Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 07:48
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Klasa regionalna w Lubaniu. Konferencja wyjaśniająca ideę projektu

W roku szkolnym 2023/24 w ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu grupa uczniów pierwszej klasy rozpocznie naukę w pierwszej w Polsce klasie o profilu regionalnym. W trakcie czterech lat nauki w klasie z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim uczniowie dodatkowo posiądą szeroką wiedzę na temat samego regionu i możliwości rozwoju jakie on daje.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Klasa regionalna będzie miała gigantyczne znaczenie dla naszego regionu. Od wielu lat, obracając się w kręgu osób, które mają do czynienia z regionem, można odnieść wrażenie, że dominuje narzekanie, że jest jeszcze wiele do zrobienia i jest bardzo wiele niewykorzystanych potencjałów, że nie wykorzystujemy atutów i walorów naszego otoczenia, nie potrafiąc ich sprzedać i zarobić na nich pieniędzy. Dlatego długo myśleliśmy jak zrobić, by szeregi osób, które potrafią wyszukiwać potencjały i skutecznie je wykorzystywać stale rosły. By nie było tak, że przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat w naszej przestrzeni dostrzegamy dwie, trzy, albo jedną osobę zaangażowaną w region. - mówił w trakcie konferencji Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które patronuje klasie regionalnej.

Celem stworzenia klasy jest wychowanie grupy praktyków, którzy poznają po trzech stronach granic ludzi, którzy wdrożyli w życie własne projekty i z sukcesami je rozwijają. W ciągu czterech lat nauki młodzież uczyć będzie się dostrzegać potencjały, jak z różnych projektów zdobyć na nie pieniądze i jak wdrożyć je w życie.

Chcemy by były to osoby, które będą miały realną styczność z praktyką. Cel tej klasy jest jeden - wykształcić liderów rozwoju regionalnego.- wyjaśniał dyrektor lubańskiego muzeum.

Wszystko o klasie regionalnej powiedziano w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 20 maja 2023 roku w centrum Lubania. W konferencji udział wzięli: Renata Czuj, dyrektor ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Adrian Lipin, regionalista i współtwórca programu nauczania dla klasy regionalnej oraz Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z konferencji.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eiko 22.05.2023 11:45
Mam nadzieję że dzieci tych państwa zasilą szeregi tych klas, nie mat-fiz, nie biol-chem tylko właśnie te regionalne i niech eksperymentują

AS 22.05.2023 09:28
Dziś w radiu Wrocław powołując się na eluban mówiono o tej inicjatywie. Prowadzący mówił o Zespole Szkół Podstawowych, o nie Ponadpodstawowych. Teraz mnie to nie dziwi, ponieważ w artykule jest tylko skrót ZSP im.A. Mickiewicza.

Arek 22.05.2023 08:34
Znowu chore pomysły. Nauczyciele będą mieć pracę, szkoła ponownie wraca do kształcenia bezcelowego. Komu to potrzebne? Uczniowie i rodzice będą oszukani.

rodzic 22.05.2023 08:27
poroniony pomysł, jako rodzic nigdy bym nie wysłał dziecko do takiej klasy, ale szkoła nabierze uczniów którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić nie myśląc o ich przyszłości

PrzerażonaMama 21.05.2023 16:11
Masakra, po co to komu? Grupa praktyków w ogólniaku? A co robią nauczyciele w ramach godzin wychowawczych? A może tak też trochę etyki? I oby nasze dzieci nie uczyli przypadkowi matematycy czy ekonomiści, bo efekty jak widać, słychać i czuć.

Matka absolwentki 21.05.2023 22:01
Ten ogólniak, to również inne kierunki poziomu kształcenia średniego. Na dziś nie mamy na rynku dobrych regionalnych menedżerów, kadry rozwijającej region na poziom wyższy niż podstawowy. Pani chyba nie rozumie strategii regionu i rozwoju powiatu. O ile pamiętam to nauczyciele w Mickiewiczu uczą od wielu lat Ci sami, a nie przypadkowi. Uczelnie kształcą nauczycieli do tej szkoły. Dziś w szkole średniej zaczyna się już kształcenie praktyczne, a kontynuują ją Uczelnie. Mało kto wie, że z Mickiewicza wyszło wielu dobrych polonistów, ekonomistów, dziś już menedżerów, czy inżynierów, którzy kontynuowali na studiach. Nie wspominam, że wiele pielęgniarek to absolwenci, którzy kończyli Mickiewicza, jako szkołę średnią i szli dalej na studia.

Ot, całe wieloletnie myślenie 21.05.2023 13:00
Na prawdę nie trzeba długo myśleć, jak to robicie. Trzeba ruszyć głową, nawiązać alianse z Uczelniami, sprowadzić ich tu, pokazać, zrobić audyt terenowy przede wszystkim z przedsiębiorcami. Być może zrobić delegację na regiony zachodnie i choćby podpatrzeć, jak oni robią turystykę od wielu lat. I wtedy zamienić nasze tereny poprzemysłowe na turystyczno rekreacyjne. Zrobić porządny i dobry program dla kształcenia praktycznego, a z Uczelniami dogadać się na kontynuację, bo to, że zrobicie kierunek, to jest potencjał dla Uczelni, które będą to rozwijać. Jesteśmy regionem w większości turystycznym i te kapitały należy wykorzystać. W naszym przypadku regionalizm, to sposób na nową strategię tutejszych i sąsiednich wsi, gmin, powiatów, być może całej południowo-wschodniej części województwa, a nawet część południo-zachodniej tej transgranicznej. Mickiewicz ma potencjał, ale nie samodzielnie. Włączyć w to Uczelnie i zrobić wspaniały alians tych organizacji przede wszystkim z partnerami gospodarczymi(przedsiębiorcami).

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama