Jakubowi G. zarzucono popełnienie dwóch czynów z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, polegających na tym, że w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 31 marca 2015 roku na terytorium Holandii i w miejscowości Jelenia Góra woj. dolnośląskie, działając wbrew przepisom ustawy dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia z Holandii do Polski środków odurzających w postaci wyciągu z ziela konopi innych niż włókniste w łącznej ilości 255 ml, co stanowi znaczną ilość, o szacunkowej wartości rynkowej 38.250,00 PLN, która to ilość stanowi około 5615 dawek jednorazowych (I), a także, że w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 02 kwietnia 2015 r. w Holandii i Jeleniej Górze, woj. dolnośląskie, działając wbrew przepisom ustawy dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia z Holandii do Polski środków odurzających w postaci żywicy konopi innych niż włókniste w łącznej ilości 450 ml, co stanowi znaczną ilość, o szacunkowej wartości rynkowej 67,500 PLN, która to ilość stanowi od 7.758 do 19.565 jednorazowych dawek aktywnych (II).
Ponadto, w stan oskarżenia postawiono małżonków Ewę i Dariusza D., którzy w dniu 18 czerwca 2015 r. na terenie Holandii działając wspólnie i w porozumieniu wbrew przepisom ustawy, dokonali wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających w postaci żywicy konopi innych niż włókniste w łącznej ilości 1225 g, co stanowi znaczną ilość, która to ilość stanowi od 17.241 do 43.478 jednorazowych dawek aktywnych, a następnie przewieźli samochodem osobowym marki Skoda Octavia na terytorium Polski. Powyższy czyn również stanowił przestępstwo z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
Do wykrycia przestępstw zarzuconych 35-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry Jakubowi G. doszło w czasie kontroli przesyłek przez funkcjonariuszy kontroli portu lotniczego w Lipsku, którzy po prześwietleniu dwóch paczek adresowanych do wymienionego ujawnili w nich olej haszyszowy, w ilościach kolejno 450 ml i 255 ml. Zabezpieczone paczki zostały przekazane polskiej Straży Granicznej, a następnie poddane badaniom przez biegłego. W wydanej opinii stwierdzono, że substancje w ilości 450 ml to znaczne ilości żywicy konopi innych niż włókniste, natomiast znajdująca się w kolejnej paczce substancja w ilości 255 ml to znaczna ilość wyciągu z ziela konopi innych niż włókniste. Są to substancje odurzające, które są wymienione w wykazie środków odurzających grupy I-N i IV-N, stanowiącego załącznik nr 1 do Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Odnośnie czynu zarzuconego małżonkom D. ustalono, że 17 czerwca 2015 roku udali się do Holandii wypożyczonym samochodem marki Skoda Octavia, gdzie dokonali zakupu żywicy konopi innych niż włókniste. W dniu 18 czerwca 2015 roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Polsce do kontroli samochód osobowy, którym oskarżeni się poruszali. W trakcie przeszukania ujawniono w pojeździe 10 buteleczek i jedną metalową puszkę ukrytą w śpiworze z zawartością substancji oleistej. Z opinii biegłego badającego zabezpieczone substancje wynika, że była to znaczna ilość żywicy konopi innych niż włókniste, substancji odurzającej, która jest wymieniona w wykazie środków odurzających grupy I-N i IV-N, stanowiącego załącznik nr 1 do Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Z informacji uzyskanej z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że jedynym lekiem dopuszczonym do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zawierającym delta – 9 – tetrahydrokannabinol oraz kannabidiol jest Sativex. Inne produkty lecznicze zawierające marihuanę, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Polski mogą być sprowadzane z zagranicy jedynie na podstawie art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, jest to w ramach tzw. procedury importu docelowego. Oskarżeni nie posiadali stosownych pozwoleń. Małżonkowie Dariusz i Ewa D. nie byli dotychczas karani. Jakub G. był karany w 2014 roku przez sąd w Gorlitz za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy na karę grzywny. Zarzucone oskarżonych przestępstwa z art. 55 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii stanowią zbrodnie, zagrożone grzywną i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.
Jak wynika z ustaleń dokonanych w śledztwie, zabezpieczone w sprawie substancje miały zostać użyte jako środek leczniczy w leczeniu alternatywnym, a nie jako substancja odurzająca. Okoliczność ta będzie miała wpływ na ocenę stopnia winy oskarżonych i znajdzie swoje odzwierciedlenie we wnioskach o karę, jakiej będzie się domagał oskarżyciel przed Sądem.
Napisz komentarz
Komentarze