Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową.
Posterunkowa Katarzyna Turczyn oraz starszy posterunkowy Mateusz Grzesków, na co dzień pełnią służbę w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego, Ogniwa Patrolowego lubańskiej jednostki Policji. Policjanci początkiem kwietnia br. uratowali ludzkie życie. W sobotni dzień znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie, czym uchronili mieszkańców budynku mieszkalnego przed tragedią. Mundurowi na jednej z ulic w Lubaniu zauważyli ogień wydobywający się z komina. Niezwłocznie zawiadomili dyżurnego lubańskiej Policji, straż pożarną i natychmiast udali się do budynku aby poinformować i ewakuować domowników. Na klatce schodowej wyczuwalna była woń spalenizny oraz widoczne zadymienie. Ewakuowano łącznie 13 osób oraz zwierzęta domowe. Pomoc funkcjonariuszy nadeszła na czas.
Słowa roty ślubowania „…….strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia..” idealnie odzwierciedlają pełnioną służbę przez starszego posterunkowego Mateusza Grześków. Jego natychmiastowa reakcja zapobiegła tragedii, do której mogło dojść na terenie nieczynnego i opuszczonego basenu w powiecie lubańskim. To w tym miejscu nastolatka zdecydowała się na desperacki krok w postaci odebrania sobie życia. Z pomocą przyszedł policjant, który uniemożliwił jej skok, prowadząc cały czas skuteczne negocjacje. Funkcjonariusz ściągnął dziewczynę ze skoczni basenowej, udzielił pomocy przedmedycznej a następnie przekazał załodze pogotowia ratunkowego.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.
Napisz komentarz
Komentarze