Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Przed nami noc spadających gwiazd. Wtedy spełniają się życzenia

Z soboty na niedzielę 12-13 sierpnia niebo rozświetlą meteory. Będziemy mogli podziwiać piękno kosmosu. W tę noc spadających gwiazd trzeba pomyśleć życzenie i spojrzeć w niebo. Warto wybrać się w miejsca jak najbardziej oddalone od źródeł sztucznego światła. Idealną lokalizacją do obserwacji zjawiska jest położony niedaleko Izerski Park Ciemnego Nieba.

W weekend sami lub w towarzystwie najbliższych osób możemy się wybrać na kosmiczny spektakl. I poświęcić chwilę na obserwację nieba. Zdaniem ekspertów warto, bo w tym roku czeka nas – jak to określają – wyjątkowe widowisko.

Co to są Perseidy?

To – jak czytamy w Interii – najpopularniejszy rój meteorów. Ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, z której „meteory wydają się wylatywać”. Ten gwiazdozbiór występuje na północnym niebie i jest widoczny z Polski.  

Perseidy są widoczne, gdy Ziemia przecina orbitę komety 109P/Swift-Tuttle, która jest źródłem spadających gwiazd. Jej drobiny spalają się w ziemskiej atmosferze, tworząc zjawisko, które nazywamy deszczem meteorytów. Perseidy są odłamkami komety, lecącymi z prędkością 60 km/s. 

W weekend czeka nas kosmiczny spektakl

Pierwsze spadające gwiazdy pojawiły się już 17 lipca. Ten spektakl na niebie potrwa do 24 sierpnia. Kulminacja przypada w nocy z soboty na niedzielę 12-13 sierpnia o godz. 21.30. 
Zdaniem znawców nieba na Perseidy najlepiej patrzeć na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma sztucznego światła. Spadające gwiazdy – czytamy w serwisie – będą widoczne na północno-wschodnim horyzoncie, ponieważ tam znajdzie się ich gwiazdozbiór. 

W powiecie lubańskim synoptycy przewidują niewielkie lub umiarkowane zachmurzenie, choć około 22. ma to być jednak niewielkie zachmurzenie. Warto więc wybrać dogodne dla obserwacji miejsce, a idealną lokalizacją będzie położony niedaleko Izerski Park Ciemnego Nieba.

Eksperci z NASA zapewniają, że w tym roku możemy liczyć na wyjątkowe widowisko, bo Księżyc będzie w trzeciej kwadrze, co oznacza, że nie będzie świecił mocno. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć nawet niezbyt jasne „spadające gwiazdy”.

W ciągu godziny – jeśli tylko znajdziemy dobre miejsce do obserwacji –można ich zobaczyć od 40 do nawet 100.  



 



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Denis 11.08.2023 21:40
Te gwiazdy to z niebiesiech? =============== "Nie pozwolimy obrażać Boga! Ustawa "w obronie chrześcijan" ma być niebawem uchwalona - jest już w Sejmie. ============ Jk się musi czuć ten ich Wszechmogący wew Trójcy Jedyny skoro takie kanalie, złodzieje, oszuści i hipokryci muszą go ustawowo bronić?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama