóle kontroluje pod względem bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni Lubania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama