Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 14:22
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lubań. Dostępny urząd

Krzesełko do ewakuacji, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, lektor języka migowego, szkolenia urzędników w zakresie dostępności cyfrowej. Urząd Miasta Lubań wdraża szereg rozwiązań, które mają podnieść dostępność instytucji dla osób z niepełnosprawnościami. Na ten cel pozyskał dotację w kwocie prawie 100 tys. zł.
Lubań. Dostępny urząd

Autor: ŁCR

W Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Lubań z końcem lipca br. zamontowana została pętla indukcyjna umożliwiającą osobom z niedosłuchem (częściowym bądź całkowitym) swobodną  rozmowę. Urządzenie łączy się z aparatem słuchowym interesanta, niwelując szumy przy jednoczesnym wzmocnieniu głosu urzędnika, który mówi do mikrofonu będącego częścią pętli.

- W BOI-u pojawiają się osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące. Aby się z nimi porozumieć, musiałyśmy głośniej mówić, jednocześnie te osoby też mówiły głośniej, w ten sposób nasza rozmowa niosła się po urzędzie, utrudniając prace innym. Bez wątpienia taka dostępność usprawni obsługę i przełoży się na lepszą komunikację – mówi pracownica Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Lubań.

- Pętla jest bezobsługowa i działa przez całą dobę. Została tak zainstalowana, że jest praktycznie niezauważalna. W zasadzie jedynie specjalne oznakowanie miejsca obsługi informuje o tym, że takie stanowisko istnieje. Jednak to nie koniec działań, które usprawnią kontakt osób z niepełnosprawnościami z urzędem wyjaśnia Mariusz Tomiczek zajmujący Samodzielne stanowisko ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju w Urzędzie Miasta Lubań.

Na sprawniejszą komunikację w urzędzie już za chwilę będą mogły liczyć również osoby posługujące się językiem migowym. W Biurze Obsługi Interesanta pojawi się aplikacja tłumacza polskiego języka migowego. W razie potrzeby osoba obsługująca połączy się online z tłumaczem, który poprowadzi rozmowę z petentem. Na kilkunastoosobową grupę urzędników czekają też szkolenia dotyczące dostępności cyfrowej. Dzięki nim nauczą się oni m.in. redagowania tekstów, które będą mogły odczytywać również osoby niewidzące posługujące się specjalnym czytnikiem tekstu dostępnym np. w laptopie. Dodatkowo pracownicy urzędu zostaną wyposażeni w wiadomości z zakresu dostępności informacyjno-komunikacyjnej, które pomogą niwelować dotychczasowe bariery.

Projekt pn. „Dostępny samorząd – granty” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Jego celem jest poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego dla osób ze szczególnymi potrzebami. Na realizację projektu „Dostępny urząd w mieście Lubań” Gmina Miejska Lubań pozyskała z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stuprocentową dotację w kwocie 99 609 złotych. Wdrażanie zaplanowanych działań potrwa do końca września.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ByeBye 30.07.2023 21:35
Żeby urząd był dla ludzi bardziej dostępny to nie trzeba wydawać 100tyś, tylko zmienić podejście i szanować ludzi - od Arusia Pinokiusia po panią Jasię sekretasię

Hebel 30.07.2023 12:24
Co to za krzesełko? W razie pożaru spuszczają przez okno na wyciągarce?

Teo 28.07.2023 21:17
Budynki Urzędu Miasta przy ul Mickiewicza, jak i 7- Dywizji , nie nadają do tego rodzaju działalności! Są wyeksploatowane , mają strome schody co jest uciążliwe dla klientów, pokoje to kilitki gdzie cisną się urzędnicy, A strop przy Mickiewicza jest w tak fatalnym stanie że jest ryzyko chodzenia !! Potrzebny nowy budynek z windą, przestronnymi pokojami, bez barier dla niepełnosprawnych, parkingiem z prawdziwego zdarzenia. Bo na te budynki szkoda kasy i zachody!!

Bobo 28.07.2023 20:19
Lubańskie starostwo to stan umysłu jak Radom.Maj inne przepisy i wymagania niż w innych powiatach.Dobrze że chociaż numerki wprowadzili to modelki muszą trochę dupę ruszyć

Felicita 28.07.2023 18:03
Przecież to jest chore żeby na takie pierdołowate pseudo-uslugi wydawać 100 tys złotych. Ilu jest ludzi z takimi problemami w Lubaniu? Dziesięciu "10" - w tym tylko troje korzysta z usług urzędników - pozostałych wyręczają członkowie rodzin. Urząd to nie kościół że trzeba co tydzień i słyszeć kazania szamana. Widzieć go nie trzeba.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
warsztaty
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertTreść komentarza: a moze ktos specjalnie zostawil te dane, bo chce gnoj zrobic komus.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:11Źródło komentarza: Ktoś urządził sobie wysypisko nad Formozą. Spacer z widokiem na śmieciAutor komentarza: wowTreść komentarza: Czytam, widzę, czuję po portfelu i myślę więc wiem na kogo głosować bez latarnika.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 14:01Źródło komentarza: Nie wiesz, na kogo głosować? Latarnik Wyborczy pomoże Ci podjąć decyzjęAutor komentarza: HahahahaTreść komentarza: Na pewno nie jest ukierunkowany na Trzaska, lewactwo nie maczało w tym paluchów, na pewno.. ;)Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:51Źródło komentarza: Nie wiesz, na kogo głosować? Latarnik Wyborczy pomoże Ci podjąć decyzjęAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Naprawdę nie można tego zrobić gdzieś na uboczu? Gdzie będzie możliwość normalnego poruszania się, więcej miejsca, a przy okazji nie będzie to utrudniać życia mieszkańcom? Nie mieszkam w centrum, więc niby mnie to nie dotyczy, ale pozamykają znowu ulice na kilka dni, narobią syfu, nastawiają badziewia, a później nawet nie ma jak tamtędy przejść i wszyscy się cisną. Chcą ściągnąć „tłumy” do centrum? Żeby o 21 zamknąć wszystko z każdej strony? I oczywiście karuzele przy samych murach, drzewach i ruchliwej ulicy, obsługiwane przez Ukraińców. Ktoś to w ogóle kontroluje pod względem bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Lawa 2025. Znamy główne gwiazdy Dni Lubania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama