Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zgorzelec. 36-latek uwierzył w atak hakerski na jego konto

Niestety, mężczyzna uwierzył, że rozmawia z pracownikiem banku i uwierzył też w atak hakerski na jego konto bankowe. Żeby uratować pieniądze miał zaciągnąć nowy kredyt i wpłacić pieniądze we wpłatomacie.

36-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego padł ofiarą oszustów. Przestępca skontaktował się z nim telefonicznie i podał się za „pracownika departamentu bezpieczeństwa do spraw cyberprzestępczości” jednego ze znanych banków. Poinformował, że został przeprowadzony atak hakerski na jego konto bankowe i zaciągnięto kredyt w wysokości 56 tysięcy złotych. 
Oszust wytłumaczył mężczyźnie, że aby anulować zadłużenie musi podpisać z bankiem kolejną umowę kredytową - na taką samą kwotę i to spowoduje anulowanie pierwszej umowy.

36-latek uwierzył w przedstawioną mu historię i zaciągnął kredyt. Następnie przestępca kazał mu wybrać całą gotówkę i wpłacić do wpłatomatu wykorzystując kody BLIK podane przez rozmówcę. Po wpłaceniu trzech wpłat 36-latek zaczął podejrzewać, że może stać się ofiarą oszusta o czym powiedział przestępcy. Ten poinformował go, że dla pewności połączy go z prokuraturą w Warszawie. Na telefonie miał się pokazać numer telefonu stacjonarnego odpowiadający wskazanej placówce i zgłosił się mężczyzna przedstawiający się jako tamtejszy pracownik, który potwierdził całą historię oszusta. Pokrzywdzony wpłacił resztę pieniędzy przy wykorzystaniu kodów BLIK podanych przez oszusta. - poinformowała kom. Agnieszka Goguł, oficer prasowa KPP w Zgorzelcu.

36-latek zorientował się, ze stał się ofiarą, gdy rozmówca kazał mu wypłacić wszystkie oszczędności i również przesłać je przy użyciu kodów.

Jak postępować, aby nie paść ofiarą oszustów:

  • Nie ufaj ludziom, którzy twierdzą, że chcą Ci pomóc przenieść pieniądze zgromadzone na koncie w bezpieczne miejsce. 
  • Nie wpłacaj pieniędzy do bankomatu za pomocą kodu BLIK, który podaje Ci ktoś inny – wtedy pieniądze zawsze trafiają na konto tej osoby.
  • Nie działaj pod presją czasu. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do swojego banku. Pamiętaj aby numer wybrać samodzielnie na klawiaturze swojego telefonu.
  • Nie ufaj informacjom, że jesteś ofiarą oszustwa, bo naprawdę możesz nią zostać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ABC 07.08.2023 14:01
No ***... Inaczej się e nie da tego nazwać.... 🤷🤷🤷

Ola 07.08.2023 01:41
Kapucyn https://www.youtube.com/watch?v=GkkoEIIF8C4

Jan 07.08.2023 01:41
Głupota? Heh, tak samo zrobią wam wszystkie zaufane profile, ZUSy, emeryturę, 800+, chwila czasu... jeden strzał :)

Brunon 06.08.2023 20:53
Od wieków głupich nie sieją - sami się rodzą. Niektórzy z błogosławieństwem ....

Omg 06.08.2023 20:07
A co niektórzy śmieją się z seniorów, że dają się oszukać, ehhhh:(

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama