Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Duże zmiany na drogach. W życie wchodzi zakaz wyprzedzania ciężarówek

W języku kierowców nazywa się to wyścigiem szczurów. Bywają niebezpieczne dla innych kierowców. Dlatego od 1 lipca takie wyczyny tirów będą już karane.

Sprawa została sfinalizowana w ekspresowym tempie. Niespodziewanie w maju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił, że ma zamiar wprowadzić zakaz wyprzedzania ciężarówek przez ciężarówki. Nie dotyczy to każdej trasy w Polsce, a wyłącznie dróg ekspresowych i autostrad. Podobne rozwiązania są od lat stosowane w zachodniej Europie.

– Generalnie chodzi o to, żeby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu, zmniejszyć zagrożenie wynikające z faktu wyprzedzanie się samochodów ciężarowych – tłumaczył Adamczyk.

Chyba każdy kierowca wie, że wyprzedzenie tira to operacja często zajmująca czas i może być niebezpieczna. Jest jeszcze gorzej, gdy ciężarówka wyprzedza inny ciężki pojazd. Wówczas na dłużej są zajęte 2 pasy ruchu. W języku kierowców nazywa się to wyścigiem słoni.

Możliwe problemy z nowym rozwiązaniem drogowym

Już od 1 lipca koniec z takimi wyścigami. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym i nowe przepisy wejdą w życie w najbliższą sobotę.

Może być jednak problem. Otóż można sobie wyobrazić sytuację, że jednym pasem jedzie 4-5 tirów, a za nimi osobówka. Wyprzedzenie takiej kolumny może być niebezpieczne. Można też sobie wyobrazić sytuację, że pierwsza ciężarówka w takiej kolumnie jedzie z prędkością np. 50 km/h. W ten sposób spowalnia innych kierowców. 
Dlatego zakaz w wyjątkowych sytuacjach można zignorować.

Zakaz wyprzedzania – wyjątki

Po pierwsze, jeżeli droga ma trzy pasy ruchu, to tiry mogą korzystać z dwóch prawych. I w ten sposób można wyprzedzić wolniejszy pojazd.

Po drugie, dopuszczalne jest wyprzedzenie pojazdu, który porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Konkretnych prędkości jednak w przepisach nie podano.

Po trzecie, zakaz nie dotyczy wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Jakie kary czekają kierowców?

Co do kar pieniężnych, to takie wykroczenie nie zostało jeszcze uwzględnione w taryfikatorze. Wiadomo jednak, że będą punkty karne: 8 punktów, gdy kierowcy zlekceważą zakaz wyprzedzania na drodze o 2 pasach ruchu. W przypadku trasy z trzema pasami jest to 6 punktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aws 01.07.2023 14:07
A może wezmą się za osobówki co oni święci są po....ny przepis

Grzegorz 29.06.2023 07:51
Odmawiać przyjmowania mandatu!!! Przepis jest tak niejasny ze w kazdym sądzie sie wybronisz...

Krzysiek 29.06.2023 06:42
Zamiast wprowadzić konkretny zapis np. można wyprzedzać, ale tylko wtedy kiedy wyprzedzany pojazd porusza się z prędkością conajmniej 10 km/h niższą od dopuszczalnej na danym odcinku, to walą kolejną furtkę dla cwaniaków.

Maryjan 29.06.2023 05:06
Tak sie dba o bezpieczeństwo!!! Na autostradze zakaz ale np na łączniku z Godzieszowa do Lubania można....

Będę to nagrywał 28.06.2023 14:33
Teraz tylko kamerki na szyby i nagrania do KWP. Dość wyprzedzania „bo jadę 2km/h szybciej od ciebie a, że będę cię wyprzedzał przez 4 km to nie ważne ”

Endriu 28.06.2023 21:49
Bo ty to ***a jesteś i tyle bardziej durne przepisu nikt by nie wymyślił tylko banda PiS by głosy ***ów zdobyć gratuluję myślenia i dodam tylko że nie jestem kierowcą TIRa życzę

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama