Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 23:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Najwięcej kradzieży w Lubaniu

Blisko setkę kradzieży i kradzieży z włamaniem odnotowali policjanci na terenie powiatu lubańskiego w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ze statystyk jasno wynika, że najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce na terenie objętym działaniami KPP w Lubaniu.
Najwięcej kradzieży w Lubaniu

Kradzieże i kradzieże z włamaniem to jedne z najczęstszych i najbardziej uciążliwych społecznie występków. Złodzieje ukradną wszystko co przedstawia jakąkolwiek wartość. Ostatnio pisaliśmy o kradzieży ślizgawki należącej do 1,5 rocznego dziecka, czy spuszczonym paliwie z wozu strażackiego i okradzionej remizie. Giną samochody, motory, rowery, ale też ogrodzenia czy latarnie uliczne. Okradane są sklepy, stacje paliw, prywatne domy ich piwnice czy zabudowania gospodarcze.

Wydawać by się mogło, że popularniejsze są kradzieże, gdyż to one obarczone są najmniejszym ryzykiem. Kara zależy od wartości zrabowanej rzeczy. Przy odrobinie wstrzemięźliwości czyn taki może zostać uznany za wykroczenie co jest bardzo korzystne dla sprawcy. Rzeczywistość jest zgoła inna, w statystykach królują kradzieże z włamaniem, które zawsze kwalifikowane są jako przestępstwo. Dzieje się tak zapewne dlatego, że zysk z takiej kradzieży jest zdecydowanie większy.

W związku z napływającymi do nas informacjami o tym przestępczym procederze postanowiliśmy poprosić o statystyki kradzieży i kradzieży z włamaniem na terenie powiatu lubańskiego za miesiące kwiecień, maj i czerwiec.

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu dzieli się na Komisariat Policji w Leśnej z Rewirem Dzielnicowych w Świeradowie-Zdroju oraz Posterunek Policji w Olszynie. Statystyki jakie otrzymaliśmy od asp. Magdaleny Juźwickiej z KPP w Lubaniu podzielone są według takiej właśnie struktury.

Kradzieże i kradzieże z włamaniem na terenie powiatu lubańskiego w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku:

KRADZIEŻE Z WŁAMANIEM                

  • zgłoszono - 62
  • wykryto (ujawniono) - 3                        

w tym:
KPP Lubań - 37                
Komisariat Leśna - 19                
Posterunek Olszyna - 6

KRADZIEŻE                

  • zgłoszono - 39                
  • wykryto (ujawniono) - 6        

w tym:        
KPP Lubań - 25                
Komisariat Leśna - 12                
Posterunek Olszyna - 2

w tym kradzieże pojazdów - 2        

KPP Lubań  - 1        
Komisariat Leśna - 1

Na teren objęty działaniem funkcjonariuszy z KPP w Lubaniu składają się gminy Lubań - miejska i wiejska oraz gmina Siekierczyn, łącznie około 32,5 tys. mieszkańców. W ten sposób na 1000 mieszkańców przypada 2,3 przypadki kradzieży i kradzieży z włamaniem.

Na terenie objętym działaniem Komisariatu w Leśnej mieszka nieco ponad 16 tys. mieszkańców (miasto i gmina Leśna, Świeradów-Zdrój oraz gmina Platerówka). Tu w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada 1,9 kradzieży i kradzieży z włamaniem.

Posterunek w Olszynie opiekuje się najmniejszą liczbą ludności, na jego terenie zamieszkuje około 6,5 tys. mieszkańców, tu przypada 1,2 kradzieży i kradzieży z włamaniem na każde 1000 mieszkańców.

Liczb mówiacych o wykrywalności pozwolimy sobie nie komentować.


 

W związku z publikacją powyższego artukułu otrzymalismy od Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu komunikat, który publikujemy poniżej.

W nawiązaniu do artykułu pn. „Najwięcej kradzieży w Lubaniu” ukazanego na stronie internetowej eLuban uprzejmie informuję, iż Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu nie podała pełnych danych uwzględniających faktyczny stan zaistniałych przestępstw kryminalnych na terenie powiatu lubańskiego za okres I półrocza 2017 roku.

Analizując strukturę i poziom przestępczości kryminalnej powiatu należy zwrócić uwagę na wzrost poziomu bezpieczeństwa widoczny w skuteczności pracy lubańskiej Policji. W I połowie 2017 roku Policja wszczęła 204 postępowania przygotowawcze czyli o 58 mniej niż w porównaniu do analizowanego okresu ubiegłego roku. Co za tym idzie spadła liczba poważnych przestępstw kryminalnych ( kradzież, włamania). Jednocześnie możemy stwierdzić, że utrzymała się wysoka wykrywalność sprawców przestępstw. Wskaźnik wykrywalności w tej kategorii wyniósł 66,6 za I półrocze 2017 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje:

  • spadek zaistniałych kradzieży na terenie powiatu lubańskiego.

Wszczęto 73 postępowania przygotowawcze czyli o 44 mniej niż w I półroczu 2017 roku. Wykrywalność zatrzymań sprawców przestępstw w tej kategorii wyniosła 54,8. Podobnie dane kształtują się za II kwartał br. gdzie wszczęto 35 postępowań czyli o 27 mniej do roku ubiegłego, wykrywalność 39,1.

  • niemal na takim samym poziomie utrzymała się tendencja włamań na terenie powiatu.

W I półroczu 2017 roku wszczęto 93 postępowania przygotowawcze tj. o 8 mniej niż w roku ubiegłym. Wskazuje, to na korzystną tendencję spadkową zaistniałych zdarzeń. Wykrywalność sprawców przestępstw uzyskana został na poziomie 68,5. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do II kwartału br. o 13,4.

Duża aktywność Policji w ujawnianiu i ściganiu sprawców przestępstw przełożyła się bezpośrednio na liczbę podejmowanych w I półroczu 2017 roku interwencji. Łącznie Policjanci przeprowadzili 3278 różnych interwencji w trakcie , których wylegitymowano 18003 osób. Podczas przeprowadzonych działań zatrzymano i osadzono w areszcie policyjnym 164 osoby, wśród nich sprawców przestępstw kryminalnych. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu przeprowadzili 6597 kontroli pojazdów. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze przebadali na zawartość alkoholu w organizmie 10279 kierujących oraz ujawnili 3434 wykroczenia drogowe.

Przy uwzględnieniu potrzeb społeczeństwa nadal kontynuowane będą działania mające na celu eliminację przestępstw w kategoriach najbardziej dokuczliwych społecznie. Pragniemy przypomnieć, że poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego też Policja stworzyła narzędzie komunikacji między Policją a społeczeństwem tj. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwalająca Policji na czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń (mapa statystyczna) oraz umożliwiająca mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych (mapa interaktywna) podlegających sprawdzeniu przez Policję. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. Zachęcamy do korzystania z tych aplikacji.

KPP w Lubaniu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Xyz 19.07.2017 12:35
Zamiast łapać prawdziwych bandytow to policja szuka trawki u młodzieży.. W końcu i tym statystyki nabija, a jak ktoś nic nie ma to zawsze spisany zostaje, co za tym idzie statystyki kontroli rosną ;)

Herakliusz 18.07.2017 17:12
A co na to wasi wielebni szamani - tak zwani duszpasterze. Czy oni nie widzą że ich ideologia zbawienia i odkupienia odeszła w piekielne czeluście?

Galileon1 18.07.2017 19:06
Ilekroć mendia grzmią o zbrodniach wszelakich dokonywanych przez Podlaków jakoś tak przy tej okazji cicho o "pokoleniu JaPa Drugiego"... Przypomina mi to koincydencyjną ciszę nad pamiętną "pielgrzymką tysiąclecia" po której nastąpiła "powódź tysiąclecia" - pisze się i mówi o drugiej nie wspominając o pierwszej i vice versa... Oto Autocenzura-Starsza Córka nieboszczki Cenzury - w działaniu!!

Efreet 18.07.2017 16:54
Lepiej się chować w krzakach i kierowców łapać bo to łatwiejsze jest niż bieganie za wlamywaczami

hłe hłe 18.07.2017 16:07
Niechcący prawdziwe statystyki podali?

Herakliusz 19.07.2017 11:02
Powiadają weterani tej służby, że w czasach PRL-u za taka wykrywalność wymienili by cala załogę łącznie z naczalstwem.

misiak345 18.07.2017 14:19
Wymienia się Olszynę i Leśną a o Zarębie szanowna policja zapomniała?! Osobiście wiem o kradzieży pojazdu i dwóch włamaniach. Było spokojnie a teraz to debile z Rudzicy rządzą i nic z tym się nie robi.

cccew 18.07.2017 14:06
Złodzieje czują się bezkarnie bo brakuje kamer i nadzoru... Nie ma też patroli nocnych w policji i straży miejskiej, która by w nocy patrolowała tereny. Powinny być specjalne numery alarmowe nocne jeśli widzisz podejrzane osoby dzwonisz i policja pojawia się w kilka minut, a nie po godzinie.

Herakliusz 18.07.2017 09:05
Trzeba by jednak skomentować fakt, że - jak twierdzą starzy policjanci - za późnego i bezbożnego PRL-u nie notowano aż tylu kradzieży i włamań. Może dlatego, że "lud boży" nie był objęty przymusową katechezą i nie znał przykazania bożego - "nie kradnij".Spowiedź święta też nie była tak powszechna. Teraz złodziej idzie na ucho pogadać z szamanem i ten mu grzech odpuszcza - jest po tym oczyszczony i może planować kolejne skoki.O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!

Galileon1 18.07.2017 19:11
Zaiste!! - tem sposobem wyspowiadany nie ma grzechu a okradziony - portfela, roweru, auta, komputera etcetera!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama