Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:19
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gdzie do najbliższego schronu? Dziś nie wiadomo, kto ma znać odpowiedź

Gdzie trzeba się ukryć w razie zagrożenia? Wojna w Ukrainie pokazała, że Polska ma poważny problem ze schronami. Mimo zapewnień, że to się zmieni, nic się nie zmieniło.

Schrony. Ich liczba i lokalizacja to gorący temat od ataku Rosji na Ukrainę. Ludzie chcieli wiedzieć, gdzie w razie niebezpieczeństwa mogą się ukryć. 

Na jaw wyszło przy tym, że polskie schrony – o ile w ogóle są – są w kiepskim stanie technicznym. Przez lata zapomniane, w wielu przypadkach nie nadają się już do użycia. W czerwcu ubiegłego roku w Sejmie mówili o tym Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA, i Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Za mało miejsca

Posłowie usłyszeli wtedy, że w całej Polsce jest 62 tys. miejsc, które można uznać za schrony. Jednak jest tam miejsce tylko dla 1,3 mln osób, czyli około 3 proc. społeczeństwa. Bartkowiak przyznał, że jest problem, bo np. w województwie śląskim jest 1450 schronów, za to w województwie wielkopolskim (poza Poznaniem) nie ma ani jednego.

Wszystkie garaże podziemne czy piwnice w konstrukcjach żelbetowych, a tak głównie budujemy od 50 lat, są na tyle dobrymi obiektami, że można je spokojnie uznać za miejsca schronienia, choć nie są prawdziwymi schronami. Nie byłbym jednak aż takim pesymistą, że nie ma w ogóle miejsc, gdzie można się schronić – uspokajał posłów Bartkowiak.

W październiku 2022 r. minister spraw wewnętrznych polecił strażakom sprawdzić stan nie tylko schronów, ale w ogóle miejsc, w których można się ukryć. Chodzi np. o piwnice i garaże podziemne.

Mapa na chwilę

Przegląd schronów miał trwać dwa miesiące i w grudniu w internecie PSP pokazała mapę schronów. Bardzo szybko zniknęła jednak z sieci, bo eksperci zaczęli wytkać jej braki. Otóż zaznaczono na mapie np. lokalizacje niejawne.

Kolejny problem: kto za to odpowiada?

Sprawa schronów ma teraz nową odsłonę, bo poważnie w tej kwestii działa rzecznik praw obywatelskich. Marcin Wiącek zajął się tematem, bo jeden z obywateli chciał się dowiedzieć, gdzie może się ukryć w razie zagrożenia. Nie dowiedział się tego ani od spółdzielni mieszkaniowej, ani od urzędów.

Przez lata za schrony odpowiadały samorządy. To się zmieniło po tym, jak PiS przeforsował Ustawę o obronie ojczyzny. Na jej mocy schronami zajmuje się... chyba nikt, bo nikt nie bierze na siebie odpowiedzialności. To ma się zmienić w nowej Ustawie o ochronie ludności, ale ta nie została jeszcze przyjęta.

Wiącek punktuje jednak, że nawet w tym nowym projekcie nie jest jasno napisane, kto odpowiada za schrony. 

„Trzeba zwrócić uwagę na proponowany przepis art. 98 ust. 3: "Za budowę, bieżące utrzymanie obiektów, o których mowa w ust. 1 odpowiada jego właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca". Oznacza to obciążenie kosztami właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców tego rodzaju obiektów, mimo że są to obiekty użyteczności publicznej, a w razie potrzeby mogą z nich skorzystać także inne osoby” – czytamy w piśmie rzecznika do szefa MSWiA.

Obywatel dalej nic nie wie

Resort informuje, że pracuje nad nowymi przepisami i nowymi zasadami dotyczącymi utrzymania schronów. Jednocześnie MSWiA przyznaje: 

„Odnosząc się do obowiązującego stanu prawnego, należy stwierdzić, że aktualnie brak jest przepisów wskazujących wprost podmiot, którego zadaniem byłoby udostępnianie informacji o lokalizacji schronów” – czytamy.

W tej sprawie ministerstwo – jak czytamy dalej – stoi na stanowisku, że trzeba w takim przypadku stosować inne przepisy, np. Prawo geodezyjne i kartograficzne, zgodnie z którym to starosta ma prowadzić taki spis.

Ale i w takiej interpretacji jest jeszcze jeden problem. 

„W związku ze wskazanym powyżej brakiem regulacji ustanawiających wymogi techniczne i zasady eksploatacji schronów jednoznaczna identyfikacja takich obiektów jako schronów nie jest możliwa” – przyznaje MSWiA.

Obywatel, który poskarżył się na ten bałagan rzecznikowi praw obywatelskich, dalej nic nie będzie wiedział. Tylko co w razie wybuchu wojny? 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

księginiarz 11.04.2023 13:28
Schronów nie ma i nie będzie!

Zamkowy 08.04.2023 16:28
Kolejne miejsce to zamek Czocha lochy są wiec schron dla ludzi z Leśnej jest

Tom7 07.04.2023 11:24
Oj zapomniałem, a po co wam schron jak w mieście nie działa system powiadamiania (syreny na UM) jak zobaczycie błysk będzie już za pózno.

Tom7 07.04.2023 11:18
A jak muzułmanie zdobędą Lubań całe lewactwo będzie ryczeć że władze nie zbudowały żadnego meczetu. Lewacki portal.

Gracjanna 07.04.2023 09:58
Jak ruszy wielka niezwyciężona armia Putina to zaczniemy budować nowe i porządkować te które pozostały po Niemcach schrony. Coś tak jak z tym pożarem i kopaniem studni. Typowo polskie panie burmistrzu i starosto!

Fck 06.04.2023 22:04
Morawiecki mówił dziś że strony mamy na 48mln ludzi .

Stanisław 06.04.2023 20:44
To może Pan Burmistrz się wypowie na temat Lubańskich schronów. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć.

hart 06.04.2023 18:16
na terenie dawnego ZNTK był schron. wejście do schronu znajdowało sie przy schodach prowadzących do dawnej białej bramy ( przychodni zdrowia ), osobiście w latach 80 malowałem w nim podłoge , znajdowały sie tam filtry powietrza i inne urządzenia

czesio 06.04.2023 15:00
szykuje sie nowa obietnica przedwyborcza na dotacje BUNKIER PLUS

Zwiedzacz 06.04.2023 15:50
Już dawno była. Możesz legalnie zbudować bunkier na swojej posesji 35m2

!!! YebaćPIS !!! 07.04.2023 06:37
Czyli pranie kasy jak m. in. przy CPK Plus. Polityczni odszczepieńcy i łgarze.

Bozena 06.04.2023 14:58
Ludzie jakie schrony ,to bylo dobre 80 lat temu ,teraz istnieją bomby penetrujace wybijają się ponad 30 metrowy grunt ,termo ,i inne ,a nawet psychiatrzy, jeszcze nie użyli ,ale kto wie .Najwazniejsze ,że minister obrony wraz z kolegami przewiezione mają ewakuację z kraju.

Janosik 06.04.2023 14:48
Uuuu w leśnej jest schron pod filarami grupa patoli codziennie trzyma wartę

Eustachy 06.04.2023 14:39
A sztolnie pod Kamienna Góra można uznać za schron?

Zwiedzacz 06.04.2023 15:53
Częściowo w sytuacji bardzo skrajnie awaryjnej pewnie tak.

obywatel 07.04.2023 08:50
Nie, one same się walą. Nie czytałeś ostatnio o zapadlisku że się zawalił jeden korytarz? Wejdziesz i nie wyjdziesz.

Hogsofwar 06.04.2023 13:50
W Lubaniu gdzie mamy schrony ? . Jeden jest tam gdzie jajka Wielkanocne stoją w centrum . A dalej nic , podobne wejście widziałem koło netto ale nikt tego od lat pewnie nie otwierał . Przed PKP na przejeździe kolejowym ( tam gdzie woda stoi zawsze na drodze też jest podobno schron . Do tego czytałem że były zentek miał schrony . Mamy stare budowle które też mogą mieć piwnice tylko nikt tam nie wchodzi i nie pozwala zwiedzać - a chętnie bym tam pochodził

Zwiedzacz 06.04.2023 15:49
Na terenie pkp i w okolicach zakładu byłego taboru kolejowego jest conajmniej 4-5 schronow po 20 os. 3 z nich zwiedzałem, czwarty jest zasypany zaraz za wejściem. Lubań jest naszpikowany takimi schronami ok(20-30) obiektów z 2wś Niestety są nieużywane i nie mają żadnego zaplecza (brak wody światła, zapasów itp) i jedynie cpuni albo bezdomni tam siedzą. Żaden znany "schron" w Lubaniu nie jest przygotowany na chociażby jedna osobę powyżej 3dni. Twoja jedyną opcją jest liczyć na to że nic się nie wydarzy, bo będzie jak w Turcji po wstrząsach albo nogi za pas i za Nysę. Legenda medialna głosi że pod urzędem miasta jest ogarnięty schron ( pewnie coś Ala piwnica ) dla 200os z zapasami na ilestam.

Hogsofwar 06.04.2023 21:33
Zwiedzacz o mnie się nie martw 😊. Może odkopiemy dawną fabrykę GEMA

Iwona 11.04.2023 07:27
To.dlatego urzedasy się nie martwią. Oni będą mieli gdzie się schronić a reszta niech się ratuje jak moze.Poza tym władzą ma inne priorytety. Kiedyś była obrona cywilna a dziś glowa pusta

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama