Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 03:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jutro Dzień Matki. Jest starszy, niż sądzisz

Ta data często wypada nam z głowy. Nagle wiele osób uświadamia sobie, że dziś jest Dzień Matki i pędzi do kwiaciarni albo sięga po telefon, żeby złożyć życzenia.

Pamięta się o Dniu Dziecka, o urodzinach, często o imieninach. Ale jakoś data Dnia Matki trudno zapada w pamięci. Nie wiadomo czemu tak się dzieje, ale dla wiele osób jest zaskoczeniem.

Dlatego przypominamy, że Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W tym roku wypada on w najbliższy piątek. Dla przyzwoitości dodajmy, że Dzień Ojca jest niemal równo miesiąc później – 23 czerwca.

Długa historia

Skąd wzięło się to święto. Niektórzy wywodzą je aż ze starożytnego Egiptu. Inni upatrują źródeł w Grecji i starożytnym Rzymie. Każda z tych tradycji łączy się z religijnymi kultami kobiet bogiń.

Kiedy nastała era chrześcijaństwa, a zatem wiary w jednego Boga, to boginie odeszły w niepamięć. Wraz z nimi także towarzyszący im kult i tym samym starożytne świętowanie dotyczące matek.

Jednak w XVII wieku ta tradycja wróciła. Stało się to za sprawą Anglików i Szkotów, którzy zaczęli urządzać „Niedzielę u Matki”. Nie było to wydarzenie cotygodniowe, ale obchodzone raz w roku – w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. To był czas wolny, nie pracowało się, a dzieci miały okazję podziękować mamom za opiekę.

Takie niedziele narodziły się w sposób bardzo naturalny. Otóż wielu chłopców i dziewcząt pracowało jako służba w rezydencjach dworskich, ale tego właśnie dnia mieli wolne. Jechali więc do swoich wiejskich domów spotkać się z rodziną. Z matkami. Córki z tej okazji piekły Ciasto Matczyne i przywoziły je do domu. Miał to być znak szacunku i miłości.

Tak było do początku XIX wieku, kiedy tradycja zamarła. Dzień Matki (tak to nazwijmy) wrócił dopiero po II wojnie światowej.

Dzień Matki: Polska

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy obchodzono w 1914 roku. To był 26 maja. Chociaż część historyków wskazuje, że nie było wtedy jednej ustalonej daty. Może na to wskazywać fakt, że w 1934 r. był to 13 maja, a w 1939 r. 7 maja. Organizacją święta zajmowało się PCK.

Dlaczego zatem jest to 26 maja? Bo przyjęto, że w 1914 roku po raz pierwszy Dzień Matki w Polsce obchodzono właśnie tego dnia. Dodajmy, że w Krakowie. I to właśnie ta data trafiła do kalendarza. 

Dzień Matki: USA

Ale to wszystko w Europie, bo w USA święto ma inny rodowód. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię społeczną na rzecz ustanowienia Dni Matczynej Pracy. Kobieta mówiła głośno, że rodzicielki nie są doceniane i trzeba zwrócić na ich poświęcenie większą uwagę.

Pomysł został nagłośniony dużo później. Od 1872 r. w promowanie Dnia Matek dla Pokoju zaangażowała się Julia Ward Howe. To amerykańska abolicjonistka, działaczka społeczna, aktywistka polityczna i finalnie w 1905 roku został ustanowiony Dzień Matki.

Świętowanie „rozlało” się po USA, a w 1914 Kongres i prezydent Woodrow Wilson uznali przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama