Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 11:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Na lubańskim rynku trwa Jarmark Wielkanocny

Od 11. na lubańskim rynku trwa Jarmark Wielkanocny. Mieszkańcy chętnie odwiedzają stoiska ze świątecznymi przysmakami i ozdobami. Warsztaty zdobienia pisanek też cieszą się sporym zainteresowaniem. Jarmark czeka na gości do 18.
Na lubańskim rynku trwa Jarmark Wielkanocny

To już kolejny Jarmark Wielkanocny na lubańskim rynku. Stoiska aż uginają się od świątecznych przysmaków od lokalnych producentów. Na Jarmarku każdy znajdzie coś dla siebie, a ci którzy chcą poćwiczyć swoje umiejętności w świątecznych ozdobach, mogą do 17. wziąć udział w wielkanocnych, bezpłatnych warsztatach. 

Jarmark potrwa do 18. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Xyz 05.04.2023 16:03
Trzy chały , ot i jarmark cały . Będzie okazja do gratyfikacji dla organizatorów tej imprezy.

Zawiedziony 06.04.2023 08:11
Standardowo. Ale większość mieszkańców Lubania ma bardzo niskie wymagania, zaś młodzieży nikt nie słucha, choć mają ciekawe pomysły, by w tym smutnym jak p**** mieście w końcu coś się działo..

Jarmarczny jarmark 06.04.2023 09:21
A czego się spodziewałeś? Jak podaje wikipedia: Jarmark (niem. Jahrmarkt – targ doroczny) – rodzaj targu średniowiecznego o znaczeniu ponadlokalnym, będącego centrum wymiany towarów handlu dalekosiężnego. W średniowieczu była to jedna z podstawowych form wolnego handlu, głównie hurtowego. Jarmarki organizowano corocznie w stałych terminach, najczęściej przy okazji święta kościelnego. Przywileje świeckie i kościelne gwarantowały kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia (pokój jarmarczny, pokój królewski, pax Dei), a miejscowe władze miały obowiązek ograniczyć na czas jarmarku cechowy monopol sprzedaży i nadzorować prawidłowość dokonywanych transakcji (miary, wagi, ceny). Jarmarki trwały od 1–2 dni do 2 tygodni. Niekiedy na jarmarkach czas ten dzielono na terminy wystawiania towarów, zawierania umów i rozliczania zobowiązań. Masowy napływ na jarmarki kupców i klientów przyczyniał się do rozkwitu miast jarmarcznych. Od początku XII wieku funkcjonowały jarmarki, na których wymieniano towary z Bliskiego Wschodu oraz zachodniej i północnej części Europy. Najpopularniejsze były jarmarki szampańskie. Jarmarki pełniły również rolę wystaw i giełd towarowych, a transakcje oparte były głównie na kredycie. Rozwijały się rozmaite formy zobowiązań i spółek handlowych. W XVI wieku wraz z rozwojem komunikacji i pojawieniem się nowych form handlu rola jarmarków znacząco się zmniejszyła. W Polsce jarmarki upowszechniły się w XIII wieku w Gdańsku i we Wrocławiu, a w wiekach późniejszych we Lwowie, Łucku, Grodnie, Wilnie (głównie produkty leśne); Jarosławiu, Kłecku (sukna), Przemyślu, Przeworsku (woły); Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Toruniu (zboża) i Lublinie (wina węgierskie, zboża, woły). Na jarmarkach skupowano towary wywożone masowo (szlakami wodnymi i lądowymi) na zachód Europy (zboża, futra, woły, produkty leśne, len). Z zachodniej Europy przywożono sukno, wyroby metalowe, korzenie, wino, dobra luksusowe. Współcześnie nieliczne istniejące nadal jarmarki mają miejscowy zasięg lub stanowią rodzaj festynu (Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Jarmark Jagielloński w Lublinie lub coroczny jarmark odbywający się 15 sierpnia w Skotnikach). W potocznej polszczyźnie nazwy targ i jarmark używane są zamiennie.

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama