Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 4 kwietnia 2025 04:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakaz dla motorowodniaków. Jutro spotkanie w Starostwie

Temat zakazu dla motorowodniaków na Jeziorze Leśniańskim i Złotnickim wraca kolejny raz. Tym razem tematem zajmą się stałe i doraźne Komisje Rady Powiatu Lubańskiego. W jutrzejszym spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Być może uda się wypracować rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron.
Zakaz dla motorowodniaków. Jutro spotkanie w Starostwie

Strefa ciszy na akwenach złotnickim i leśniańskim obowiązywała przez dwie dekady. Zmieniło się to z końcem lutego 2021 roku, gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę wyznaczającą Leśniańsko-Złotnicki Obszar Chroniony. W ten sposób rejon doliny Kwisy między Gryfowem a Leśną stał się terenami chronionymi ze względu na szczególny krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, mogący jednocześnie zaspokajać potrzeby mieszkańców związane z turystyką. 
Uchwała wprowadziła szereg działań na rzecz czynnej ochrony ekosystemów leśnych, lądowych i wodnych, wprowadziła również szereg zakazów chroniących dobra przyrodnicze. Jednak wśród nich nie znalazł się, obowiązujący przez dwie dekady, zakaz uprawiania motorowych sportów wodnych na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. W ten sposób motorowodniacy dostali zielone światło i zaczęli pojawiać się na tych akwenach.

Przez dwa letnie sezony ich obecność budziła mieszane uczucia. Jedni czerpali z tego pełnymi garściami, innym było to obojętne, a jeszcze inni wściekali się na hałas i wybryki jeźdźców na skuterach. Zdarzało się nawet, że dochodziło do awantur i wzywana była policja.

Petycje

W połowie listopada 2022 roku do Starostwa Powiatowego w Lubaniu i Lwówku Śląskim wpłynęły petycje podpisane przez 300 mieszkańców, którzy domagają się przywrócenia ciszy na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. Autorzy petycji podnoszą, że motorowodniacy zakłócają wypoczynek turystom, zagrażają obszarom chronionego krajobrazu przez zatruwanie środowiska spalinami, a wywołane przez ich ruch fale niszczą brzegi jeziora i stwarzają realne zagrożenie dla turystów i wędkarzy.  

Radni Powiatu Lubańskiego jeszcze w styczniu mieli głosować projekt uchwały zakładający wprowadzenie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na obu akwenach. Zgodnie z projektem zakaz miał obowiązywać przez cały rok, a wyjątek miały stanowić statki żeglugi śródlądowej oraz działania służb w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa oraz utrzymania technicznego zbiorników. 
Uchwałę jednak wycofano z obrad, na wniosek Klubu Żeglarskiego Izery. 
Klub zaproponował zająć się tematem jeszcze raz i wziąć pod uwagę rozwiązania korzystne dla wszystkich stron, jak choćby zamiast całkowitego zakazu proponował wprowadzenie ograniczeń czasowych i co do mocy wykorzystywanych jednostek. Tak, by mógł nadal prowadzić swoją działalność statutową, zresztą prowadzoną w tym miejscu już od 30 lat.

Spotkanie 

Temat wprowadzenia strefy ciszy na tych dwóch akwenach żywo interesuje mieszkańców, dlatego wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w spotkaniu stałych i doraźnych Komisji Rady Powiatu Lubańskiego 21 marca o godzinie 15. w Starostwie Powiatowym w Lubaniu, ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań, Sala Narad nr 62, II piętro, gdzie powiatowi radni zajmą się zakazem lub ograniczeniem używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na akwenie Jeziora Złotnickiego i zalewie Leśniańskim.

Zgodnie z art. 8a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r., poz. 1526) działalność organów powiatu jest jawna. Jawność działania organów powiatu obejmuje prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady powiatu i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów powiatu i komisji. Zatem każdy zainteresowany ma prawo wstępu na posiedzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkanka Leśnej 21.03.2023 10:40
Najlepszym rozwiązaniem będzie dopuszczenie skuterów z napędem elektrycznym (ECO). Jednostki napędowe elektryczne, na przykładzie samochodów elektrycznych mogą mieć potężny moment obrotowy nawet do 1000Nm. Przy takim momencie można latać nad wodą prawie w kompletnej ciszy.

Didio 20.03.2023 20:28
Jest 5000 chętnych pływać z silnikiem po tych akwenach a nie jakieś skanseny i nieczystość w jeziorach .kiedy ktoś zacznie badać jakoś wody w kwisie i jeziorach bo to jest ważne za komuny raki były teaz ich nie ma ciekawe czemu sanepid do roboty szczególnie w okresie maj wrzesień

Mieszkaniec;)) 20.03.2023 18:22
Jeżeli wędkarze mają zakoz pływania łódkami z silnikami spalinowymi to dlaczego skutery wodne moga? Wędkarz ma odległość 50m od brzegu a skutery pływają przy samych brzegach oni wszystko moga? I mało tego jeszcze po pijaku bo policja im nic nie zrobi. Powinni zakazać całkowicie silników spalinowych chyba że ta pani w powiecie co zezwoliła znów coś zmieni. Precz ze spalinami i hałasem.

Emma 20.03.2023 13:58
Mało fekalii z Swieradowa ,jeszcze spaliny?

Emma 20.03.2023 13:11
Czy mało jeszcze fekalii ze Swieradowa ? Potrzebne jeszcze spaliny? Super! Brawo !

turysta 20.03.2023 09:22
wywalić śmierdzieli ze skuterami, hałas wodą leci kilka kilometrów, co to za obszar chroniony i rekreacyjny jak jeden skuter zakłóca odpoczynek setkom innym i przyrodzie

Stefan 22.03.2023 12:23
Mi to najbardziej przeszkadzają śmieci , którymi usiany jest cały brzeg. Zostawiane przez oddających się rekreacji spacerowiczów, plażowiczów bądź wędkarzy. Zbiornik wodny nie jest niczyją własnością, a jedne sposoby wypoczynku nie są lepsze od drugich, także mądry gospodarz powinien ustalić takie zasady, aby wszyscy byli zadowoleni i aby każdy mógł odpoczywać tak jak lubi.

Reklama
Reklama
Paranienormalni
rajd rowerowy
Pchli targ
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jan-SanTreść komentarza: W obecnych czasach, wszechobecnego internetu i chociażby takich mediów jak eLuban czy strony lokalne na Facebooku - niech sobie zawiaduje gazetą Urząd Miasta w osobie sekretarza. Nie nazywajmy jej "tubą" skoro tubą będzie i dobrze - Urząd potrzebuje mieć medium dla prezentacji swojej pracy, planów i zbierania opinii. Szkoda gdyby uległa "zagładzie:" i odeszła na półki archiwum czy do muzeum.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:05Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: TomaszekTreść komentarza: No to jak sobie Wielki Heros Cnót Wszelakich czyli JaPa2 poczyta te komentarze to się wew grobie przewróci na któryś bok albo na brzuch - to znaczy w niebie... bo głoszą że odszedł do Domu Ojca czyli żyje.... Tylko dziwnym, że cuda ustały.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Jan Paweł II autorytetem dla młodych? Odpowiadają w sondażuAutor komentarza: Jędrek*Treść komentarza: Od 2014 do 2023 roku regularnie leżała, co piątek, na "moim" stole. Co się potem stało? Smutne.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Lubań. Rzecznik miasta przejął "Ziemię Lubańską"Autor komentarza: JanTreść komentarza: W kierunku Niemiec ... "0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu" - w końcu precyzja! wydech x 2,1 = co masz we krwiData dodania komentarza: 3.04.2025, 21:24Źródło komentarza: Pędzili po A4. Jeden po alkoholu, drugi miał na liczniku ponad 210 km/h
ReklamaPowiat Lubań
Reklama