Klasa regionalna będzie miała gigantyczne znaczenie dla naszego regionu. Od wielu lat, obracając się w kręgu osób, które mają do czynienia z regionem, można odnieść wrażenie, że dominuje narzekanie, że jest jeszcze wiele do zrobienia i jest bardzo wiele niewykorzystanych potencjałów, że nie wykorzystujemy atutów i walorów naszego otoczenia, nie potrafiąc ich sprzedać i zarobić na nich pieniędzy. Dlatego długo myśleliśmy jak zrobić, by szeregi osób, które potrafią wyszukiwać potencjały i skutecznie je wykorzystywać stale rosły. By nie było tak, że przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat w naszej przestrzeni dostrzegamy dwie, trzy, albo jedną osobę zaangażowaną w region. - mówił w trakcie konferencji Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które patronuje klasie regionalnej.
Celem stworzenia klasy jest wychowanie grupy praktyków, którzy poznają po trzech stronach granic ludzi, którzy wdrożyli w życie własne projekty i z sukcesami je rozwijają. W ciągu czterech lat nauki młodzież uczyć będzie się dostrzegać potencjały, jak z różnych projektów zdobyć na nie pieniądze i jak wdrożyć je w życie.
Chcemy by były to osoby, które będą miały realną styczność z praktyką. Cel tej klasy jest jeden - wykształcić liderów rozwoju regionalnego.- wyjaśniał dyrektor lubańskiego muzeum.
Wszystko o klasie regionalnej powiedziano w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 20 maja 2023 roku w centrum Lubania. W konferencji udział wzięli: Renata Czuj, dyrektor ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Adrian Lipin, regionalista i współtwórca programu nauczania dla klasy regionalnej oraz Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu z konferencji.
Napisz komentarz
Komentarze