Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dziś polscy strażacy wyruszają do Grecji. Do kontyngentu dołączyli strażacy z Lubania i Zgorzelca

Strażacy PSP w Lubaniu uczestniczyli już w międzynarodowych akcjach gaszenia pożarów w 2021 roku w Grecji i w tamtym roku we Francji. Tym razem mieli pozostać w kraju, jednak wczoraj wieczorem sytuacja się zmieniła i dziś rano wyruszyli do Krakowa, gdzie nastąpi koncentracja sił i 149 polskich strażaków wyruszy z pomocą ratowniczą do Grecji.
Dziś polscy strażacy wyruszają do Grecji. Do kontyngentu dołączyli strażacy z Lubania i Zgorzelca

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów). Komendant główny PSP gen. Brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz ministrem MSWiA Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. W godzinach wieczornych Rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV! 149 strażaków i 49 pojazdów wyruszy do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpi w środę rano (19.07), w Krakowie, skąd strażacy wyruszą do celu. - poinformowała wczoraj Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Lubań jako jedna z kilkunastu komend w województwie ujęta jest w module GFFFV Wrocław (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów), jednak GFFFV Wrocław nie miał uczestniczyć w działaniach w Grecji. Sytuacja jest jednak dynamiczna i wczoraj wieczorem strażacy zostali zadysponowani.

ReklamaUbezpieczenia

Wieczorem okazało się, że w jednym z modułów (GFFFV Poznań, GFFFV Kraków) sprzęt kwatermistrzowski jest niekompletny, dlatego około 23. nas zadysponowano. Dwóch kolegów: Michał Urbaniak z Lubania i Piotr Ossowski ze Zgorzelca dziś rano wyruszyło do Krakowa. - usłyszeliśmy od mł. bryg. Grzegorza Wypycha, rzecznika prasowego PSP w Lubaniu.

Moduł GFFFV Wrocław tworzą zastępy wytypowane z rożnych komend z terenu województwa dolnośląskiego. W przypadku Lubania jest to tak zwany pluton logistyczny (kontener kwatermistrzowski, kontener sanitarny i samochód zaopatrzeniowo-transportowy). Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu uczestniczyli już w międzynarodowych akcjach gaszenia pożarów w 2021 roku w Grecji i w tamtym roku we Francji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Z.maron@uzdrowisko-swieradow.pl 19.07.2023 16:54
Przebywam na urlopie w Grecji i panują tu b. wysokie temperatury. Jestem dumny że polscy strażacy po raz kolejny pomogą w gaszeniu pożarów.

Reklama
ab 19.07.2023 10:43
Powodzenia i szybkiego powrotu do domu.

Monia 19.07.2023 10:24
Powodzenia Panowie!

Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KorekTreść komentarza: Teraz jest krzyk że Niemcy kontrolują ale jak wizy sprzedawali na targach i imigranci po ich otrzymaniu masowo przyjeżdżali do Niemiec to było cacy. Trochę samokrytyki dlaczego Ukraińcy także wyjeżdżają z Polski do Niemiec ? Może gdyby warunki do halne były jednakowe w całej Uni europejskiej byłoby inaczej .Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:50Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: JohnnyTreść komentarza: Macie rację że PolskiRzad powinien wprowadzić kontrolę na granicy z Niemcami. Skoro stoimy przy wjeździe do Niemiec to czemu nie mozemy stać przy wjeździe do kraju. Wam się już całkiem w łbach pomieszało.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:42Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: ???Treść komentarza: Haha no włodarz gminy to na jaką imprezę się wybrała w tym stroju chyba na potupajkę do PG RData dodania komentarza: 6.05.2025, 07:40Źródło komentarza: Lubań uczcił 3 Maja. Koncert, kolorowanki i... deszczAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Daniella nie obrażaj mnie. Przyznaję że się myliłem, faktycznie kierowcy nie powinni blokować chodników. Zgadza się że można znaleźć miejsce do parkowania dalej.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Droga po remoncie tylko chodniki nie dla pieszych
ReklamaPowiat Lubań
Reklama