Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 15 kwietnia 2025 19:29
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama
Reklama

Wielki Tydzień. Co dla wiernych oznacza każdy dzień?

Zaczyna się Wielki Tydzień, który poprzedza Wielkanoc. Kilka najbliższych dni dla wiernych będą czasem zadumy, refleksji. Każdy z tych dni jest też religijną pamiątką.

Niedziela Palmowa była pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie witany był przez tłumy. To początek Wielkiego Tygodnia – czas przygotowania się od świąt wielkanocnych.

Wielki Poniedziałek

Drugi dzień Wielkiego Tygodnia i początek ścisłego przygotowania się do świąt. Dla wielu osób oznacza to także start z domowymi porządkami, ale w sferze wiary oznacza to co innego. To pamiątka namaszczenie Jezusa w Betanii. 

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie Marta, Maria i Łazarz zorganizowali dla niego ucztę. Wtedy właśnie Maria namaściła stopy drogocennym olejkiem nardowym – jako wyraz szacunku i miłości. 

Tego samego dnia Jezus nauczał w świątyni, odprawiając kupców.

Obrzędy liturgiczne tych dni są tak skomponowane, aby ułatwić odtworzenie wydarzeń bezpośrednio związanych z tajemnicą odkupienia rodzaju ludzkiego, pobudzić do refleksji i wielkiej wdzięczności, doprowadzić do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, odnowić pierwotną gorliwość w służbie Bożej.

Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie dopuszcza nawet uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się je na czas po Wielkanocy i po jej oktawie (np. uroczystość Zwiastowania) – informuje radioniepokolanow.pl.

Wielki Wtorek 

To moment skupienia się na modlitwie, przygotowania się na przyjście Chrystusa. To także czas wyciszenia i pokuty. Ze spowiedzią nie trzeba czekać na ostatnią chwilę, ale można pójść do konfesjonału wcześniej. 

„W tym dniu wspomina się m.in. zapowiedź zdrady Judasza oraz zaparcia się Piotra. Choć Wielki Wtorek nie ma tak wyraźnych obrzędów liturgicznych jak Wielki Czwartek czy Wielki Piątek, jego znaczenie tkwi w przygotowaniu duchowym do nadchodzących wydarzeń Paschy. Ewangeliczne opowieści o tym dniu, takie jak przypowieść o pannach mądrych i głupich czy o talentach, podkreślają konieczność czuwania i wierności” – czytamy na ewtn.pl.

Wielka Środa 

Kolejny dzień przygotowań. Wiele parafii w tym momencie mocno zachęca do spowiedzi i organizowane są np. noce konfesjonałów. 

W Biblii ten dzień został opisany jako moment zdrady Jezusa Chrystusa, której dopuścił się Judasz Iskariota. Apostoł, jeden z najwierniejszych uczniów Jezusa, omamiony wizją zarobku, postanowił wydać nauczyciela Sanhedrynowi.

Wielki Czwartek 

Nie należy w całości do Triduum Paschalnego, bo to zaczyna się wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Czwartek nie organizuje się porannych mszy, za wyjątkiem Mszy Krzyżma w katedrach.

Liturgia kościelna w Wielki Czwartek kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy na pamiątkę pojmania i uwięzienia Jezusa. Ten klimat opuszczenia i bólu niech pojawi się we wspólnej modlitwie wieczornej i śpiewie pieśni „Ogrodzie oliwny”.

Wielki Piątek

Dzień wyjątkowy – bez eucharystii. To też dzień upamiętniający ukrzyżowanie Jezusa. Zgodnie z przekazami ewangelicznymi – około godziny 11 rozpoczęła się droga Jezusa na Golgotę. O godz. 12 został ukrzyżowany, a po 3 godzinach – skonał.

W tym dniu obowiązuje post ilościowy i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. O godz. 15 odmawia się koronkę do Bożego Miłosierdzia. Kościelna liturgia koncentruje się na adoracji krzyża i słuchaniu opisu Męki Pańskiej.

Wielka Sobota

Dzień ciszy. W Wielką Sobotę nie ma już obowiązku postu wynikającego z przykazań kościelnych, ale wiele osób jednak pości. W Wielką Sobotę święcimy pokarmy. W tradycyjnym koszyku muszą być: pisanki, kiełbasa, pieczywo, sól i pieprz.

Wieczorem odbywa się Wigilia Paschalna – to najważniejsza liturgia w ciągu całego roku.

Wielka Niedziela

Pierwszy dzień Wielkanocy, w którym obecność wiernych w kościele jest obowiązkowa. To też dzień uroczystych, rodzinnych śniadań, odpoczynku, spotkań z bliskimi. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krzysiek 15.04.2025 06:22
Uważam, że bajki Christiana Andersena były bardziej wiarygodne niż te wszystkie gusła.

Redemptor 14.04.2025 15:55
Pytacie co oznacza tak zwany Wielki Tydzień? Obecnie nic - tak jakby go nie było. Wiara odchodzi a szczególnie wśród młodych - już nie młodzieży. I dobrze. Bo komu potrzebne jakieś wierzenia i zabobony. Kościół wyparł jeden zabobon czyli religię słowiańską - a wprowadził w to miejsce własny, tyle że bardziej ekspansywny, konflikto-genny, pasożytniczy i ukierunkowany głównie na mamonie. Jak to powiadał - o świętobliwa zgrozjo - ich arcybiskup - wielebny Desmond Tutu: "Kiedy katoliccy misjonarze po raz pierwszy przybyli do Afryki mieli Biblię, a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli nam: "Módlmy się". Zamknęliśmy oczy do modlitwy. A kiedy je otworzyliśmy - my mieliśmy Biblię, a oni ziemię." Amen

Roman 14.04.2025 15:47
Stop sekciarzom !

Reklama
Reklama
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ILITreść komentarza: Pewnie nie było posypane .Data dodania komentarza: 15.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Piaskarka wypadła z drogi między Świeradowem a Szklarską PorębąAutor komentarza: Uśmiechnięty poranekTreść komentarza: Wszystko cacy,wszystko pięknie pomijając fakt że wykonawca pieprzy się z tą robotą już kupę czasu.A ja mam pytanie do burmistrza Wieczorka ,kiedy skutecznie naprawicie nowe oświetlenie na ulicach Tkackiej, Granicznej,Piramowicza, Mikołaja i Szkolnej bo kolejny raz nie działa.To że nazywa się Pan Wieczorek nie znaczy że my mieszkańcy centrum musimy mieć co kilka dni wieczny wieczorek na tych ulicach.Jeśli nie chce się Pan sam wypowiedzieć na ten temat,to przecież jest w tym mieście złotousty niedorzecznik który wszystko wie najlepiej.Niech skleci jakąś wypowiedź w tym temacie.Może będzie jaśmiej.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 15:37Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowaneAutor komentarza: GumiśTreść komentarza: Jeżeli istnieje wyższa cywilizacja to to co widać na załonczonym obrazku to serial albo kabaret komedia .Po pierwsze pojęcie resocjalizacja jest pustym słowem nie istniejącym.Po drugie te zbłąkane owieczki na sterydach z tymi tatuażami i pociętymi łapami jacy to oni,,,,,,,,,,, podcinali sie i pokazywali jacy oni ho ho..Czyli mam rozumieć że od dziś mają Boga w sercu po wyjściu państwo będzie się ubiegało o wykwalifikowanych silnych do tego katolików ,,,,,,,,,praca od dziś 10 tys na początek. I po trzecie jak widzę tych chłopów w tych sukienkach do tego nie zrozumiała dla mnie jest hierarchia w kosciele może Biskupie zacznij nawracać w kościele tych zakamuflowanych homo księży bo parę kilometrów jest do kościołów (wielu) np Rudzica okręg Zgorzelecki Henryków bodajże w promieniu 10 km od Zareby 14 afer to normalne???????? I tylko z Rudzicy ksiądz poniósł konsekwecje bo tylko i wyłoncznie udowodnili iż okradł kurię na ponad 300 tys bo że tam dzieci to nie ważne tylko się kasa liczy.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 14:35Źródło komentarza: Biskup odwiedził Zakład Karny w Zarębie. Bierzmowanie i poruszające przedstawienie osadzonychAutor komentarza: OnTreść komentarza: Tak samo jak pieniądze na remont szkoły muzycznej tzw zameczek na kamiennej. Z pieniędzy powodziowych, bo dach zalało, to co ma powiedzieć zwykły Kowalski co w takich przypadkach musi się wykłócać z ubezpieczalniami. To na mosty i wały nie ma, ale na razie coś jest:/Data dodania komentarza: 15.04.2025, 14:28Źródło komentarza: Lubań. Kiedy będą pieniądze na odbudowę stadionu?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama