Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Zgorzelec
W ramach akcji 19.04.2023 w Forum Kultury Synagoga Görlitz organizatorzy wraz z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych z Polski i Niemiec wykonają papierowe żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci. Przygotowaniu papierowych kwiatów będzie towarzyszyć krótki rys historyczny wydarzeń. Wykonane żonkile zostaną rozdane mieszkańcom Görlitz i Zgorzelca w ramach spaceru po Europamieście.
Każdy może dołączyć do akcji
Warto przypiąć papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o Powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Żonkile można wykonać samemu - szablon można pobrać tutaj, wydrukować i wyciąć.
Napisz komentarz
Komentarze